Reklama

Głos z Torunia

Synodalne nadzieje

S. Paulina Klejny, terezjanka

Obecny synod zaprasza nas przede wszystkim do wzajemnego spotkania się w Kościele. Daje nam szansę stania się Kościołem słuchania i bliskości. Wierzę, że otworzymy się na działanie Ducha Świętego i zaczniemy słuchać, że wykorzystamy szansę i dotrzemy do osób oddalonych, żyjących na peryferiach naszego Kościoła, że odnowimy wspólnotowość w naszych parafiach.

Dk. Tomasz, kleryk WSD w Toruniu

Synod jest dla mnie czasem słuchania siebie nawzajem, a z tym mamy dzisiaj problem. Wydaje mi się, że nie jest najważniejsze wyrażanie opinii, ale przede wszystkim otwarcie na drugiego. Mam nadzieję, że synod pomoże nam słuchać się nawzajem, a dzięki temu wsłuchiwać się w Słowo Boże jako jedna wspólnota. Słuchanie otwiera przed nami podwójny horyzont: pionowy, bo chcemy słuchać Boga, ale także poziomy, bo chcemy słuchać siebie nawzajem.

Angelika i Jacek, Domowy Kościół

Z naszej perspektywy synod jest narzędziem, podczas którego możemy podzielić się tym, co dostrzegamy w Kościele. Jest to możliwość wskazania jego dobrych i mocnych stron, które należy z całą stanowczością umacniać, powielać i pielęgnować. Jako świeccy możemy także powiedzieć to, co nas boli, co byśmy chcieli zmienić, ulepszyć, jakie nowe rozwiązania wprowadzić. Wszystko po to, aby Kościół mógł prowadzić ludzi do zbawienia drogą, która będzie bezpieczniejsza oraz dostępna dla każdego – jak to zaznaczył nasz biskup Wiesław.

Każdy głos jest ważny i powinien być wzięty pod uwagę, dlatego podchodzimy do udziału w synodzie z ogromną ufnością i nadzieją. Dziś właśnie jest ten czas, kiedy zamiast narzekania możemy konstruktywnie wpłynąć na cały Kościół. Jako odpowiedzialni katolicy pragniemy aktywnie włączyć się w przebieg synodu. Nasz udział planujemy zrealizować przez przedyskutowanie zagadnień synodalnych zarówno w naszym domu, wraz z dziećmi, jak i we wspólnocie Domowego Kościoła, do której należymy, i na tej podstawie udzielić odpowiedzi na postawione pytania w ankiecie. Wszystko z wiarą w obecność i działanie Ducha Świętego.

Reklama

Marianna, Wspólnota „Słowo Życia”

Mam nadzieję, że na synodzie wybrzmi głos świeckich. Dzięki ankiecie synodalnej, którą możemy wypełniać w grupie czy nawet samemu, możemy jako świeccy wskazać, jakie problemy i zadania współczesnego Kościoła są dla nas istotne; kto według nas może czuć się wykluczony czy na marginesie. We wspólnocie, do której należę, postanowiliśmy razem wypełnić ankietę synodalną. Było to okazją nie tylko do refleksji na temat Kościoła lokalnego i naszej przynależności do niego, ale także dało nam przyczynek do dyskusji na temat tego, jak wygląda nasza wspólnota.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy sobie potrzebni

Niedziela częstochowska 45/2021, str. IV

[ TEMATY ]

synod2021

Synod w Arch. Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Synod to czas wspólnej drogi i troski – mówił abp Depo

Synod to czas wspólnej drogi i troski – mówił abp Depo

Jesteśmy tutaj, aby rozpocząć wspólną drogę synodu partykularnego. Nie jesteśmy na tej drodze sami. Jest z nami Duch Święty, abyśmy z Jego pomocą podążali za Chrystusem, porządkując nasze ludzkie myślenie i nasze słowa według woli Boga – mówił w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo.

W rocznicę konsekracji bazyliki archikatedralnej 29 października odbyło się uroczyste rozpoczęcie etapu diecezjalnego prac synodu w archidiecezji częstochowskiej. Na uroczystości przybyli wierni, kapłani, przedstawiciele parafialnych rad duszpasterskich oraz ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, a także osoby życia konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Święcenia biskupie księdza Adriana Puta

2022-08-13 13:00

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Kamil Krasowski

W zielonogórskiej konkatedrze 13 sierpnia odbyły się święcenia biskupie księdza Adriana Puta. Głównym konsekratorem był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a współkonsekratorami – abp Andrzej Dzięga i bp Tadeusz Lityński.

Wraz z nowym biskupem modliła się jego rodzina, a także kapłani i wierni naszej diecezji, szczególnie członkowie Ruchu Światło-Życie, w którym ks. Adrian Put formuje się od młodości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Alfons Nossol obchodził trzy jubileusze

2022-08-14 17:55

[ TEMATY ]

nossol

www.diecezja.opole.pl

Emerytowany biskup opolski świętował podczas metropolitalnych obchodów odpustowych św. Jacka 90. urodziny, 65-lecie kapłaństwa i 45. rocznicę święceń biskupich.

Jubilat przewodniczył w miejscu urodzenia św. Jacka Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów z górnośląskiej metropolii oraz biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej i kilkudziesięciu kapłanów. Wśród gości nie zabrakło dominikanów (św. Jacek przyjął habit zakonny z rąk św. Dominika), członków bractwa dominikańskiego, św. Józefa i Najświętszego Sakramentu. Przed pałacem zgromadziło się – pod namiotem i w cieniu drzew kilka tysięcy wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję