Reklama

Aspekty

Przyjdź na wykład

Wykład w cenie kawy? To się dzieje naprawdę! Rusza drugi sezon Teologii w Mieście.

To jedyna taka propozycja w naszej diecezji. Poprzedni sezon zgromadził 150 osób, od studentów aż po emerytów. Połączyło ich zainteresowanie teologią i poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące wiary. W drugim sezonie pojawią się zupełnie nowe tematy. Co z Kościołem po pandemii? Skąd przemoc w Biblii? Sakramenty dla rozwiedzionych? Czym była jedność dla pierwszych chrześcijan? To tylko część zagadnień, które zostaną poruszone na spotkaniach.

– Podobnie jak w pierwszym sezonie mamy do zaproponowania 10 spotkań, na każdym z nich po 2 wykłady – mówi ks. Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. św. Edyty Stein. – Rozpoczynamy 4 grudnia, a zakończymy 2 kwietnia w przyszłym roku.

Warte wysłuchania

Dla kogo jest Teologia w Mieście? Zaproszeni są wszyscy, bez względu na wiek i wykształcenie. Swoje miejsce mogą znaleźć tu i osoby aktywnie zaangażowane w ruchy i wspólnoty kościelne, jak i te, które poszukują, a nawet ludzie niewierzący. – Chcemy, żeby było to pole do refleksji i wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim do pogłębienia własnego rozumienia prawd wiary i Pisma Świętego, również bieżących zagadnień z życia Kościoła. Nie zabraknie próby diagnozy tego, co dzieje się w Kościele dzisiaj, jak wygląda sytuacja po pandemii, co z młodzieżą itd. Prelegentów mamy bardzo ciekawych, część z naszej diecezji, część spoza. Każdy z dwudziestu wykładów jest wart wysłuchania. Będzie można dyskutować z wykładowcami i pozostałymi uczestnikami, więc wydaje mi się, że to atrakcyjna propozycja – mówi ks. Bartoszek. – Myślę, że nawet na spotkaniach formacyjnych różnych grup i wspólnot nie zawsze jest szansa na poruszenie takich tematów, jakie my tu proponujemy, a już zwłaszcza w tym gronie prelegentów, więc również dla ludzi będących blisko Kościoła udział w tych wykładach będzie ubogacający.

Z bliska i z daleka

Spotkania odbywać się będą w Zielonej Górze w IFT oraz w Gorzowie w Instytucie bp. Wilhelma Pluty, można więc wybrać sobie miejsce bliżej swojego domu. Dwa z dziesięciu spotkań odbędą się w formie on-line. – Dzięki temu mogliśmy zaprosić wykładowców z dalszych stron, czyli o. Łukasza Popkę z Jerozolimy oraz prof. Józefa Cezarego Kałużnego z Krakowa. To będzie też okazja, by połączyć słuchaczy z Gorzowa i Zielonej Góry na wspólnym spotkaniu – wyjaśnia ks. Piotr. – Poza tym jesteśmy przygotowani na ewentualny powrót pandemii. Dzięki temu nie będziemy musieli zawieszać spotkań, tak jak musieliśmy to zrobić w pierwszym sezonie.

Reklama

Koszt udziału w drugim sezonie Teologii w Mieście to 150 zł. – Wychodzi 7,50 zł za wykład, czyli tyle mniej więcej, ile kosztuje kawa na stacji benzynowej. A u nas każdy i tak dostanie kawę w przerwie. Zapisać trzeba się na cały sezon, choć oczywiście nie ma obowiązku uczestniczenia we wszystkich wykładach. Każdy może wybierać sobie te, które go interesują. Choć oczywiście zachęcam do wzięcia udziału we wszystkich, bo naprawdę warto – mówi ks. Bartoszek. – Staraliśmy się tak zaplanować spotkania, żeby były przerwy między sobotami i żeby omijać czas ferii świątecznych czy szkolnych.

Zapisywać można się e-mailowo (sekretariat@ift.zgora.pl) oraz na pierwszych spotkaniach. Formularze oraz program spotkań dla Gorzowa i Zielonej Góry dostępne są na stronie ift.zgora.pl . Spotkania odbywać się będą w wybrane soboty w godz. 9.30-12.50.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teologia dla wszystkich

[ TEMATY ]

Teologia w Mieście

Karolina Krasowska

Pierwsze wykłady w Zielonej Górze odbyły się w Sali Jasnogórskiej w parafii Ducha Świętego

Pierwsze wykłady w Zielonej Górze odbyły się w Sali Jasnogórskiej w parafii Ducha Świętego

Teologia w Mieście to propozycja dla tych, którzy chcą pogłębiać swoją wiarę i relację z Bogiem. Projekt ruszył 15 lutego w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze i Instytucie bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie.

Teologia w Mieście to projekt dla każdego - mówi jego inicjator ks. dr Mariusz Jagielski, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze. Tu udział w cyklu wykładów zgłosiło ponad 90 osób, w Gorzowie prawie 30.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wiara nie jest usypiającą kołysanką, ale pobudza do działania

2022-08-14 12:18

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

Wiara „nie jest «kołysanką», która nas usypia”, ale „ogniem”, który pobudza do działania. Mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra.

Komentując słowa Jezusa: „Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął”, papież wskazał, że „Jezus przyszedł, aby przynieść światu Ewangelię, czyli dobrą nowinę o miłości Boga do każdego z nas”. To właśnie „Ewangelia jest jak ogień”, który „wypala dawne stabilizacje życiowe, rzuca nam wyzwanie, by wyjść z indywidualizmu, przezwyciężyć egoizm, przejść z niewoli grzechu i śmierci do nowego życia Jezusa Zmartwychwstałego”. Nie pozostawia rzeczy „takimi, jakimi są, ale wzywa do przemian i zachęca do nawrócenia”. Nie daje też „fałszywego osobistego pokoju wewnętrznego, ale rozpala niepokój, który pobudza nas do wyruszenia w drogę, przynagla do otwarcia się na Boga i na braci”. – Jest właśnie taka jak ogień: choć ogrzewa nas Bożą miłością, chce spalić nasz egoizm, rozświetlić ciemne strony życia, pochłonąć fałszywe bożki, które nas zniewalają – przekonywał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: żółta wstążka – symbolem partyzantki anrtyrosyjskiej

2022-08-14 16:05

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

W wielu miastach i miejscach Ukrainy zaczęły się pojawiać żółte wstążeczki złączone końcówkami – symbole stosunkowo młodego, ale szybko rozszerzającego się i coraz lepiej zrganizowanego ruchu oporu przeciw okupantom rosyjskim. Szczególnie często można je zobaczyć na południu i wschodzie kraju między Chersoniem a Mariupolem i chociaż mają żółty kolor, są dobrze widoczne na przystankach autobusowych, na szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej, na drzewach w parkach, a nawet na murach koszar.

„Są one symbolem naszej nadziei na wyzwolenie, szczególnie w Chersonie. Wieszają je zwolennicy i sympatycy partyzantki, zwłaszcza na tych urzędach, które mają zorganizować to znienawidzone referendum rosyjskie w sprawie zagarnięcia [tego miasta], którego nikt nie chce” – powiedziała z przejęciem 42-letnia Anastasja Polakowa w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera”, który zamieścił obszerny reportaż o tym stosunkowo nowym zjawisku w wojnie Rosji przeciw Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję