Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Relikwie Prymasa Tysiąclecia w Wolbromiu

Biskup Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu.

Niedziela sosnowiecka 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

Wolbrom

bł. kard. Stefan Wyszyński

Mikołaj Wójtowicz

Powinniśmy brać przykład z życia bł. Stefana Wyszyńskiego

Powinniśmy brać przykład z życia bł. Stefana Wyszyńskiego

Uroczystości wprowadzenia relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odbyły się w pierwszą niedzielę Adwentu. Jak zauważył ks. Włodzimierz Wiecha, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, powinniśmy brać przykład z życia świętych. Podkreślił, że zwłaszcza w działalności i posłudze bł. kard. Stefana Wyszyńskiego znajdziemy wiele inspiracji do rozwiązywania problemów życia codziennego.

W homilii bp Kaszak zaakcentował mądrość, rozwagę i wizję pracy duszpasterskiej Błogosławionego. – Żył w bardzo trudnych czasach, wiele wycierpiał, wiemy że by internowany, a mimo to nie dał się złamać. Mało tego, w okresie komunistycznych represji wobec Kościoła katolickiego w Polsce i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu – powiedział hierarcha. Przypomniał historię z wojny polsko-bolszewickiej i działania podejmowane przez Stefana Wyszyńskiego, wówczas jeszcze kleryka. – Chodził wtedy od domu do domu i rozdawał obrazki z Matką Bożą, wskazując: „to jest Ta, która cię obroni. Matka Boża, nasza pomoc”. Na Nią zawsze możemy liczyć, niezależnie od tego, jak wielkie będzie niebezpieczeństwo. Potem w szczególny sposób obrał sobie Matkę Bożą Częstochowską, naszą Panią i Hetmankę i pozostał temu wyborowi do końca życia wierny – powiedział Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Przypomniał również, że podczas internowania kard. Stefan Wyszyński opracował program odnowy życia religijnego w Polsce, zawarty w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przygotował także założenia Wielkiej Nowenny przed obchodami 1000-lecia Chrztu Polski.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, obok wprowadzonych 28 listopada relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego, posiadała także relikwie św. Rafała Kalinowskiego, św. Jana Pawła II oraz bł. Jerzego Popiełuszki.

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komańcza - ostatnie miejsce uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

S. Amata CSFN

Kardynał Stefan Wyszyński przebywał w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy od 29 października 1955 roku do 28 października 1956 roku. W Izbie Pamięci znajduje się kilka pamiątek po Prymasie.

- Biurko, fotel, lampa naftowa, pióro z kałamarzem, bibularz, maszyna do pisania na której s. Stanisława przepisywała teksty pisane ręcznie przez Ks. Prymasa. Jest też zdjęcie jego mamy, sprzęty i szaty liturgiczne, których używał sprawując msze święte, klęcznik, obraz Matki Bożej. Za gablotą kryje się także tzw. kostur czyli długi kij towarzyszący kardynałowi w leśnych spacerach - mówi w rozmowie z Family News Service s. Beata, nazaretanka z Komańczy.

CZYTAJ DALEJ

Z Warszawy wychodzi 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

2022-07-01 07:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka

38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

Pod hasłem "Pokój wam" wyruszy 1 lipca z Warszawy 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego do Miejsca Piastowego w woj. podkarpackim. Będziemy modlić się za osoby uzależnione od alkoholu wypraszając im dar wolności - powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. Maksymilian Michcik.

Pątniczy szlak liczący ok. 400 km rozpocznie się 1 lipca Mszą św. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 14.30. Zgodnie z tradycją pielgrzymi spotkają się przy sarkofagu bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego - propagatora trzeźwości, aby po 14 dniach dojść do Miejsca Piastowego na Podkarpaciu, gdzie znajdują się relikwie bł. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia Księży Michalitów, apostoła trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rowerowa pielgrzymka z Bydgoszczy dotarła do celu

2022-07-01 18:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bydgoszcz

Pielgrzymka Rowerowa

BPJG

Ponad 360 km w upale, deszczu i pod wiatr pokonali cykliści z diecezji bydgoskiej. W drodze na Jasna Górę pielgrzymi rozważali „Jasnogórskie Śluby Narodu” napisane przez bł. Prymasa Wyszyńskiego. Jutro odnowią je przed obliczem Matki Bożej. Pięciodniowej wyprawie towarzyszyło hasło „Posłani przez Pana”.

- Serce się raduje, że dojechaliśmy. Jestem tutaj z żoną i teściem. Do takiej wyprawy trzeba się przygotować - minimum, to 20 km dziennie, bo takie są dystanse pomiędzy postojami na pielgrzymce - opowiadał pan Sebastian. Jego żona Judyta podkreśliła, że dla nich ta pielgrzymka ma szczególne znaczenie i mimo wielu przeciwności na trasie, było warto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję