Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamiętają o swoim górniku

W Szkole Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie została odsłonięta tablica upamiętniająca tarnogrodzkiego bohatera – Krzysztofa Józefa Gizę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzysztof Józef Giza był jednym z górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w 1981 r. Odsłonięta w tarnogrodzkiej szkole tablica jest jedną z dziewięciu w Polsce, które upamiętniają ofiary pacyfikacji „Wujka”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

– Minęło 40 lat od wydarzeń z grudnia 1981 r. To w historii każdego człowieka szmat czasu. Dziękujemy tym, którzy o tych tragicznych wydarzeniach pamiętają i tu, w Tarnogrodzie, tę pamięć podtrzymują. Natomiast musimy mieć świadomość, że młode pokolenie o tych wydarzeniach wie bardzo mało lub prawie nic. My tę edukację chcemy szerzyć, a tym samym podtrzymywać tę pamięć i robimy to na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim chcemy skonstruować sieć pamięci. Jeśli chodzi o ofiary pacyfikacji KWK „Wujek”, to wybraliśmy szkoły, do których zamordowani górnicy chodzili. W tych szkołach odsłonięte zostały pamiątkowe tablice przypominające ich ofiarę. Po drugie my stawiamy na edukację, stąd przygotowujemy materiały na lekcje, książki, katalogi, materiały wideo, by szkoły mogły z tego skorzystać. Niech młodzi ludzie poznają polskie drogi do wolności i wiedzą, że także z ich miejscowości pochodzili ci, którzy dla Ojczyzny poświęcili wszystko – mówił Robert Ciupa, dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomnienia siostry

Reklama

– Krzysztof był bardzo wesołym i towarzyskim człowiekiem. Pracował w Tarnogrodzie, m.in. w piekarni. Gdy dostał mobilizację do wojska, zdecydował się wyjechać na Śląsk, tam potrzebowano pracowników do kopalni i jednocześnie podjęcie tej pracy zwalniało ze służby wojskowej. Od razu się w pracę wdrożył, informował nas, że jest mu dobrze, że ma kolegów, praca jest bardzo ciężka, ale idzie za tym wynagrodzenie. W grudniu 1981 r. wziął udział w strajku, górnicy chcieli, by władze komunistyczne uwolnili aresztowanego szefa komisji międzyzakładowej w ich kopalni. Niestety – podczas pacyfikacji strajku przez oddziały ZOMO – został dwukrotnie ranny. Najpierw w rękę, ale po opatrzeniu wrócił do strajkujących kolegów, wówczas został trafiony kulą w szyję. Zmarł 16 grudnia 1918 r. Miał 24 lata – wspominała siostra zamordowanego górnika Małgorzata Cierkos i dodaje, że o śmierci brata dowiedziała się od drugiego brata, który także przebywał na Śląsku. – W gazecie przeczytaliśmy, że zginęło 9 górników na Śląsku, w „Wujku”, od razu przyszedł nam na myśl Krzysztof. Dodzwonić się nie można było, ale ostatecznie otrzymaliśmy wiadomość, że wśród ofiar pacyfikacji jest Krzysiek, jego nazwisko znalazło się na krzyżu, który górnicy wystawili pod bramą. Nasza mama od razu pojechała na Śląsk. Na początku nie chciano wydać ciała, mówiono, że zostanie pochowany w Katowicach. Na to mama się nie zgodziła. Wówczas do mieszkania, w którym przebywała na Śląsku, w środku nocy zapukali wojskowi, powiedzieli, że jeśli chce zabrać ciało, to może, ale to się musi stać teraz, że trumny nie można otwierać i że wojsko z ciałem zawiozą ją do Tarnogrodu. Przez 300 km siedziała pod paką wojskowego samochodu, przy trumnie syna, mimo mrozu, późnej pory. Wojskowi dostali rozkaz, by ciało zawieźć od razu do kościoła, by nie przywozić do domu. Więc nad ranem zostawili mamę przy kościele pod dzwonnicą, z trumną na bruku i ona tak czekała, aż skończy się godzina policyjna. Wówczas obudzono księdza i wniesiono ciało do kaplicy. Pogrzeb odbył się 20 grudnia 1981 r. Uczestniczyło w nim mnóstwo ludzi – dodała.

Tarnogród pamięta

– Pamięć o Krzysztofie Gizie w Tarnogrodzie jest bardzo żywa, żyją jeszcze jego koledzy, co roku są uroczystości rocznicowe. Staramy się, by młode pokolenie wiedziało, jaką ofiarę przyszło Krzysztofowi Gizie zapłacić za wolną Polskę. Musimy żyć dziś z ukierunkowaniem na jutro, ale musimy także pamiętać o wczoraj. Trzeba historię znać, wyciągać z niej lekcję, by te trudne chwile się nie powtórzyły, byśmy mieli świadomość, że wolność nie przyszła sama, że okupiona została krwią. Nie zapominamy o tym, w tym duchu wychowujemy nasze dzieci, aby one kiedyś pamięć o tych wydarzeniach przekazały swoim dzieciom i wnukom. To jest niezwykle ważne dla zachowania naszej narodowej tożsamości – podkreślał Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

Krzysztof Gizę wspominał przewodniczący Solidarności Regionu Środkowo-Wschodniego Marian Król. – Gdy kopalnia upomniała się o prawo i sprawiedliwość, gdy ogłoszono stan wojenny i aresztowano im przewodniczącego komisji zakładowej, upomnieli się o jego zwolnienie. Krzysztof Giza wraz z towarzyszami przeciwstawił się sile ZOMO, jaką wystawiono na bezbronnych ludzi, wykazał się odwagą i uczestniczył w tym na pierwszej linii i w pierwszym szeregu. I tak się stało, że oddał za Ojczyznę to, co miał najcenniejszego, czyli własne życie. Dzisiejsza uroczystość jest szczególnie ważna dla młodego pokolenia, gdyż jest to wydarzenie poświęcone męczeństwu jednego nas, z naszej ziemi, ale również pozostałym, którzy wraz z nim zginęli. Mam nadzieję, że ta szkoła będzie o tym wydarzeniu mówić często, kolejnym pokoleniom, które do tej szkoły przyjdą. Było to bardzo bolesne doświadczenie w naszej historii, ale istotne i ważne, gdyż był to jeden z wielu kroków, aby Polska była Polską – podkreślał.

Wspomnienie trudnych chwil

Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej w Tarnogrodzie, podczas której wybrzmiała poezja i pieśni o trudnych czasach stanu wojennego, a także fragmenty wywiadów o Krzysztofie Gizie, które przeniosły widzów do 1981 r., aby przybliżyć im tamte tragiczne wydarzenia. Tablicę uroczyście odsłonili siostra zamordowanego Krzysztofa Gizy Małgorzata Cierkos i dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa. Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście. Podziękowali młodzieży i organizatorom tego wydarzenia za pielęgnowanie pamięci o narodowych bohaterach. Stanisław Płatek, który został ranny w trakcie pacyfikacji kopalni – jak sam powiedział – został strażnikiem pamięci o swoich kolegach, obiecał sobie, że do śmierci będzie wspominał zamordowanych górników, że nie pozwoli, aby pamięć o tych, którzy za Ojczyznę oddali życie kiedykolwiek zaginęła.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć tworzy przyszłość

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2022, str. III

[ TEMATY ]

muzeum

tablica pamiątkowa

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Odsłonięcie tablicy bohaterskich wolinian

Odsłonięcie tablicy bohaterskich wolinian

To była wyjątkowa uroczystość przed gmachem Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego.

Cyprian Kamil Norwid powiedział, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy utożsamiają się ze swoją Ojczyzną. W historii Polski są momenty, kiedy ten obowiązek spełniamy, cierpiąc, a nawet oddając swoje życie. Warto przypominać te postacie i z nich czerpać inspirację do twórczego działania na rzecz Ojczyzny. Takie przypomnienie miało miejsce w Wolinie. Przy wolińskim Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dedykowanej wolińskim patriotom, więźniom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, Romanie i Krzysztofowi Wilkowskim. Uroczystość stanowiła zakończenie polsko-niemieckiego projektu I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Gymnasium Carolinum w Neustrelitz, którego celem było opracowanie książki dotyczącej wolińskich bohaterów.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent o wolnej Wigilii: ubolewam, że nie przeprowadzono konsultacji społecznych

2024-12-13 07:18

[ TEMATY ]

wigilia

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu".

W Pałacu Prezydenckim zorganizowane zostały w czwartek konsultacje społeczne z udziałem Prezydenta RP ze stroną pracowników i pracodawców dotyczące ustawy o wolnej Wigilii.
CZYTAJ DALEJ

Papież po raz pierwszy mianował kobiety do XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu

2024-12-13 19:24

[ TEMATY ]

synod

papież Franciszek

kobiety

Vatican Media

Papież Franciszek podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

Papież Franciszek podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

S. Simona Brambilla, sekretarz Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz dr María Lía Zervino, członek Dykasterii ds. Biskupów znalazły się w gronie osób mianowanych przez Papieża Franciszka do XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. To pierwsze kobiety, które z nominacji papieskiej wejdą w skład tego gremium.

Watykańskie Biuro Prasowe opublikowało dziś papieskie nominacje członków XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. W gronie nominowanych znaleźli się kard. Jean-Claude Hollerich SJ, arcybiskup Luksembura i relator generalny dwóch ostatnich zgromadzeń synodalnych – w październiku 2023 i 2024 r.; arcybiskup Turynu kard. Roberto Repole, s. Simona Brambilla, sekretarz Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz dr María Lía Zervino, członek Dykasterii ds. Biskupów i przewodnicząca Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję