Reklama

Wiadomości

Kapsuła Czasu KGHM symbolicznym końcem obchodów 60-lecia spółki

Miedź, sól, anody, katody i karabińczyk Ambasadora Polski Andrzeja Bargiela znalazły się w Kapsule Czasu KGHM. Firma przygotowała wyjątkową pamiątkę dla przyszłych pokoleń w miejscu odkrycia złóż miedzi w latach 50. ubiegłego wieku.

Niedziela Ogólnopolska 52/2021, str. 36

[ TEMATY ]

KGHM

KGHM

Do Kapsuły Czasu trafiły m.in. miniaturowe katody i anody z hut KGHM, kawałek rudy miedzi, kryształ soli z kopalni Polkowice-Sieroszowice oraz koncentrat miedzi z Zakładu Wzbogacania Rud. Są tam również miniaturka tira, który przez kilka miesięcy jeździł po Polsce z multimedialną wystawą o KGHM (o przemyśle miedziowym), a także wejściówki na jubileuszowy koncert w Lubinie.

Obok pamiątek z oddziałów KGHM w kapsule znalazły się wyjątkowe prezenty, takie jak np. karabińczyk z wyprawy Andrzeja Bargiela. Znany z ekstremalnych wyczynów skialpinista został Ambasadorem Polski w plebiscycie organizowanym przez Polską Miedź. Karabińczyk pomagał mu w zdobyciu dziewiczego szczytu Yawash Sar II w Pakistanie w 2021 r. Polak dokonał tego jako pierwszy człowiek w historii, a następnie zjechał na nartach do podstawy góry.

– Kapsuła czasu została wmurowana w najważniejszym miejscu dla Zagłębia Miedziowego: w Sieroszowicach, gdzie odkryto polskie złoża miedzi i gdzie rozpoczęła się historia KGHM. Pokazujemy przyszłym pokoleniom, co było dla nas ważne i czym żyliśmy w 2021 r. – powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

W kapsule znalazły też miejsce przedmioty przypominające o pandemii, np. etui na paszporty covidowe, które otrzymali pracownicy firmy.

Rok 2021 to rok jubileuszu KGHM, który w ciągu 60 lat stał się światowym liderem w branży wydobywczej. Firma świętowała przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Dla pracowników i mieszkańców regionu powstały także m.in. murale związane z oddziałami KGHM.

Wizualizacja przedmiotów i zawartość Kapsuły Czasu będą dostępne w aplikacji mobilnej #naMIEDZI.

Hasłem obchodów 60-lecia KGHM były słowa: „Przyszłość jest z miedzi”, bo to właśnie miedź stanowi fundament rozwoju motoryzacji – jest kluczowym elementem konstrukcji silników, szczególnie w samochodach elektrycznych i hybrydowych. Miedź produkowana w KGHM znajduje się dziś w co ósmym smartfonie na świecie. Bez miedzi niemożliwa byłaby też proekologiczna transformacja energetyczna.

Reklama

Miedź znajduje zastosowanie w panelach fotowoltaicznych i turbinach elektrowni wiatrowych. Ekologia zajmuje więc naturalnie istotne miejsce wśród strategicznych celów spółki. W listopadzie zarząd firmy przyjął Politykę Klimatyczną. Główne założenia dokumentu dotyczą redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Następstwem Polityki Klimatycznej będzie Program Dekarbonizacji, który docelowo obejmie całą Grupę Kapitałową KGHM Polska Miedź SA.

W ramach obchodów swojego 60-lecia KGHM zorganizował szereg wydarzeń, które stanowią impulsy do rozwoju innowacji. Podczas wirtualnego hackathonu „CuValley Hack” programiści z całej Polski mogli zaprezentować projekty kreatywnie odpowiadające na wyzwania, które na co dzień stoją przed przemysłem miedziowym, takie jak przewidywanie wstrząsów i potencjalnych awarii maszyn górniczych. Co więcej – jedna ze zwycięskich drużyn właśnie rozpoczęła prace nad wdrożeniem projektu w Hucie Miedzi Głogów. Rozwiązanie ma na celu zwiększyć efektywność energetyczną pieca zawiesinowego. Z kolei inny hackathon – „Miedź Jam” skupił twórców gier komputerowych, którzy przygotowywali produkcje inspirowane czerwonym metalem.

Miedziowa spółka w 2021 r. zanotowała bardzo dobre wyniki produkcyjne i ekonomiczne. Podczas prezentacji wyników za III kwartał tego roku zarząd podkreślił wzrost EBITDA przy zwiększeniu wyniku finansowego netto spółki, wyższe przychody i zwiększenie wydobycia rudy miedzi. Produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM była wyższa o 10,1% (9M/9M) i wyniosła 574 tys. ton. Grupa Kapitałowa KGHM zwiększyła wynik finansowy netto na poziomie wyższym od zanotowanego po 9M 2020 o 3 590 mln zł (4,1-krotnie).

2021-12-20 20:02

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strategiczna energia

W wyniku ataku Rosji na Ukrainę niemal wszyscy chcą się pozbyć rosyjskich surowców. Jak sobie z tymi wyzwaniami radzimy i jaka jest przyszłość transformacji energetycznej w Polsce?

Transformacja energetyczna całej Unii Europejskiej opierała się dotąd na niemieckiej koncepcji odnawialnych źródeł energii, które uzupełniał rosyjski gaz. Po ataku Rosji na Kijów projekt ten legł w gruzach.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo nie jest spółką akcyjną, w której każdy ma po pięćdziesiąt procent udziałów!

2022-08-14 19:57

[ TEMATY ]

małżeństwo

Bp Krzysztof Włodarczyk

adobe.stock.pl

„Małżeństwo nie jest spółką akcyjną, w której każdy ma po pięćdziesiąt procent udziałów” – mówił w kościele św. Sebastiana w Jurgowie bp Krzysztof Włodarczyk. Msza święta zakończyła jego udział w rekolekcjach, które poprowadził pod Tatrami dla Oazy Rodzin.

W swoich rozważaniach Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie skupił się na sakramencie małżeństwa, jego wartości i wyjątkowości. – Małżeństwo jest spółką akcyjną, do której każdy wnosi sto procent udziałów, całkowicie oddany drugiemu – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję