Reklama

Niedziela Małopolska

Kolędowanie pod Giewontem

Od Wigilii Bożego Narodzenia, aż do 2 lutego, potrwa w Zakopanem XIII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”.

Niedziela małopolska 52/2021, str. III

[ TEMATY ]

kolędowanie

Zakopane

festiwal kolęd

Organizator

Wspólne kolędowanie w Zakopanem związane jest z tradycją góralską

Wspólne kolędowanie w Zakopanem związane jest z tradycją góralską

Historia zakopiańskiego festiwalu zaczęła się w 2008 r. – Trzynaście lat temu miasto Zakopane, wraz z tutejszymi parafiami, postanowiło przybliżyć wiernym tradycję kolędowania i zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów do tego, aby wspólnie w okresie bożonarodzeniowym śpiewać kolędy. Tak rozpoczęliśmy festiwal kolęd i pastorałek, który trwa do dziś – wspomina w rozmowie z Niedzielą Joanna Staszak, dyrektor festiwalu.

Nasza rozmówczyni zwraca także uwagę na systematyczny rozwój inicjatywy. – Pierwsze koncerty odbywały się w głównych kościołach miasta. Z każdym rokiem festiwal nabierał coraz większego rozmachu, w tej chwili organizowany jest we wszystkich świątyniach Zakopanego. Na festiwal, oprócz lokalnych artystów, zapraszamy też zespoły z całej Polski. W tym roku wydarzenie rozpoczynamy w Wigilię Bożego Narodzenia. Pierwszy koncert odbędzie się przed pasterką w sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Następnie zostanie zrealizowany bogaty program koncertów, które potrwają do 2 lutego – zapowiada dyrektor Joanna Staszak.

Festiwalowe wydarzenia upowszechniają podhalańską tradycję i kulturę. Zauważają to zarówno słuchacze, jak i organizatorzy. – Zdecydowanie nasz festiwal wpisuje się w ideę pielęgnowania góralskiej tradycji związanej ze śpiewaniem kolęd i pastorałek. Jego celem jest przybliżyć to nasze dziedzictwo i przede wszystkim pokazać te pastorałki, które były tworzone tutaj, pod Giewontem, przez lokalnych artystów. Opowiadały one o życiu pod Tatrami. Jak mówi tytuł festiwalu, górale wierzą w to, że Pan Jezus co roku rodzi się pod Giewontem, w naszych sercach góralskich – zauważa Joanna Staszak.

Pani dyrektor zaznacza, że oprócz muzyki i śpiewu podczas koncertów zobaczyć można także bardzo ciekawe elementy kultury górali. – Mamy sporo głosów od ludzi, którzy przyjeżdżają do nas, że wszystkie te koncerty są piękne. Goście chętnie przychodzą kolędować z różnymi artystami, ale jednak najbardziej lubią słuchać góralskich wykonawców. Oprócz śpiewu i lokalnej muzyki jest także ubiór góralski, są obecne nasze tradycje Bożego Narodzenia. Niejednokrotnie zespoły pokazują także obrzędy związane z kolędowaniem, fragmenty szopki góralskiej – mówi Joanna Staszak.

Reklama

Do wspólnego kolędowania zapraszają także proboszczowie zakopiańskich parafii. – Okres Bożego Narodzenia jest to czas radości z przyjścia Mesjasza, Jezusa Chrystusa na ziemię. Śpiew kolęd bożonarodzeniowych w kościołach przynosi radość wszystkim, którzy w takich koncertach uczestniczą. Podczas festiwali kolęd i pastorałek jest okazja nie tylko do wsłuchiwania się, ale także włączenia się we wspólny śpiew. Dlatego też już od trzynastu lat organizowany jest w Zakopanem festiwal, na który serdecznie zapraszamy mieszkańców, ale także wszystkich turystów – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Bogusław Filipiak, dziekan regionu i dodaje: – Jest to wspaniała okazja, aby w tym niełatwym czasie na chwilę zapomnieć o trudnościach oraz poczuć radość z narodzenia Chrystusa Pana.

Bardzo ważna jest także rocznica towarzysząca tegorocznemu festiwalowi. Będzie on bowiem rozpoczęciem roku jubileuszowego w 25. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem abp. Marka Jędraszewskiego. Program wraz z informacjami o występujących zespołach można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu: festiwale.zakopane.pl/festiwal-koled.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent zainaugurował charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Zakopanem zainaugurował VII edycję charytatywnych zawodów w narciarstwie alpejskim "12H Slalom Maraton Zakopane 2021". Duda dziękował organizatorom i uczestnikom akcji za to, że mimo pandemii zawody się odbywają. Ich cel jest ponadczasowy - podkreślił.

Prezydent wyraził satysfakcję, że mimo trwającej pandemii koronawirusa po raz kolejny może brać udział w akcji organizowanej przez Fundację Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane. Jak mówił, "mimo wszystko te zawody po raz kolejny odbywają się dlatego, że ich cel jest ponadczasowy i ponadokolicznościowy. "Chodzi o to, aby zebrać pieniądze na kolejny rok rehabilitacji, na kolejny rok integracji przez sport dzieci, osób z niepełnosprawnościami, którym pomaga fundację HANDICAP Zakopane" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Rozpacz prowadzi do... grzechu?

Niedziela Ogólnopolska 6/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wiara

teolog

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Ostatnio przeżywam bardzo trudny czas. Przez chorobę i śmierć bliskiej mi osoby ogarnęła mnie rozpacz. Usłyszałem, że może ona prowadzić do grzechu. W jaki sposób tak się dzieje?

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo nie jest spółką akcyjną, w której każdy ma po pięćdziesiąt procent udziałów!

2022-08-14 19:57

[ TEMATY ]

małżeństwo

Bp Krzysztof Włodarczyk

adobe.stock.pl

„Małżeństwo nie jest spółką akcyjną, w której każdy ma po pięćdziesiąt procent udziałów” – mówił w kościele św. Sebastiana w Jurgowie bp Krzysztof Włodarczyk. Msza święta zakończyła jego udział w rekolekcjach, które poprowadził pod Tatrami dla Oazy Rodzin.

W swoich rozważaniach Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie skupił się na sakramencie małżeństwa, jego wartości i wyjątkowości. – Małżeństwo jest spółką akcyjną, do której każdy wnosi sto procent udziałów, całkowicie oddany drugiemu – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję