Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dzień formacji Rycerzy Kolumba

W kaplicy Domu Szilo w Czeladzi Rycerze Kolumba z 11 rad z terenu diecezji sosnowieckiej i archidiecezji katowickiej uczestniczyli w Dniu formacji.

Niedziela sosnowiecka 52/2021, str. VI

[ TEMATY ]

formacja

Rycerze Kolumba

Piotr Lorenc/Niedziela

Mszy św. na rozpoczęcie Dnia formacji przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Mszy św. na rozpoczęcie Dnia formacji przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Tematem konferencji była Eucharystia w nauczaniu św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dzień formacji rozpoczęła Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Po liturgii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Następnie przedstawiciele Rady Stanowej – Stanisław Dziwiński – radca stanowy i Leszek Waksmundzki – konsultant Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba przedłożyli konferencje formacyjne na temat Eucharystii w nauczaniu św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W homilii bp Grzegorz Kaszak wskazał, że nie poradzimy sobie bez Jezusa. – Nie poradzimy sobie dlatego, że poprzez grzech Adama i Ewy mamy naturę słabą. Nie została ona zniszczona, ale poraniona przez grzech. Jak mówił św. Paweł „Idę za tym czego nie chcę i czynię zło”; Chrystus chce być pokarmem, ponieważ wie, że sami w dobrym życiu sobie nie poradzimy. Dlatego konieczne jest karmienie się Eucharystią, czyli Jezusem Chrystusem – nauczał hierarcha. Wskazał także, że adoracja, powierzanie swoich spraw Jezusowi sprawia, że to, co wydaje się nam niemożliwe, staje się możliwe.

Podczas konferencji formacyjnej Stanisław Dziwiński przypomniał, że tajemnica Eucharystii jest jedną z największych tajemnic naszej wiary. – Cóż więc tak naprawdę dokonuje się podczas Mszy św.? Najlepiej oddaje to chyba termin „przeistoczenie”. Na słowa kapłana ulega zmianie istota, substancja chleba i wina, nie naruszając przy tym postaci. Nie zmienia się smak, kształt, kolor, zapach – wszystko to, co nasze, ludzkie zmysły są w stanie ogarnąć i zarejestrować. Stąd też słowa kapłana o tajemnicy wiary, które wypowiada zaraz po przeistoczeniu, są wyrazem ogromnej bezradności ludzkiego umysłu wobec czegoś, co nieskończenie go przerasta. W kawałku chleba i kilku kroplach wina jest obecny cały, żywy, prawdziwy Chrystus – wraz z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem. Ta obecność jest realna i rzeczywista – powiedział Stanisław Dziwiński.

Reklama

Z kolei Leszek Waksmundzki – konsultant Rady Najwyższej podjął temat Eucharystii w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. – Prymas zostawił po sobie wiele pięknych tekstów na temat Eucharystii. Uczył, że Eucharystia jest najbardziej charakterystycznym sakramentem chrześcijaństwa. Jest sakramentem, który różni chrześcijaństwo od wszystkich innych religii, bowiem kiedy we wszystkich znanych nam dotąd religiach bóstwo wymagało od człowieka ofiary, w chrześcijaństwie odwrotnie – sam Bóg składa siebie na ofiarę; oddaje się człowiekowi, powierza mu się, stając się ofiarą przebłagalną. To coś wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju. Eucharystia jest również sakramentem, który w sposób najbardziej wymowny wyraża szczodrość Bożej miłości. Chrystus składa siebie na ofiarę tylko po to, aby człowiek mógł cieszyć się życiem jeszcze lepszym, jeszcze doskonalszym, bardziej boskim. Bóg Ojciec posłał na świat swojego Syna nie tylko po to, aby naprawił krzywdy wyrządzone przez grzech, ale by podniósł człowieka do życia bardziej doskonałego, czyniąc go współuczestnikiem życia Bożego – powiedział Leszek Waksmundzki.

Podsumowując konferencje Piotr Kiełtyka – delegat rejonowy stwierdził, że Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa nie jako jeden z wielu darów, ale jako dar największy. Głównym celem Eucharystii jest zjednoczenie ludzi z Chrystusem, a w Nim z Ojcem i z Duchem Świętym. Przyjmowanie Ciała Chrystusa jest przyjęciem Jezusa, który przemienia nas od środka.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy być w każdej parafii

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Maciej Maziarka/Archiwum Rycerzy Kolumba

Krzysztof Zuba - delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Mąż i ojciec 2 dzieci. Doradca życia rodzinnego.

Krzysztof Zuba - delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Mąż i ojciec 2 dzieci. Doradca życia rodzinnego.

O kierunkach rozwoju Rycerzy Kolumba, pomyśle na męską duchowość i nadchodzących wyzwaniach opowiada Krzysztof Zuba.

Anna Bandura: To rekordowy rok dla Rycerzy Kolumba. Przyjęliście ponad 500 nowych braci, działacie w ok. 300 parafiach. Co przyciąga mężczyzn do Waszej wspólnoty?

Krzysztof Zuba: Nasza duchowość i program działania to wiara przez uczynki – i to odróżnia Rycerzy Kolumba od innych męskich grup. Założeniem ks. Michaela McGivneya było to, żeby parafia stała się centrum życia danej miejscowości. Dlatego obok formacji duchowej i modlitwy podejmujemy dzieła miłosierdzia. Kończący się powoli rok bratni spędziliśmy na pomocy księżom proboszczom w organizowaniu akcji ewangelizacyjnych, np. dnia męża i żony, rodzinnych pikników, marszów dla życia, akcji modlitewnych; wspieraliśmy osoby starsze i te, które po pandemii nie mogły się przekonać do powrotu do Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Świadczyć o Bogu jak św. Barbara

2022-12-05 11:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Przedstawiciele Elektrowni oraz Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie modlili się za wstawiennictwem swojej patronki – św. Barbary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję