Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Adwentowy koncert w Choszcznie

Studenci Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie zaprezentowali w kościele parafialnym św. Jadwigi Królowej bożonarodzeniowy koncert.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 52/2021, str. V

[ TEMATY ]

koncert

Boże Narodzenie

Archiwum parafii

Studenci zachwycili słuchaczy pięknym wykonaniem utworów chóralnych

Studenci zachwycili słuchaczy pięknym wykonaniem utworów chóralnych

Na przeżywanie Adwentu są różne sposoby. Dzieci uczymy uczestnictwa w Roratach, aby mogły wypełnić ten szczególny czas modlitwą i dobrymi czynami. Niektórzy wybierają refleksję w ciszy i medytację. Już wiele tygodni przed świętami zewsząd ogarnia nas hałas, reklamy różnych „świątecznych” produktów, komercyjna muzyka, bogate dekoracje sklepów i miast. Mimo wszystko jednak możemy rozważnie zaplanować wszystkie sprawy i bardziej skupić się na duchowym przeżyciu tego pięknego czasu, łącząc podejmowanie refleksji z wykonaniem obowiązków domowych.

„Adwent jest synonimem nadziei: nie daremnym oczekiwaniem na jakiegoś bezosobowego boga, lecz konkretną i niezawodną ufnością w powrót Tego, który już raz do nas przyszedł, Oblubieńca, który swoją krwią przypieczętował zawarte z ludzkością wieczne przymierze. Jest to nadzieja, która pobudza do czujności, cnoty wyróżniającej ten szczególny okres liturgiczny. Do czujności w modlitwie, ożywianej pełnym miłości oczekiwaniem; czujności wyrażającej się w dynamice konkretnej miłości, której towarzyszy. Z takimi uczuciami wspólnota chrześcijańska wchodzi w czas Adwentu, zachowując duchową czujność, aby lepiej przyswoić sobie przesłanie słowa Bożego” (Jan Paweł II, Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, 2.12.2001 r.).

Chorał gregoriański

W duchu przesłania św. Jana Pawła II, z piękną inicjatywą koncertu adwentowo-bożonarodzeniowego przybyło do Choszczna Koło Naukowe „Quilisma”, działające przy Akademii Sztuki w Szczecinie. Studenci Wydziału Edukacji Muzycznej tej szczecińskiej uczelni swój talent zaprezentowali w piątek, 10 grudnia w kościele parafialnym św. Jadwigi Królowej. Paulina Mofina, Paulina Szamrowicz, Agnieszka Szydłowska, Damian Grabowski, Bartosz Graczyk i Łukasz Tomski zachwycili słuchaczy pięknym wykonaniem utworów chóralnych. Swój występ poprzedzili krótkim wstępem wprowadzającym w tematykę prezentowanego przez nich repertuaru. Pan Damian wyjaśnił, czym zespół kierował się przy doborze utworów, a także przytoczył kilka faktów na temat teorii chorału gregoriańskiego.

Reklama

Ksiądz proboszcz parafii Karol Wójciak gorąco i ze wzruszeniem podziękował artystom za piękny koncert. Podkreślił, że bardzo cieszy się, kiedy młodzi i zdolni ludzie chcą dzielić się swoim talentem z innymi. Przede wszystkim zaś cieszy się, kiedy talent, dar pochodzący od Pana Boga, skierowany jest właśnie ku Niemu, ku Jego chwale, bo ten koncert niewątpliwie wykonany była na Chwałę Bożą. A szczególnie miło jest, kiedy takie inicjatywy podejmuje młodzież, która związana jest z naszą parafią – jedną z wokalistek koła „Quilisma” jest przecież Agnieszka Szydłowska, choszcznianka, która parafianom niejednokrotnie prezentowała swój wielki talent muzyczny.

Dziękujemy artystom, że zechcieli podzielić się swoim talentem i ubogacili nam przezywanie adwentowego czasu. Mamy nadzieję, że powrócą do nas z kolejnymi występami. Z przyjemnością oddamy się zasłuchaniu.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowa uczta

Niedziela sosnowiecka 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

koncert

Chór Filharmonii Śląskiej

Karol Fatyga

Chór Filharmonii Śląskiej

Chór Filharmonii Śląskiej

Koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II Totus Tuus w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej zakończy 15. Międzynarodowy Festiwal im. Gorczyckiego.

W pałacu zabrzmią 11 października o godz. 18 dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonio Vivaldiego oraz Henryka Mikołaja i Mikołaja Góreckiego w wykonaniu znakomitych solistów, Chóru Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

CZYTAJ DALEJ

Rozpacz prowadzi do... grzechu?

Niedziela Ogólnopolska 6/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wiara

teolog

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Ostatnio przeżywam bardzo trudny czas. Przez chorobę i śmierć bliskiej mi osoby ogarnęła mnie rozpacz. Usłyszałem, że może ona prowadzić do grzechu. W jaki sposób tak się dzieje?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: żółta wstążka – symbolem partyzantki anrtyrosyjskiej

2022-08-14 16:05

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

W wielu miastach i miejscach Ukrainy zaczęły się pojawiać żółte wstążeczki złączone końcówkami – symbole stosunkowo młodego, ale szybko rozszerzającego się i coraz lepiej zrganizowanego ruchu oporu przeciw okupantom rosyjskim. Szczególnie często można je zobaczyć na południu i wschodzie kraju między Chersoniem a Mariupolem i chociaż mają żółty kolor, są dobrze widoczne na przystankach autobusowych, na szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej, na drzewach w parkach, a nawet na murach koszar.

„Są one symbolem naszej nadziei na wyzwolenie, szczególnie w Chersonie. Wieszają je zwolennicy i sympatycy partyzantki, zwłaszcza na tych urzędach, które mają zorganizować to znienawidzone referendum rosyjskie w sprawie zagarnięcia [tego miasta], którego nikt nie chce” – powiedziała z przejęciem 42-letnia Anastasja Polakowa w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera”, który zamieścił obszerny reportaż o tym stosunkowo nowym zjawisku w wojnie Rosji przeciw Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję