Reklama

Kultura

Muzyczna nowość

Sukcesem został zwieńczony pierwszy taki projekt w historii polskiego rynku fonograficznego.

Odważnym, trudnym, ale i wspaniałym przedsięwzięciem okazało się opracowanie na orkiestrę, fortepian, harfę oraz głosy operowe utworów bp. Józefa Zawitkowskiego – przyznają jego twórcy. Trzy lata trwała praca nad płytą, na której usłyszymy piękne i niosące głębokie przesłanie utwory bp. Zawitkowskiego. Muzykę do nich skomponował ks. prał. Wiesław Kądziela.

W powstanie płyty mocno zaangażował się sam bp Zawitkowski, który osobiście wybrał repertuar. Usłyszymy na niej takie pieśni, jak: Bóg jest miłością – która została skomponowana z racji VII pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, Jeden jest duch i jedno serce, Barka – do której bp Zawitkowski dopisał jeszcze jedną zwrotkę i refren, oraz Panie, dobry jak chleb – najbardziej znany utwór jego autorstwa, który zarazem stanowi tytuł płyty. Na krążku znalazło się szesnaście utworów biskupa Józefa. Pierwsze pięć zostało nagranych jeszcze za jego życia – spotkały się one z ciepłym przyjęciem ze strony ich autora.

W nagraniach zrealizowanych w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu wzięli udział: Orkiestra Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurawskiego, zespół Na 4 Głosy oraz soliści operowi: Aleksandra Novina-Chacińska – pomysłodawczyni i producentka płyty, Paulina Makulska, Tadeusz Szlenkier oraz Remigiusz Łukomski. Aranżacji pieśni dokonał Michał Makulski, który uwypuklił ich wielką literacką oraz muzyczną wartość.

Reklama

Do płyty została dołączona książka z tekstami utworów, które znalazły się na krążku, oraz z biografiami osób, które stoją za tym ambitnym projektem. Płyta Panie, dobry jak chleb jest hołdem złożonym przez artystów bp. Zawitkowskiemu. Stanowi ona niewątpliwie muzyczną ucztę i pozwala w nowej, nietuzinkowej odsłonie zapoznać się z utworami, które znamy z kościelnych uroczystości. Płyta została objęta patronatem medialnym Niedzieli.

Panie, dobry jak chleb
Słowa: bp Józef Zawitkowski
Muzyka: ks. prał. Wiesław Kądziela
Książka z płytą CD

Płyta do nabycia: Zobacz

2022-01-03 12:52

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mój Bóg jest dobry jak chleb

[ TEMATY ]

kazanie

dożynki

bp Zawitkowski

bp Józef Zawitkowski

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Kazanie wygłoszone na Prezydenckich Dożynkach w Spale, w obecności Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w niedzielę, 17 września 2017 r.

Panie Prezydencie

Rzeczpospolitej Polskiej!

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16

[ TEMATY ]

Watykan

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Abp Józef Guzdek został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą białostockim 16 lipca 2021 r. 3 września 2021 r. objął kanonicznie archidiecezję, a 4 września odbyły się uroczystości jego ingresu do katedry białostockiej. W najbliższą środę, 29 czerwca, wraz z 43 nowymi metropolitami z całego świata, otrzyma on paliusz z rąk papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Zapatrzeni w Boże Miłosierdzie

2022-07-01 22:10

ks. Łukasz Romańczuk

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Wrocław: Relikwie św. Faustyny trafiły do Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.

Któż lepiej wie, niż św. s. Faustyna jak złączyć swoje cierpienie z otwartym i miłosiernym Sercem Pana Jezusa. Szpital to szczególne miejsce, w którym ta łaska jest potrzebna dla każdego, gdyż świat cierpienie jest bardzo bogaty - mówiła Anna Zadrożna, naczelna pielęgniarka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję