...jedna z najpiękniejszych kampanili – wolno stojących dzwonnic, charakterystycznych dla włoskiej architektury – znajduje się we Florencji? Wznosi się obok słynnej katedry Santa Maria del Fiore. Jest dziełem wybitnego malarza i architekta Giotta di Bondone. Artyście nie było dane podziwiać owoców swojego geniuszu. Po jego śmierci pracami budowlanymi kierowało kolejno dwóch innych architektów – mniej znanych, ale równie utalentowanych. Rozpoczęta w 1334 r. budowa została zakończona w 1359 r. Jej efekt przerósł najśmielsze oczekiwania ówczesnych włodarzy Florencji. Powstała dzwonnica, która przepychem i okazałością dorównała najbardziej misternym architektonicznym konstrukcjom swoich czasów. Dzwonnica Giotta wznosi się na wysokość 84 m; aby dotrzeć na jej szczyt, należy pokonać ponad 400 schodów.
To jednak nie jej rozmiary zachwycają, lecz przepych elewacji. Dzwonnica została wyłożona wielokolorowym marmurem – białym ze słynnych kamieniołomów Carrary, różowym z Monsummano Terme, ze Sieny i Stazzemy oraz zielonym z Prato. Marmurowe inkrustacje kampanili podkreślają jej prestiż, a zarazem upodabniają wolno stojącą wieżę do elewacji okazałej katedry, przy której stoi. Florencką dzwonnicę wyróżnia bogata dekoracja rzeźbiarska. Znajdziemy tu przedstawienia m.in.: siedmiu sakramentów, scen biblijnych, siedmiu sztuk wyzwolonych oraz liczne motywy astronomiczne. Kunsztowność zdobień sprawia, że dzwonnica Giotta jest jedną z architektonicznych pereł Florencji. Turyści tłumnie przybywają tu przez cały rok.
Po odbyciu podróży do Kijowa, Moskwy i Waszyngtonu w ramach swojej misji pokojowej powierzonej przez papieża Franciszka w związku z wojną na Ukrainie, kardynał Matteo Zuppi może udać się do Pekinu – donoszą włoskie media.
Po mianowaniu go pod koniec maja przez papieża Franciszka osobistym wysłannikiem pokojowym w sprawie wojny na Ukrainie, kard. Zuppi odbył wizytę w Kijowie w dniach 5-6 czerwca, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i innymi przywódcami kościelnymi i rządowymi najwyższego szczebla, oraz w Moskwie w dniach 28-29 czerwca, gdzie spotkał się z Jurijem Uszakowem, prezydenckim doradcą ds. polityki zagranicznej, pełnomocniczką ds. praw dziecka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Marją Lwową-Biełową, a także z patriarchą moskiewskim Cyrylem.
Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
Nowa podstawa programowa nauczania religii w szkole mocniej pokazuje wartość wiary dla życia, kultury i wychowania - argumentuje w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP wskazuje, że dokument akcentuje relację wiary z nauką i wyzwaniami współczesności, a jednocześnie zachowuje integralny przekaz doktryny katolickiej. Nowe ujęcie ma być zrozumiałe i realne do realizacji na jednej godzinie tygodniowo, a lekcja religii - bardziej otwarta na pytania młodych w pluralistycznym świecie.
KAI: Na ile nowelizacja podstawy programowej jest kontynuacją linii wyznaczonej w dokumencie z 2018 r., a na ile przeorientowaniem ku nowym rozwiązaniom, kontekstom, wyzwaniom?
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.