Reklama

Niedziela Podlaska

Dzień dziś wesoły

Po takim hasłem odbył się po raz piąty Węgrowski Orszak Trzech Króli, któremu honorowego patronatu udzieliła senator RP Maria Koc.

Niedziela podlaska 2/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Archiwum CIDD

Orszak Trzech Króli jest formą manifestacji radości z narodzin Jezusa Chrystusa

Orszak Trzech Króli jest formą manifestacji radości z narodzin Jezusa Chrystusa

Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwana Świętem Trzech Króli, przypada 6 stycznia. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzone już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii wg św. Mateusza hołdu, jaki Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Nasz barwny korowód jest więc piękną okazją do wyrażenia radości z narodzin Jezusa Chrystusa.

W organizację tego wydarzenia włączyły się trzy węgrowskie parafie utożsamiając się z odpowiednimi kontynentami globu. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny symbolizuje Afrykę (kolor niebieski), parafia św. Ojca Pio – Azję (kolor zielony), parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy – Europę (kolor czerwony). Orszak rozpoczęły Msze św. w trzech kościołach, w których uczestniczyli królowie ze swoimi dworami. Udział w uroczystościach zapowiedział również bp Piotr Sawczuk.

O godz. 11.30 królowie spotkali się na węgrowskim rynku i ruszyli w drogę, aby poprzez wspólny śpiew kolęd oraz uczestnictwo w jasełkowych scenkach oddać pokłon Nowonarodzonemu Chrystusowi.

Reklama

Te niezwykłe wydarzenie, obrazujące prawdę o Bożym Narodzeniu, to efekt zgodnego działania lokalnej węgrowskiej wspólnoty, parafii, powiatu węgrowskiego, szkół, instytucji, rodzin i zwykłych ludzi, przy współpracy miasta. Wystawianie jasełek oraz śpiewanie kolęd w okresie bożonarodzeniowym tworzy tożsamość kulturową polskich rodzin. Po raz pierwszy nasz korowód ubarwił wielbłąd. Wydarzenie było również transmitowane przez telewizję publiczną. Niebywałą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników orszaku, była „żywa szopka” ze zwierzętami, umieszczona obok stajenki. Przebranie się za biblijne postacie oraz założenie kolorowej peleryny symbolizowało przywiązanie do naszej tożsamości i kultury. We wzajemnej życzliwości i sympatii okazywanej podczas pochodu dotarliśmy, aby pokłonić się Nowonarodzonemu.

Panująca pandemia jeszcze mocniej mobilizuje nas do działania. Pragniemy nieść radość płynącą z Narodzenia Pańskiego, dając otuchę i nadzieję. Chcemy przeżywać uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego całemu światu. Święto to przypomina nam, że Bóg czeka na każdego człowieka i pragnie dać mu radość i miłość. Do Nowonarodzonego Jezusa mogą zbliżyć się wszyscy, zarówno ci, którzy są blisko, jak i pobożni pasterze z pobliskich pastwisk oraz ci, którzy jak trzej Mędrcy ze Wschodu, są jeszcze bardzo daleko i do tej pory nie zaznali Bożego Objawienia.

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Trzech Króli w Drezdenku

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Ks. Adam Wójcicki CRL

W piątek, 6 stycznia w Drezdenku po raz pierwszy odbył się Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez parafię Przemienia Pańskiego w Drezdenku, Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich we współpracy z Urzędem Miejskim w Drezdenku.

Orszak Trzech Króli, jest przedstawieniem Jasełek wystawianych w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w całej Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Aktywne wakacje tarnowskich kleryków

2022-07-01 20:03

[ TEMATY ]

klerycy

wakacje

diecezja tarnowska

KAI/Wikipedia

Katedra Narodzenia NMP w Tarnowie.

Katedra Narodzenia NMP w Tarnowie.

Będą przewodnikami, pomogą starszym kapłanom, a także podczas organizacji oaz i pieszej pielgrzymki, niektórzy pojadą do Ziemi Świętej i na misje. Tak alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie spędzą najbliższe tygodnie.

Aktywne wakacje tarnowskich kleryków

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję