Reklama

Niedziela Kielecka

Rok pod znakiem Synodu

Rozpoczęty przez papieża Franciszka w Kościele Synod ma budzić podmiotowość i tożsamość chrześcijan w dzisiejszym świecie. Parafialne zespoły synodalne są wielką szansą, aby nasze parafie stały się bardziej miejscem spotkania i doświadczenia wiary.

Niedziela kielecka 2/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

synod2021

Archiwum parafii

W czasie rozmów poruszano również kwestię powołań. Prymicje ks. Dawida Dzienniaka

W czasie rozmów poruszano również kwestię powołań. Prymicje ks. Dawida Dzienniaka

Synod jest nowym doświadczeniem dla wspólnot parafialnych. My znamy Kościół scentralizowany, a dokument o Synodzie podkreśla, że synodalność jest drogą Kościoła XXI wieku. Różne są zapatrywania na Synod. Widoczne są dwie postawy co do reformy w Kościele. Część osób twierdzi, że należy wprowadzić wszystko, co jest ze świata, inni – na przeciwnym biegunie – każdą próbę zmiany traktują jako atak na wiarę katolicką. Musimy jednak zrozumieć, że w tej reformie kluczowa jest troska o Kościół – mówi ks. dr hab. Jarosław Czerkawski, koordynujący prace diecezjalnego zespołu synodalnego. Dlatego – wyjaśnia – Synod ma się odbywać w duchu prawdy, a nie jedynie krytyki. – Mocno liczymy na pomoc Ducha Świętego. Każde spotkanie ma się rozpoczynać modlitwą do Niego. W pierwszym rzędzie należy wsłuchiwać się w głos ludu Bożego, tych którzy są zaangażowani w życie wspólnoty, ale również zabiegać i zachęcać ludzi z peryferii Kościoła. Ten ich głos jest ważny. Trzeba wysłuchać, próbować zrozumieć ich powody odejścia od praktyk religijnych czy utraty wiary. Mamy szansę zainteresować się i przyciągnąć te osoby do wspólnoty Kościoła – tłumaczy.

Wartość spotkania i dialogu

Niektóre parafie mają już pierwsze synodalne doświadczenia. Kroczyce, Nakło i Pradła z racji bliskości położenia i podobnej specyfiki utworzyły wspólnie liczący 20 osób zespół synodalny z reprezentantów trzech parafii, w wieku od 25 do 75 lat. Są w nim małżeństwa, osoby samotne, młodzież, osoba konsekrowana. Spotykali się w trzech parafiach, w lutym na zakończenie prac powstaną wnioski.

Ksiądz Jacek Iwan z Nakła zauważa, że były to interesujące i owocne rozmowy, prowadzone w oparciu o specjalnie przygotowany program. – Jako księża staraliśmy się towarzyszyć zespołowi i wsłuchiwać się w jego głos. Wybrzmiały zwłaszcza tematy związane z liturgią. Zespół synodalny zwracał uwagę na świętość liturgii i jej wagę w życiu chrześcijanina, stąd wyrażał troskę o celebrację i chęć włączenia się w liturgię poprzez czytanie słowa Bożego. Pojawiła się sugestia potrzeby katechez dla dorosłych, które umożliwiałyby odkrywanie bogactwa Eucharystii, rozumienia znaków w liturgii, gestów wykonywanych przez kapłana. Uczestnicy mówili również o potrzebie Mszy św. z udziałem dzieci, tak aby mogły wzrastać w wierze. Wskazywali na istotę postu eucharystycznego. Mocno też zaakcentowana została troska o dostęp do kościoła w czasie pandemii. Okazało się, że dla wielu osób zamykanie kościołów w pandemii, limity i ograniczenia były ciężkim i często niezrozumiałym doświadczeniem. Jakie nadzieje ks. Iwan wiąże dla parafii w związku z pracą zespołu? Podkreśla, że same rozmowy były wartością. Spodziewa się większej odwagi w działaniu i zaangażowania się parafian w życie Kościoła i parafii.

Reklama

Dziekan, ks. Zbigniew Krzyszkowski, proboszcz parafii Kroczyce, mówi o pozytywnym doświadczeniu, o dobrym czasie, który dał przestrzeń do wsłuchania się w głos parafian, poznania ich zapatrywania na wiele spraw. – Dużo rozmawialiśmy o liturgii, Eucharystii, którą powinien żyć chrześcijanin. Padła też propozycja częstszego organizowania Mszy św. o Duchu Świętym, która rozpoczynała każde nasze spotkanie. Takie już są organizowane. Odnośnie do nas kapłanów zaakcentowano pragnienie wiernych byśmy byli przede wszystkim ekspertami od spraw duchowych. A to wszystko wychodzi właśnie na Eucharystii – mówi.

Słuchanie i wzajemne umacnianie się w wierze

Kolejne parafie wystartowały z pracami jeszcze przed zakończeniem roku. Niektórzy mówią, że wyczuwa się większe ożywienie w Kościele, powiew Ducha Świętego. – To bycie razem i słuchanie się nawzajem z pewnością będzie budować i umacniać w wierze wiernych świeckich i duszpasterzy. Zintegruje wspólnotę parafii i stworzy okazję wzięcia odpowiedzialności wszystkich bez wyjątku za duszpasterstwo. Wszyscy ochrzczeni w działalności zbawczej Kościoła mają wzajemnie się uzupełniać i przyczyniać się do powodzenia misji Kościoła w świecie – wyjaśnia ks. Marcin Rokita – koordynator parafialnych zespołów synodalnych i wykładowca teologii pastoralnej. Udziela również kilku wskazówek. Na stronie synodkielce.pl są do pobrania gotowe scenariusze spotkań zespołów synodalnych. Przewidzianych jest 10 spotkań, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach jednego spotkania omówić dwa tematy. Dobrze jest, gdy jeden z uczestników spotkania, niekoniecznie osoba duchowna, zrobi krótkie wprowadzenie do omawianego tematu. W spotkaniach grup parafialnych istotne jest, aby słuchając siebie kierować się zasadami komunii, uczestnictwa i misji, które inspirują drogę synodalną. Należy bardzo uważnie słuchać innych, starać się dobrze zrozumieć myśli i uczucia drugiego, unikać równoczesnego mówienia z innymi, pozwolić każdemu wypowiedzieć się do końca, ale i trzymać się ustalonego czasu, unikać ogólników, nie oceniać drugiego.

2022-01-04 18:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod o synodalności rozpoczęty

Można by powiedzieć, że hasło synodu średnio porywa albo jest wręcz nieporywające. PR-owcy pewnie mocno kręciliby na nie nosem, co tylko dowodzi, że nie o PR-owskie sztuczki papieżowi chodzi, a rozpoczęty właśnie synod nie jest drogą do poprawy wizerunku Kościoła. Chodzi o jego misję, którą jest przyciągnięcie wszystkich do Chrystusa, bez prozelityzmu.

Przypomnijmy, że pierwotnie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów miało się odbyć w utrwalonej, znanej wszystkim formie. Nagle, z woli papieża, nastąpiły zmiany. Początkowo nikt nie wiedział, co mają one oznaczać. W Kościołach lokalnych, także w Polsce, czekano na konkrety. Niepewności nie rozwiały ani wrześniowe enuncjacje Watykanu, ani przygotowanie materiałów pomocniczych. Wszyscy czekali na głos Franciszka, który jako pasterz Kościoła lokalnego – rzymskiego – i Kościoła powszechnego miał rozpocząć synod. Wszyscy liczyli na to, że sytuacja się rozjaśni.

CZYTAJ DALEJ

O. Michał Bortnik nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry

2022-07-01 12:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela TV

Nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry został o. Michał Bortnik. Zastąpił o. Legana, który obejmuje funkcję dyrektora Redakcji Audycji Katolickich TVP.

O. Bortnik paulinem jest od 28 lat. Pełnił posługę m.in. w Niemczech i Anglii. Przez trzy lata pracował w sekretariacie Kurii Generalnej Zakonu a od 2014 r. jest zastępcą kustosza jasnogórskiego sanktuarium. Był współtwórcą i pierwszym prowadzącym cotygodniową audycję „Z życia Jasnej Góry” w Radiu Jasna Góra. Jest także współtwórcą i współredaktorem konta @JasnaGóraNews na Twitterze a po reorganizacji Biura Prasowego w maju zeszłego roku również kont sanktuarium na innych portalach społecznościowych. Posługuje się językiem niemieckim i angielskim.

CZYTAJ DALEJ

Papież o „psychologii lustra”

2022-07-01 20:48

[ TEMATY ]

psychologia

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Rola współczesnych mediów, ocena tego, jak świat radzi sobie z kryzysem wywołanym m.in. pandemią i zniszczeniami przyrody, a także refleksja o byciu papieżem i inspiracjach zaczerpniętych z latynoamerykańskiego Kościoła – to niektóre z tematów podjętych przez papieża w obszernej, półtoragodzinnej rozmowie, zarejestrowanej przez argentyńską agencję informacyjną Télam.

Papież zdiagnozował popularne dziś choroby: narcyzm, zniechęcenie i pesymizm. Są one częścią tzw. psychologii lustra – służą koncentrowaniu się na sobie samym i użalaniu się nad sobą zamiast szukaniu służącej rozwojowi konfrontacji z tym, co inne. „Jest jednak coś, co bardzo pomaga [w walce – przyp. KAI] przeciw temu narcyzmowi, zniechęceniu i pesymizmowi, a jest to poczucie humoru. To jest to, co najbardziej uczłowiecza” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję