Reklama

Niedziela Kielecka

Popłynęło wiele dobra

Sporo działo się w parafii Narodzenia NMP w Piekoszowie w Adwencie. Młodzieżowa wspólnota „Effatha” wsparła akcję charytatywną „Paczuszka dla Maluszka” i koordynowała ją do świąt.

Uczniowie zbierali artykuły pielęgnacyjne, ubranka i produkty spożywcze dla niemowląt. Dzięki takiemu zaangażowaniu do potrzebujących matek spodziewających się dziecka i maluchów – podopiecznych Ośrodka dla Samotnych Matek i Ofiar Przemocy w Wiernej dotarła konkretna pomoc.

Akcja polegała na zabraniu symbolicznej bombki z choinek, ustawionych w sanktuarium w bocznej nawie oraz w szkole. W zamian za bombkę każdy przynosił jakiś produkt, bądź produkty wymienione na liście. Zbiórka odbywała się w parafii i w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie, a odzew na nią był bardzo duży. – Dary spływały przez cały okres Adwentu. Dzwonili ludzie, którzy oferowali pomoc bezpośrednio i zawozili dary do Ośrodka. Oprócz potrzebnych artykułów, trafiały się foteliki dla niemowląt, ubranka, akcesoria. Było ich na tyle dużo, że zdecydowaliśmy wspólnie z młodzieżą, aby cześć przekazać potrzebującym rodzinom z małymi dziećmi z naszej parafii – mówi ks. Karol Rasała, opiekun wspólnoty. Chwali młodzież i jest wdzięczny za ich pracę. „Effatha” działa w parafii od 11 września ub.r. Młodzi spotykają się albo działają zdalnie. Były już warsztaty o wolontariacie, dyskusja o uczestnictwie młodych w Synodzie, budząca ich odpowiedzialność za Kościół. Część spotkań z racji pandemii odbywa się w trybie on-line. Ma to też dobre strony, bo zdarza się, że dołączają osoby spoza parafii, np. z Wrocławia. Na co dzień we wspólnocie działa 35 osób – kandydaci do bierzmowania oraz młodzież licealna. Ale sympatyzuje z grupą dużo więcej, co widać w czasie spotkań on-line – opowiada.

Choinka od najmłodszych dla Maleńkiego

Dzieci również miały swój udział w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. W sanktuarium można podziwiać choinki z konkursowymi ozdobami wykonanymi samodzielnie przez nie. Konkurs organizuje co roku ks. wikariusz Szymon Usarz. Spłynęło dużo pięknych prac. Widać było pomysłowość i kreatywność dzieci, które włożyły w ich wykonanie wiele serca i zaangażowania. Prace powstawały w różnorodnych technikach plastycznych. Konkurs został podsumowany i, co ważne, każde dziecko otrzymało nagrodę. W ferie po raz kolejny dzieci i młodzież z parafii wyjadą z ks. Usarzem i opiekunami na zimowy upragniony wypoczynek.

Reklama

Kolejne remonty zakończone

Kustosz sanktuarium ks. Zygmunt Kwieciński jest wdzięczny księżom wikariuszom i parafianom za dobro, które jest udziałem całej wspólnoty. Pod koniec grudnia w sanktuarium w Piekoszowie zakończono kolejne prace, które udało się wykonać dzięki ofiarności parafian i dotacji w wysokości 125 tys. zł z gminy. Proboszcz dziękuje także wójtowi gminy Piekoszów Zbigniewowi Piątkowi oraz radnym gminy za pozytywne zaopiniowanie prośby o dotację – wsparcie projektu na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w sakralnym obiekcie, gdzie od pokoleń czczony jest wizerunek Matki Bożej Piekoszowskiej. Prace trwają od 11 lat. W ubiegłych latach wymieniono m.in. dach na sanktuarium i wykonano nową elewację.

O tym, jak wyglądały fragmenty świątyni przed remontem i jak wyglądają obecnie, można dowiedzieć się dzięki wystawie fotografii. Celem ostatnich podjętych inwestycji było doszczelnienie kościoła i zniwelowanie utraty ciepła. Ze środków wyremontowano chór, podłogi, wymieniono sześć okien i siedmioro drzwi. Prace objęły również wieżę. Ksiądz Kwieciński cieszy się ze zrealizowanych prac. – Wszystkie te remonty zmierzają do przygotowania kościoła na wykonanie ogrzewania, które jest poważnym zamierzeniem na przyszłość – wyjaśnia.

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia miłości

Niedziela toruńska 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

Grudziądz

wspólnota Effatha

Małgorzata Borkowska

Modlitwę śpiewem prowadziła wspólnota Effatha

Modlitwę śpiewem prowadziła wspólnota Effatha

Czy w Eucharystii widzisz historię miłości? Co oznacza wypełnianie przykazań? – takie pytania postawili sobie młodzi z Grudziądza.

We wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona polskich dzieci i młodzieży, 18 września, grudziądzka młodzież rozpoczęła kolejny cykl comiesięcznych spotkań Pokolenie JPII. Młodzi zgromadzili się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu. Konferencję Bóg jest miłością wygłosił ks. Sławomir Sobierajski, wikariusz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Z Warszawy wychodzi 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

2022-07-01 07:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka

38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

Pod hasłem "Pokój wam" wyruszy 1 lipca z Warszawy 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego do Miejsca Piastowego w woj. podkarpackim. Będziemy modlić się za osoby uzależnione od alkoholu wypraszając im dar wolności - powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. Maksymilian Michcik.

Pątniczy szlak liczący ok. 400 km rozpocznie się 1 lipca Mszą św. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 14.30. Zgodnie z tradycją pielgrzymi spotkają się przy sarkofagu bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego - propagatora trzeźwości, aby po 14 dniach dojść do Miejsca Piastowego na Podkarpaciu, gdzie znajdują się relikwie bł. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia Księży Michalitów, apostoła trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Kolejny koncert Il Divo w Polsce

2022-07-01 20:37

[ TEMATY ]

koncerty

Il Divo

Prestige MJM

Il Divo

Il Divo

Il Divo - uwielbiany zespół pop-operowy ogłasza już drugi w tym roku koncert w Polsce. Fani w naszym kraju będą mieli okazję zobaczyć swoich idoli dodatkowo 17 października w COS Torwar w Warszawie. Poza tym Il Divo wystąpi w Polsce także 12 listopada w TAURON Arenie Kraków.

Będzie to siódma i ósma wizyta Il Divo nad Wisłą, jednak pierwszy raz bez Carlosa Marina, który odszedł z końcem 2021 roku. Nadchodząca trasa „Greatest Hits Tour” poświęcona zmarłemu członkowi zespołu zapowiada się jako najbardziej wzruszająca w historii Il Divo. Organizatorem koncertów jest agencja Prestige MJM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję