Reklama

Niedziela Małopolska

Świętowali zwycięstwo

Był to jeden z najważniejszych elementów walki Polski o granice po roku 1918 – powiedział dr hab. Filip Musiał, otwierając wystawę na pl. Jana Matejki w Krakowie.

Niedziela małopolska 2/2022, str. I

[ TEMATY ]

wystawa

otwarcie

Norbert Polak

To 6 pokoleń Polaków żyjących w niewoli, ale zachowujących polską tradycję – powiedział dr Filip Musiał, otwierając wystawę

To 6 pokoleń Polaków żyjących w niewoli, ale zachowujących polską tradycję – powiedział dr Filip Musiał, otwierając wystawę

Dyrektor krakowskiego oddziału IPN podkreślił: – Powstanie wielkopolskie było nie bitwą o Wielkopolskę, ale bitwą o Polskę. Instytut Pamięci Narodowej, we współpracy z wojewodami w całym kraju, rozpoczął prezentację wystawy poświęconej bohaterskim Polakom. Inicjatywa jest odpowiedzią na niedawną decyzję prezydenta RP Andrzeja Dudy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

– Powstanie było aktem zwycięskiej walki, którą toczyliśmy na terenie niezwykle trudnym – przekonywał dyr. Filip Musiał i zaznaczył: – Mówimy o 123 latach zaborów, ale musimy pamiętać o tym, że północna Wielkopolska została zniewolona już w czasie pierwszego zaboru. To 6 pokoleń Polaków żyjących w niewoli, ale zachowujących polską tradycję, kulturę, język, angażujących się w działalność insurekcyjną także na terenach innych zaborów.

W czasie otwarcia wystawy dyr. Musiał wyjaśnił, skąd wzięła się ogromna motywacja walczących do podjęcia radykalnych działań: – Poznaniacy, Wielkopolanie byli nieco rozczarowani, że nie mówiono o Wielkopolsce jako o ziemiach polskich. Postanowili chwycić za broń i w ten sposób doprowadzić do przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej. To była ogromna siła ludzka. Gdy zaczynało się powstanie i dowodził nim jeszcze mjr Stanisław Taczak, mieliśmy do czynienia z zaciągiem ochotniczym, ale już w momencie, w którym komendę nad powstaniem objął gen. Józef Dowbor-Muśnicki, zaczęło się szkolenie wielkopolskiego wojska, które liczyło ostatecznie 100 tys. żołnierzy!

Przybyli na otwarcie wystawy na pl. Matejki w Krakowie mogli otrzymać specjalną koszulkę upamiętniającą powstanie. Wśród uczestników był pan Józef, który w rozmowie z Niedzielą przyznał, że takie inicjatywy są niezwykle potrzebne. – To było jedno z nielicznych powstań, w których zwyciężyliśmy, które praktycznie nie jest znane, a zasługuje na uczczenie – zauważył i dodał: – Popularyzowanie powstania za pomocą wystaw jest jak najbardziej uzasadnione, chociaż szkoda, że dzieje się to dopiero po tylu latach. Niewielu słyszało o powstaniu, a każdy Polak powinien wiedzieć, skąd się ta nasza Polska wzięła.

Reklama

Z kolei pan Michał zauważył: – Świętowanie wszystkich zwycięskich bitew jak Lepanto, Grunwald, Wiedeń to dobry pomysł. Zresztą, podobnie jak świętuje się Powstanie Warszawskie, tak samo warto uczcić powstanie wielkopolskie. To sprawi, że oręż polski będzie sławny na całym świecie. Najważniejsze, żeby wychowywać kolejne pokolenia w duchu patriotycznym i w etosie rycerskim, by były dumne ze swej ojczyzny i stawały w jej obronie.

Wystawa będzie wyeksponowana na pl. Matejki do 17 stycznia. Na pewno warto na nią zabrać dzieci i młodzież!

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O początkach Zakonu Paulinów na jasnogórskiej wystawie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

św. Euzebiusz

źródło: BPJG

O węgierskich początkach Zakonu Paulinów oraz o postaci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, opowiada jubileuszowa wystawa w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 20 stycznia, w dniu inauguracji Roku Jubileuszowego 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza.

Na barwnych planszach przedstawiona jest historia życia bogatego młodzieńca, który zostawił wszystko dla Boga i został przełożonym pustelników naddunajskich dając początek mnichom, którzy ukochali krzyż i Matkę Bożą.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

2022-06-28 16:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Od trzech dni jestem w stanie chodzić” - powiedział Ojciec Święty przyjmując 27 czerwca grupę biskupów z Brazylii, przybyłych z wizytą „Ad limina Apostolorum”. Watykan opublikował nagranie, na którym papież z laką przemierzał bibliotekę Pałacu Apostolskiego.

Wózek inwalidzki papieża można było zobaczyć z tyłu sali, gdy witał się z brazylijskimi biskupami. Od prawie dwóch miesięcy papież używa go podczas wielu swoich spotkań publicznych. Franciszek powiedział, że w pierwszym tygodniu maja rozpoczął leczenie kontuzji kolana. Ze względu na swój stan zdrowia przełożył na później dwie podróże międzynarodowe do Libanu i Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: jutro w Nueva Orán odbędzie się beatyfikacja dwóch męczenników z XVII wieku

2022-07-01 20:53

[ TEMATY ]

męczennicy

beatyfikacja

Argentyna

vaticannews.va

W sobotę 2 lipca w Parku Rodziny w San Ramón de la Nueva Orán na północy Argentyny prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionymi dwóch kapłanów: Piotra Ortiza de Zárate i Jana Antoniego Solinasa. Obaj pracowali kilka lat na tej ziemi i tam ponieśli śmierć męczeńską z rąk tubylców 27 października 1683 roku. Wraz z nimi zginęło jeszcze 18 świeckich, co do których nie ma jednak wystarczającej dokumentacji, toteż beatyfikacja ich nie obejmie. W uroczystości weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski w Argentynie Polak abp Mirosław Adamczyk.

Oto krótkie życiorysy nowych błogosławionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję