Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Wzajemnie się uzupełniają

Chcemy docierać do młodych małżeństw – ks. dr Piotr Cebula wyjaśnia ideę powołania Diecezjalnego Duszpasterstwa Małżeństw Starających się o Potomstwo w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.

Niedziela małopolska 2/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Tarnów

Duszpasterstwo Małżeństw

Iwona Poręba

Ks. Piotr Cebula i ks. Bogdan Stelmach w czasie Eucharystii inaugurującej spotkania

Ks. Piotr Cebula i ks. Bogdan Stelmach w czasie Eucharystii inaugurującej spotkania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzie często przyjeżdżają do Pasierbca i przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia modlą się o dar potomstwa, o szczęśliwy poród – informuje ks. Bogdan Stelmach – kustosz tutejszego sanktuarium. Przypomina, że od lat wiele próśb jest zanoszonych podczas nowenny odprawianej w każdą sobotę wieczorem. Równocześnie wskazuje na pomysłodawcę utworzenia nowego duszpasterstwa – ks. dr. Piotra Cebulę – dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej.

Duszpasterstwo na nasze czasy

Sam pomysłodawca jest przekonany, że to duszpasterstwo na nasze czasy. – To z jednej strony odpowiedź na zawarty w Amoris Laetitia apel papieża Franciszka, aby szukać nowych form duszpasterstwa młodych małżeństw – wyjaśnia ks. Piotr Cebula. Zwraca też uwagę na wielką troskę ordynariusza diecezji tarnowskiej o kondycję rodzin. – Sprawa duszpasterstwa małżeństw i rodzin bardzo leży na sercu bp. Andrzejowi Jeżowi, który głosząc słowo Boże, homilie, często odnosi się do małżeństw i rodzin, pragnie je wspierać – podkreśla ks. Piotr i dodaje, że inicjatywa ma pełne błogosławieństwo ordynariusza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterz zauważa też, że przybywa małżeństw, które mają problemy z poczęciem dziecka i zaznacza, że świadomie zrezygnowano z podkreślania tego faktu w nazwie. – W niektórych diecezjach działają duszpasterstwa „małżeństw niepłodnych”, co w pewnym sensie jest trudnym określeniem dla tych małżonków, a czego my chcielibyśmy uniknąć – zaznacza ksiądz dyrektor. I dodaje: – Warto pamiętać, że jeśli nawet młode małżeństwa nie doświadczają problemu z poczęciem potomstwa, to przecież borykają się z różnymi lękami, niepokojami związanymi z ojcostwem i macierzyństwem. Często jest w nich wiele obaw, jak to będzie, gdy zostaną rodzicami. Dlatego chcemy swym zasięgiem objąć o wiele szerszą grupę – te wszystkie młode małżeństwa, które pragną się modlić o poczęcie dzieci, o ich urodzenie, które pragną okres starań o potomstwo, oczekiwań na nie, zawierzyć Panu Bogu.

Reklama

Rola Matki Bożej

Duszpasterstwo zainaugurowało działalność w pierwszą niedzielę Adwentu 2021 r. w Pasierbcu. – W tym miejscu Maryja jest czczona w tajemnicy zwiastowania – nosi pod sercem swego Syna i złożonymi dłońmi wskazuje na Niego – zaznacza ks. Stelmach i dodaje: – Jest wiele świadectw na wymodlenie daru życia w naszym sanktuarium. Nie tak dawno przyjechali do Pasierbca rodzice dorosłej córki, która miała problem z poczęciem dziecka. W naszym sanktuarium zawierzyli córkę, jej małżeństwo i ich starania o potomstwo Matce Bożej. Z wielką ufnością modlili się w tych intencjach. Po pewnym czasie dowiedzieli się, że zostaną dziadkami i przyjechali podziękować Matce Bożej.

Z kolei ks. Piotr Cebula podkreśla rolę kustosza sanktuarium w utworzonym duszpasterstwie. – Ksiądz Bogdan otworzył się na pomysł, sam animuje spotkania, prowadzi adoracje, jest takim spiritus movens tego duszpasterstwa. I zwraca uwagę na jego rolę.– Na terenie naszej diecezji spotkania wspierające młodych małżonków już się odbywają w różnych parafiach, przy sanktuariach – informuje ks. Cebula i dodaje, że Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej pragnie te miejsca ożywić, aby powstała sieć duszpasterstw młodych małżeństw. Centrum będzie stanowiło sanktuarium w Pasierbcu. Mój rozmówca przyznaje, że już na podstawie listopadowego i grudniowego spotkania można stwierdzić, iż zainteresowanie jest duże. – To odczytywanie znaków czasu, co dzisiaj należy czynić, jak postępować, aby do młodych małżeństw docierać i proponować wartości, które niesie Kościół – przekonuje ks. Piotr i zaznacza: – Ufamy, że to jest Boże dzieło, realizowane pod kierownictwem Ducha Świętego.

Plany

Duszpasterze przyznają, że dwa dotychczasowe spotkania nowego duszpasterstwa miały charakter modlitewny, pary uczestniczyły w Eucharystii i wspólnie z kapłanem adorowały Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ale w przyszłości będą organizowane m.in. warsztaty z naturalnych metod rozpoznawania płodności nie tylko dla małżeństw starających się o potomstwo. A w planach są także spotkania ze specjalistami np. od naprotechnologii. – Chcemy pomóc w zdobyciu pewnej wiedzy merytorycznej, ale poczekamy z tym do czasu zawiązania się stałej grupy małżeństw, które do nas przyjeżdżają – wyjaśnia ksiądz dyrektor.

Reklama

Gdy dopytuję, dlaczego tak ważna jest modlitwa małżonków, ale też ich rodzin i przyjaciół, przy staraniu się o potomstwo, ks. Piotr Cebula wyjaśnia: – Całe chrześcijaństwo podkreśla integralność natury i łaski. Jedno drugie wspiera. Mówi się przecież, że łaska buduje na naturze. Dlatego uwzględniamy te dwa elementy: z jednej strony duchowość – Eucharystia, modlitwa, a z drugiej – naturalne metody rozpoznawania płodności i związana z nimi naprotechnologia. Chcemy pokazać, że w staraniu się o dziecko trzeba wykorzystać rozum, który Pan Bóg daje, i skorzystać z łaski, którą Pan Bóg pragnie nas obdarzyć. Natura i łaska wzajemnie się uzupełniają.

Zaproszenie

Ksiądz Stelmach dodaje: – Szczególną rolę spełnia w tych staraniach zaufanie Panu Bogu, podporządkowanie się Jego woli. Jeśli oddamy Bogu to wszystko, czym żyjemy, także ból, cierpienie, to On da łaskę, która jest nam potrzebna w każdej sferze naszego życia. I o to trzeba się modlić, prosić także w takich chwilach, gdy po ludzku wydaje się wszystko stracone, bo dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

Najbliższe spotkanie duszpasterstwa młodych małżeństw w Pasierbcu jest zaplanowane na niedzielę 16 stycznia. Ksiądz Piotr Cebula informuje: – Podobnie jak w grudniu spotkamy się w sanktuarium o godz. 16 na Eucharystii, której będzie przewodniczył bp Artur Ważny. Potem będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa w intencji małżeństw, o dar potomstwa, a następnie zaprosimy na plebanię małżonków, którzy chcieliby się spotkać z bp. Ważnym, porozmawiać, zawiązać wspólnotę…

– Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! I tych, którzy mają problem z poczęciem potomstwa, i tych, którzy decydują się na kolejne dzieci – mówi ks. Bogdan Stelmach. Zaznacza, że zaproszone mają się czuć także rodziny potencjalnych rodziców. Przekonuje: – Tylko Pan Bóg może rozwiązać problemy, których doświadczamy, z powodu których cierpimy, a Matka Boża Pocieszenia w pasierbieckim sanktuarium zapewne nas w tych staraniach o Boże błogosławieństwo, o łaskę, wesprze.

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak to kiedyś bywało

Niedziela Plus 53/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum rodzinne

Teresa Biernat podczas promocji książki. Gratulacje składa Tomasz Gromala, wójt gminy Lipnica Murowana

Teresa Biernat podczas promocji książki. Gratulacje składa Tomasz Gromala, wójt gminy Lipnica Murowana

Bardzo mi zależało, aby te nasze dzieje zachować, utrwalić – przyznaje Teresa Biernat, autorka książki Ziemia Rajbrocka. Dziedzictwo bogate w historie.

W lokalnej społeczności publikacja cieszy się wielkim zainteresowaniem, czytają ją starsi i młodsi rajbroczanie. Wielu kupuje ją z dedykacją autorki i wysyła do rodaków mieszkających w różnych miejscach w Polsce i na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję