Reklama

Niedziela Rzeszowska

W rzeszowskiej Caritas

Wkraczając w nowy rok, oceniamy również minione 12 miesięcy. Bóg dał nam ten czas jako zadanie, aby wypełnić go wiarą, miłością i dobrymi uczynkami.

Niedziela rzeszowska 2/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Archiwum Caritas

Jedna z licznych akcji pomocowych, które odbyły się w ub. roku

Jedna z licznych akcji pomocowych, które odbyły się w ub. roku

Dużo dobra spłynęło na potrzebujących pomocy za pośrednictwem Caritas Diecezji Rzeszowskiej – było to możliwe dzięki ludziom, którzy wspierają prowadzoną przez nas działalność. Caritas – to przede wszystkim przestrzeń spotkania ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, z tymi, którzy dostrzegają w nich oblicze cierpiącego Chrystusa i pochylają się nad nimi z czułością i serdecznością. W takim duchu spotykamy się z ubogimi, którzy przychodzą do biura rzeszowskiej Caritas, prosząc o wsparcie, ponieważ brakuje im sił i środków do życia. W 2021 r. pomogliśmy setkom takich osób, przekazując im pomoc finansową lub rzeczową. Mamy jednak świadomość, że jest wielu biednych ludzi, którzy nie przyjadą do biura Caritas Diecezji Rzeszowskiej, mimo że jest im bardzo ciężko. Z tego powodu pracownicy i wolontariusze Caritas odwiedzili wielu ubogich mieszkańców małych miejscowości, przekazując im pomoc materialną.

Szczególną wrażliwość wywołują w Caritas potrzebujące pomocy dzieci. Dla nich zorganizowaliśmy wypoczynek wakacyjny w Myczkowcach i Budach Głogowskich (prawie 500 osób). Pamiętaliśmy również o prezentach z okazji Dnia Dziecka oraz wspomnienia św. Mikołaja (1200 dzieci). Mając świadomość niezwykle skromnych warunków, w jakich żyją dzieci z polskich rodzin na Ukrainie pomogliśmy im, przekazując wyprawki szkolne, a także prezenty z okazji Bożego Narodzenia. Ponadto wspieraliśmy studentów polskiego pochodzenia zza wschodniej granicy.

Pandemia wpłynęła negatywnie na sytuację osób starszych. Rzeszowska Caritas wspiera ich kartami „Na codzienne zakupy”. Pomagamy im także rzeczowo, m.in. z okazji Dnia Dziadków i Osób Starszych (1500 osób) oraz Światowego Dnia Ubogich (400 osób). Wspieramy najbiedniejszych spośród nich w zakupie leków lub opłaceniu rachunków.

W minionym roku rzeszowska Caritas niosła natychmiastową pomoc osobom poszkodowanym w katastrofach. W styczniu przekazaliśmy wsparcie ludziom, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi w Chorwacji; w czerwcu – mieszkańcom Nowej Białej k. Nowego Targu, którym gigantyczny pożar zniszczył wszystko, co mieli. W lipcu siły żywiołów dotknęły również mieszkańców diecezji rzeszowskiej. Natychmiast pomogliśmy poszkodowanym wskutek nawałnic i podtopień mieszkańcom Chmielnika, Malawy i Boguchwały, a także ofiarom powodzi z innych terenów Polski i Europy. Jesienią włączyliśmy się w akcję pomocy uchodźcom z Afganistanu oraz uchodźcom pragnącym pozostać w Polsce.

Reklama

Dzięki środkom pozyskanym z instytucji rządowych przez cały rok 80 osób z niepełnosprawnością było objętych pomocą asystenta osobistego, a 60 – tzw. opieką wytchnieniową. Otworzyliśmy również Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Rzeszowie. Kilka tysięcy osób skorzystało również z prowadzonej przez Caritas bezpłatnej wypożyczalni łóżek, koncentratorów tlenu, wózków inwalidzkich, chodzików i innego sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego.

W nowym roku, w którym będziemy świętować 30-lecie działalności Caritas Diecezji Rzeszowskiej, chcemy nie tylko kontynuować, ale również rozwijać prowadzoną działalność pomocową. Do już działających ośrodków dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, dołączą dwa Środowiskowe Domy Samopomocy: w Terliczce oraz Wysokiej Głogowskiej. Planujemy utworzyć w Jaśle wypożyczalnię sprzętu, potrzebnego chorym i niepełnosprawnym.

Przede wszystkim chcemy na co dzień przypominać ludziom, że Bóg jest miłością, a Caritas Diecezji Rzeszowskiej jest przejawem Bożej miłości do każdego człowieka. Wszystkim, którzy wspierają rzeszowską Caritas swoją modlitwą, ofiarowanym cierpieniem oraz darowiznami finansowymi, składam serdeczne podziękowanie, prosząc o dalszą pamięć. Dzięki Wam – pomagamy najbiedniejszym. Bóg zapłać!

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: „Tornister pełen uśmiechów” na platformie aukcjecaritas.pl

Piłka z autografem Piotra Reissa, miesiąc bezpłatnych treningów w Akademii Piotra Reissa, wirtualny plecak lub trampki dla ucznia − to niektóre przedmioty, które można wylicytować na platformie charytatywnej aukcjecaritas.pl i wspomóc akcję „Tornister pełen uśmiechów”.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej po raz szósty włączyła się w ogólnopolską akcję zakupu szkolnej wyprawki, która potrwa do końca sierpnia. Szkolna wyprawka to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a taka kwota – zwłaszcza dla rodzin ubogich czy wielodzietnych - to duży wydatek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16

[ TEMATY ]

Watykan

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Abp Józef Guzdek został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą białostockim 16 lipca 2021 r. 3 września 2021 r. objął kanonicznie archidiecezję, a 4 września odbyły się uroczystości jego ingresu do katedry białostockiej. W najbliższą środę, 29 czerwca, wraz z 43 nowymi metropolitami z całego świata, otrzyma on paliusz z rąk papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Zapatrzeni w Boże Miłosierdzie

2022-07-01 22:10

ks. Łukasz Romańczuk

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Wrocław: Relikwie św. Faustyny trafiły do Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.

Któż lepiej wie, niż św. s. Faustyna jak złączyć swoje cierpienie z otwartym i miłosiernym Sercem Pana Jezusa. Szpital to szczególne miejsce, w którym ta łaska jest potrzebna dla każdego, gdyż świat cierpienie jest bardzo bogaty - mówiła Anna Zadrożna, naczelna pielęgniarka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję