Reklama

Niedziela Świdnicka

Za kulisami historii ludzkości stoi Bóg

Ostatni dzień starego roku był okazją do podziękowania za wszystkie otrzymane przez ten czas łaski.

Niedziela świdnicka 3/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dziękczynienie za stary rok

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk błogosławi wiernych ewangeliarzem

Bp Marek Mendyk błogosławi wiernych ewangeliarzem

Wieczornej Mszy św. w świdnickiej katedrze przewodniczył bp Marek Mendyk. Swoją homilię rozpoczął od krótkiego podsumowania mijającego roku. Wspomniał o wydarzeniach ogólnospołecznych – trwającej nadal pandemii koronawirusa oraz potrzebie wzmożonej ochrony granicy z Białorusią; wymienił też ważne momenty w polskim Kościele – beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej oraz rozpoczynający się Synod.

Odrzucenie Kościoła to odrzucenie Chrystusa

W swej homilii bp Marek Mendyk odniósł się też do rozważanego tego dnia słowa Bożego. – Kościół w całej swojej długiej historii zawsze napotykał fałszywych proroków oraz nauczycieli fałszywych prawd, którzy posługiwali się imieniem Chrystusa, aby lepiej móc propagować własne idee i nauki. Wielu przeciwników Ewangelii często wywodziło się z szeregów ludzi wierzących. Również dzisiaj cała ta historia się powtarza. Obecnie bowiem nie brakuje nauczycieli kłamstwa, którzy „ciemność” ukazują przed oczami ludzi jako „światło”, nie pozwalając przy tym na poznanie prawdziwego światła Chrystusa, które daje radość i wewnętrzny pokój – przestrzegł biskup. Dalej wskazywał, że odrzucenie Kościoła wynika z braku wiary w słowa Pisma Świętego, a więc jest również odrzuceniem Chrystusa. Otwarcie się na działanie Ducha Świętego pozwala rozpoznawać drogi Boga.

– Koniec roku przypomina chrześcijaninowi, że za kulisami historii ludzkości stoi Bóg, jej prawdziwy reżyser, stąd jedynie do Niego winna być kierowana wszelka wdzięczność i dziękczynienie za otrzymane dary i nowe życie, jakiego nieustannie nam udziela – zaznaczył ordynariusz świdnicki.

Życzenia na Nowy Rok

Reklama

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo na zakończenie roku kalendarzowego, w którym przed Najświętszym Sakramentem dziękowano za miniony czas i przepraszano za wszystkie zaniedbania. Pod koniec bp Marek udzielił błogosławieństwa wszystkim zebranym, a następnie złożył noworoczne życzenia.

– W nowym roku życzmy sobie, by to nasze wędrowanie było udane i szczęśliwe, byśmy bezpiecznie mogli dojść do następnego wieczoru sylwestrowego. Życzmy sobie, by nowy rok był dla Kościoła rokiem łaski, by w polskich rodzinach i wspólnotach zakonnych pogłębiała się przyjaźń z Bogiem i wzajemna miłość. By szanowano życie drugiego człowieka, by w domach dobrze wychowywano dzieci, by dużo serca okazywano ludziom chorym i starszym. By rodziły się nowe powołania! Niech nas Bóg prowadzi w nowy rok. Niech nas strzeże i chroni przed niebezpieczeństwami oraz obficie błogosławi – życzył biskup wiernym obecnym na Eucharystii oraz wszystkim diecezjanom.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naśladujmy postawę Maryi

Bp Ignacy Dec pożegnał stary rok tradycyjnie podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze znajdującej się na 225-265 m n.p.m., a powitał nowy rok 2018 w kaplicy górskiej na Wielkiej Sowie, najwyższym szczycie Gór Sowich w Sudetach Środkowych (1015 m n.p.m.). Można, oczywiście, w pewnej przenośni to spuentować, że życzenia i petardy miały bliżej do nieba...

Eucharystię dziękczynną za miniony 2017 rok koncelebrowali m.in.: proboszcz katedry ks. prał. Piotr Śliwka i sekretarz księdza biskupa ks. dr. Marcin Gęsikowski. Przypominając w homilii podstawowe prawdy o rodzinie celebrans podkreślił, że jest ona pierwszą szkołą wiary i miłości.

CZYTAJ DALEJ

Toruń: Rycerze Kolumba rozpoczynają nowy rok formacyjny

2022-07-05 17:35

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba w Polsce/Facebook

Kilkudziesięciu mężczyzn odpowiedzialnych za wspólnotę Rycerzy Kolumba w Polsce spotkało się w dniach 1-3 lipca w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, aby rozpocząć nowy rok formacyjny. Kulminacją wydarzenia było wprowadzenie na urząd, czyli uroczyste rozpoczęcie działalności Rady Stanowej – pięcioosobowej grupy wolontariuszy odpowiedzialnych za koordynowanie działań wspólnoty w Polsce – oraz 54 Delegatów Rejonowych z całego kraju, lokalnych przedstawicieli odpowiedzialnych za rozwój wspólnoty w swoich diecezjach.

Wprowadzenia na urząd dokonał Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce, w obecności bpa Wiesława Śmigla – pasterza diecezji toruńskiej, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP, a od 2018 roku również Rycerza Kolumba. Ceremonia miała miejsce w czasie mszy św. sprawowanej w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Premier: państwo polskie przeznacza na zdrowie psychiczne naszych dzieci ok. 650 mln zł

2022-07-06 11:52

[ TEMATY ]

dzieci

Adobe.Stock

Państwo polskie przeznacza dziś na zdrowie psychiczne naszych dzieci, na pomoc psychologiczną, na ośrodki terapii uzależnieniowej i psychologicznej ok. 650 mln zł, a niedługo to będzie 700 mln zł. – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier przebywa w środę z wizytą w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Tarczynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję