Reklama

Niedziela Rzeszowska

Oni tutaj są

Do parafii Matki Bożej Pocieszenia w Rzeszowie wprowadzono uroczyście relikwie bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka.

Niedziela rzeszowska 4/2022, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

męczennicy z pariacoto

Paweł Biały

Relikwie błogosławionych o. Zbigniewa i o. Michała

Relikwie błogosławionych o. Zbigniewa i o. Michała

W ten sposób rzeszowska parafia stała się kolejnym miejscem, gdzie na stałe znajdują się relikwie pierwszego stopnia ex ossibus (cząstki kości) pierwszych polskich misjonarzy męczenników – zamordowanych w Peru 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów Świetlistego Szlaku w miejscowości Pariacoto.

Uroczystość wprowadzenia relikwii franciszkańskich misjonarzy, której towarzyszyło hasło: „Oni tutaj są”, odbyła się 9 stycznia. Przygotowania wspólnoty rozpoczęły się 8 stycznia uroczystą Eucharystią, po której został wyświetlony film o błogosławionych pt. Życia nie można zmarnować. Następnego dnia podczas każdej Mszy św. słowo Boże głosił o. Dariusz Gaczyński, franciszkanin. Natomiast oprawę tego szczególnego wydarzenia animował br. Jan Hruszowiec, franciszkanin – promotor kultu męczenników w prowincji krakowskiej franciszkanów konwentualnych. Nabożeństwo różańcowe i Koronkę do Bożego Miłosierdzia wspólnota parafialna ofiarowała w intencji pokoju na świecie i w naszej ojczyźnie.

Uroczyste przekazanie relikwii miało miejsce podczas Eucharystii o godz. 11 na ręce księdza proboszcza, odmówiono także akt zawierzenia parafii opiece męczenników bł. Zbigniewa i bł. Michała. Po Mszy św. odbyło się indywidualne błogosławieństwo rodzin oraz koncert parafialnego zespołu muzycznego, który prowadził całą oprawę muzyczną tych szczególnych wydarzeń.

Niech błogosławieni męczennicy wypraszają pokój naszym sercom, rodzinom, parafii i naszej ojczyźnie.

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zaczęli pracę misyjną w Pariacoto w Peru w 1989 r. Zginęli z rąk terrorystów 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.

Bł. Michał jest patronem dzieci i młodzieży, wyprasza dar potomstwa. Bł. Zbigniew to patron cierpiących i chorych na duszy i ciele, orędownik osób zniewolonych i opętanych. Męczennicy z Pariacoto są także patronami krucjaty różańcowej w obronie przed terroryzmem. Ich relikwie pierwszego stopnia znajdują się już w 477 miejscach na świecie. Powstają kaplice pod ich wezwaniem, ich imionami nazywane są szkoły i ulice.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczyste wspomnienie błogosławionych misjonarzy - męczenników z Pariacoto

Od pięciu lat 7 czerwca wspominamy pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. W południe w niedzielę w Bazylice św. Franciszka w Krakowie celebrowana była msza św. dziękczynna za ich życie i działalność misyjną m.in. z udziałem ich rodzeństwa oraz ordynariusza krakowskiej prowincji franciszkanów. Eucharystii przewodniczył misjonarz o. Jacek Lisowski. On też wygłosił okolicznościowe słowo.

Misjonarz przytoczył świadectwo Salomei i Anny, katechetek należących do grupy młodzieży, które towarzyszyły błogosławionym męczennikom w ich misyjnych wyprawach w wysokie góry. „Kiedy Ojcowie byli w parafii to tak, jakby sam Chrystus przebywał między nami, łatwo można było sobie wyobrazić jaki był. Bóg przeszedł przez Pariacoto” – cytował kobiety, po czym rozwinął tę myśl.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Są wyjątkowym skarbem

2022-07-06 13:30

Maria Fortuna- Sudor

W zjeździe uczestniczyła m.in. rodzina Drabików z Kamienicy Polskiej

W zjeździe uczestniczyła m.in. rodzina Drabików z Kamienicy Polskiej

    X Ogólnopolski Zjazd Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. pod hasłem „Nie lękajcie się. Jest rodzina” odbył się w miniony weekend w Wadowicach.

    To cykliczne wydarzenie organizowane przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Każdorazowo jest to spotkanie pełne radości, ale też okazji do nauki i wymiany doświadczeń na temat funkcjonowania dużych rodzin oraz rozmów o polityce prorodzinnej i rozwiązaniach, wprowadzanych przez poszczególne samorządy. W czasie zjazdu rodziny mogą się poznać, wymienić doświadczeniami na temat wychowywania dzieci, a ponadto odpocząć i nawiązać nowe znajomości. To także okazja do poznania piękna naszej ojczyzny, bowiem kolejne zjazdy odbywają się w różnych częściach Polski. Tym razem zjazd był także okazją do świętowania jubileuszy - 10-lecie Zjazdów Dużych Rodzin oraz 15-lecie istnienia samego Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję