Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2022, str. 9

O. Marian Waligóra

Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki

Szczególna modlitwa wdzięczności za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, która wpisuje się w przygotowania do ogólnopolskiego dziękczynienia za nowego błogosławionego, rozpoczęła się na Jasnej Górze. Zainaugurowane zostały comiesięczne nocne czuwania. Modlitwa z 27. na 28. dzień miesiąca to nawiązanie do trwających tu niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwań prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o beatyfikację tego wielkiego kapłana i Polaka. Teraz, przez cały rok, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej będą się gromadzić przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot.

– Modlitwa dziękczynna za beatyfikację prymasa Wyszyńskiego wynika z wielkiej potrzeby ludzi – przekonuje Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Przypomina, że modlitwa o ogłoszenie kard. Wyszyńskiego błogosławionym również odbywała się na prośbę świeckich, którzy wskazywali, że taki orędownik w niebie jest nam potrzebny. I dodaje: – Instytut podjął tę inicjatywę i modlitwa trwała 40 lat. Teraz Jasna Góra przyjęła wyzwa- nie, by w duchu dziękczynienia trwać wraz z wiernymi przed obliczem Matki Bożej.

Czuwanie inauguruje Apel Jasnogórski, w czasie którego odmawiana jest specjalna modlitwa za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą odczytał o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Zapowiedział on także program, wokół którego zbudowana będzie formacja przez czuwania. – Pragniemy sięgnąć do prymasowskiego ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Jest to program realizowania miłości w relacjach międzyludzkich, który stanowi formę dotrzymania przyrzeczeń złożonych w Ślubach Jasnogórskich i jest konsekwencją Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości – wyjaśnił ojciec przeor.

Po Apelu, ok. godz. 22, rozpoczyna się konferencja formacyjna, a po niej następuje modlitwa różańcowa z rozważaniami kard. Wyszyńskiego, które przygotowuje Jasnogórska Rodzina Różańcowa.

Reklama

Mszę św. o północy sprawują paulini, do których wspólnoty błogosławiony został włączony przez konfraternię, czyli grono przyjaciół i dobrodziejów.

Organizatorami modlitwy dziękczynnej są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego błogosławiony prymas jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które transmituje nocną modlitwę.

Konfrater, czyli przyjaciel

Zakon Paulinów ma nowych konfratrów. W ostatnim czasie do duchowej rodziny zakonu, za szerzenie kultu Maryi Jasnogórskiej i współpracę w paulińskiej misji, zostali włączeni Grzegorz Cius i Łukasz Pach. Konfraternia to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Grzegorz Cius był m.in. koordynatorem, z ramienia Marszałka Województwa Śląskiego, organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w woj. śląskim, był także włączony w przygotowania obchodów 300. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od początku zaangażowany jest również w tworzenie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów i jego koordynację.

Łukasz Pach to dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i wykładowca akademicki Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach na Wydziale Nauk Medycznych. W 2020 r. z udziałem WPR w Katowicach zorganizował pielgrzymkę ratowników medycznych na Jasną Górę, która w 2021 r. przerodziła się w I Ogólnopolską Pielgrzymkę Ratownictwa Medycznego i została wpisana w stały kalendarz ratownictwa medycznego w Polsce. Za to „wiązanie ludzi, którzy posługują potrzebującym”, o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów, wyraził wdzięczność nowemu konfratrowi.

Jasnogórski flesz

• 7-10 lutego – rekolekcje dla duszpasterzy ludzi pracy.

Reklama

• 11 lutego – XXX Światowy Dzień Chorego: godz. 13.30 – Msza św. w intencji chorych, po Eucharystii – nabożeństwo lurdzkie.

• 12 lutego – pielgrzymka lekarzy częstochowskich.

2022-02-01 12:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Święcenia biskupie księdza Adriana Puta

2022-08-13 13:00

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Kamil Krasowski

W zielonogórskiej konkatedrze 13 sierpnia odbyły się święcenia biskupie księdza Adriana Puta. Głównym konsekratorem był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a współkonsekratorami – abp Andrzej Dzięga i bp Tadeusz Lityński.

Wraz z nowym biskupem modliła się jego rodzina, a także kapłani i wierni naszej diecezji, szczególnie członkowie Ruchu Światło-Życie, w którym ks. Adrian Put formuje się od młodości.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Kolbe - prorok nowoczesności

Niedziela Ogólnopolska 42/2007, str. 26

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

ARCHIWUM NIEPOKALANOWA

Szczególny świadek swoich czasów i szczególne świadectwo, jakie pozostawił, każą mi myśleć o nim jak o wyjątkowym Proroku XX wieku - Proroku Nowoczesności.
Od początku był niezwyczajny. Znana jest opowieść matki Maksymiliana o dwóch koronach - białej i czerwonej... Widzenie dziecka, w którym Niepokalana przepowiedziała mu przyszłość męczeńską... A potem, kiedy wybrał habit zakonny Braci Mniejszych Konwentualnych - nieustannie udowadniał, że całym sobą jest franciszkaninem, „szalonym” franciszkaninem, który pragnie przemawiać - do brata mikrofonu, samolotu, do siostry maszyny drukarskiej.
Wszystko, cokolwiek rodziło się w jego głowie - choć z początku prawie bez szans na powodzenie - w końcu stawało się faktem. Ten piękny Niepokalanów niech będzie tego przykładem... ale i Wydawnictwo „Rycerza Niepokalanej”.

CZYTAJ DALEJ

W Maluszynie na chwałę Bożą

2022-08-14 18:43

Marian Florek

W parafii św. Mikołaja w Maluszynie 14 sierpnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski dokonał poświęcenia odnowionego głównego ołtarza, udzielił sakramentu bierzmowania 24 młodym ludziom, oraz ochrzcił nowo narodzoną parafiankę.

Akcje liturgiczne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję