Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Chrześcijanie na celowniku

Wzrasta liczba ataków na chrześcijan w Indiach. Jak wynika z najnowszego raportu, w ostatnich dziewięciu miesiącach zanotowano aż 300 takich zdarzeń. Szczególnie niepokoi fakt, że skala ataków systematycznie rośnie. Wręcz zachęca do nich nowe ustawodawstwo, które przewiduje karę nawet 10 lat pozbawienia wolności, jeśli ktoś nawróci się na religie inne niż hinduizm, w szczególności na chrześcijaństwo i islam. Nie zniechęca też do ataków na chrześcijan fakt, że w wyniku bierności władz uchodzą one przestępcom na sucho.

24 Ore Professionale
Papieska agenda

Bogate są papieskie plany na 2022 r. Najważniejszym z nich jest ostateczne wdrożenie całej reformy Kurii Rzymskiej. Franciszek zapowiadał to od początku pontyfikatu. Część zmian, w sferach m.in. ekonomicznej czy środków społecznego komunikowania, weszła już w życie. Teraz chodzi o kompleksowe zebranie wszystkiego w jednym dokumencie. Nie mniej ważne są konsystorze. W 2022 r. dziesięciu kardynałów przekroczy 80. rok życia i tym samym straci prawo uczestnictwa w konklawe. Wybór nowych (konsystorz spodziewany jest na jesieni) jeszcze bardziej przemodeluje skład gremium, które wybierze kolejnego papieża. W 2023 r. sytuacja będzie podobna, bo kardynalski wiek emerytalny osiągnie jedenastu purpuratów. No i pielgrzymki. Na dziś oficjalnie nie ogłoszono żadnej, ale sam Franciszek wspominał, że należałoby się spodziewać jego wizyt w Kongu czy na Węgrzech. Na agendzie są jeszcze Indonezja, Papua-Nowa Gwinea i Timor Wschodni, a być może – Liban i Sudan Południowy.

Orthodox Times
Połajanka

Trudno sobie wyobrazić ostrzejsze słowa niż te, które skierował do swoich współbraci archimandryta Bartłomiej, ihumen (przełożony) klasztoru Esfigmenu na górze Athos. Nawiązując do tych, którzy kwestionują istnienie koronawirusa i uchylają się od szczepień, powiedział: – Oni zamienili naszą wiarę w religię zdominowaną przez surowego, karzącego Boga. Nauczają, że nasz Kościół jest prześladowany i tworzą w ten sposób czysty fanatyzm. Jego zdaniem, mnichom chodzi nie o wiarę chrześcijańską, ale o gromadzenie wokół siebie jak największej liczby zwolenników. – Są rakiem na ciele Kościoła – dodał. Zaszczepionych jest tylko 40% duchownych. Pozostali nie przyjęli wakcyny, a na dodatek publicznie ostro krytykują szczepienia. Nie przekonuje ich nawet to, że w czasie pandemii zmarło czterdziestu duchownych z Athosu, i to niejednokrotnie młodych. – Nikt nie może przymykać oczu w sytuacji, gdy wokół nas pachnie śmiercią, a oni jej nie czują, nie tylko na Athosie, ale i na całym świecie – stwierdził Bartłomiej.

Reklama

Corriere della Sera
Świadectwo prawdzie

Zdaniem kard. Gerharda Ludwiga Müllera, podłożem zarzutów wobec Benedykta XVI dotyczących pedofilii w archidiecezji Monachium-Fryzynga jest niechęć papieża seniora do progresywnych katolickich kół w Niemczech. Badanie wydarzeń sprzed dziesięcioleci jest trudne i żmudne. Dawniej uważano, że sprawców przestępstw wobec nieletnich da się leczyć. Dziś wiemy, że terapia działa słabo. Przed laty nie było jasnych i precyzyjnych reguł, które wytyczałyby ścieżkę postępowania. Teraz są, a wypracował je i wdrożył w Kościele kard. Ratzinger.

Reuters
Synodalna dyskusja

Rozmawiajmy. Nie ma tematów tabu – tak można odczytać decyzję jednej z watykańskich agend, która na swojej oficjalnej stronie internetowej jako głos w dyskusji synodalnej zamieściła materiały propagujące kapłaństwo kobiet. Opracowania pochodzą od organizacji Women’s Ordination Conference, która ma swoją siedzibę w USA. Została założona w 1975 r. i działa na rzecz zmiany doktryny w Kościele katolickim. Wcześniej na oficjalnej stronie synodu umieszczono link do materiałów organizacji działającej przeciw „marginalizowaniu grup LGBT w Kościele katolickim”. Z tym było jednak nieco zamieszania – pierwotnie usunięto odniesienie do tekstów i dopiero po jakimś czasie zamieszczono link na nowo. Decyzja sekretariatu synodu nie spotkała się z powszechnym aplauzem. Niektórzy uważają, że Watykan wysyła sprzeczne sygnały dotyczące wierności tradycyjnemu nauczaniu, a synod zmierza do podważenia tradycji kościelnej przynajmniej w części obszarów.

2022-02-01 12:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Modlitewna ofensywa

CZYTAJ DALEJ

20 lat temu Jan Paweł II konsekrował bazylikę w Łagiewnikach

2022-08-14 07:22

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Agata Kowalska

20 lat temu Jan Paweł II konsekrował bazylikę w krakowskich Łagiewnikach. Do tego światowego centrum kultu Miłosierdzia Bożego przed pandemią rocznie przybywało ok. 2 mln wiernych z ponad 150 krajów. Pielgrzymowało tu trzech papieży.

17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, poświęcił sanktuarium w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

CZYTAJ DALEJ

W Maluszynie na chwałę Bożą

2022-08-14 18:43

Marian Florek

W parafii św. Mikołaja w Maluszynie 14 sierpnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski dokonał poświęcenia odnowionego głównego ołtarza, udzielił sakramentu bierzmowania 24 młodym ludziom, oraz ochrzcił nowo narodzoną parafiankę.

Akcje liturgiczne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję