Reklama

Syców/Kalisz

Opamiętajcie się

Msza św. za Polaków mieszkających na Wschodzie.

Niedziela Plus 6/2022, str. IX

[ TEMATY ]

Wschód

Polacy na Wschodzie

Ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun

Nasi rodacy z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji byli omadlani w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, a koncelebrowali m.in. bp Leon Dubrawski z Ukrainy i ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

W homilii ks. Roman Twaróg, proboszcz katedry w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, powiedział: – Jezus idzie do zniewolonych pożądliwościami ciała, wygodnictwa, majątku, sławy, nałogów, i woła: „Nawracajcie się. Ja was uwolnię”. Idzie do pysznych, którzy nie wierzą w świętość życia od początku do naturalnej śmierci, i mówi: „Opamiętajcie się”. Idzie do tych, którzy odrzucają świętość sakramentalnego, nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety, i podkreśla: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”.

Biskup Dubrawski prosił z kolei obecnych o modlitwę, aby nie doszło do wojny i rozlewu krwi. – Obecnie Ukraina jest w napięciu: będzie wojna – nie będzie wojny. Cały czas żyjemy w strachu. Ludzie mieszkający przy granicy widzą coraz więcej rosyjskiego wojska, przepełnia ich strach – mówił.

Po Eucharystii zaplanowano w formie on-line XIX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz pomocy Rodakom na Wschodzie – Syców 2022.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Golgoty Wschodu na ołtarze

Niedziela Ogólnopolska 37/2016, str. 18-19

[ TEMATY ]

Wschód

Golgota Wschodu

bł. ks. Władysław Bukowiński

Archiwum ks. Jana Nowaka

Portret ks. Władysława Bukowińskiego niesiony w procesji z darami 23 września 2001 r. w Astanie, podczas Mszy św., której przewodniczył Jan Paweł II

Portret ks. Władysława Bukowińskiego niesiony w procesji z darami 23 września 2001 r.
w Astanie, podczas Mszy św., której przewodniczył Jan Paweł II

Gdy przebywał w sowieckich łagrach i więzieniach, ani na moment nie zapomniał, że jest katolickim księdzem: udzielał sakramentów, pocieszał załamanych i odwiedzał chorych. O jego wyniesieniu na ołtarze zdecydował nie tylko heroizm czasów wojny, ale wpłynęło na to całe życie, w którym niemal nie widział świata poza duszpasterstwem.

Dobrą opinią parafian cieszył się jeszcze przed II wojną światową w Polsce, gdzie zwracał uwagę swoim spokojem i nieprzeciętną inteligencją. Wkładał wielki wysiłek, by skłonić powierzonych swej pieczy wiernych do wejścia w osobistą relację z Jezusem Chrystusem i przyjęcia Jego ewangelicznego orędzia. Kapłańska gorliwość zaprowadziła go do gułagu, gdzie nie przestał służyć jako gorliwy pracownik na niwie Pana.

CZYTAJ DALEJ

„Pompejanka” – nowenna nie do odparcia

2022-08-09 21:26

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec, nie od dziś wiadomo, wielką moc ma. Oczywiście nie sam z siebie, a z łaski Bożej. Maryja przez tę modlitwę potrafi dla nas wyprosić u Boga wielkie cuda. Sama do Różańca wielokrotnie zachęcała, mamy na ten temat chociażby świadectwa dzieci z Fatimy: Łucji, Hiacynty i Franciszka. Ale czym tak naprawdę jest Nowenna Pompejańska? Czy rzeczywiście ma tak wielką moc?

I modlimy się na różańcu. Jedni z większym zapałem, inni jak po grudzie, czasem czekając na autobus, innym razem na kolanach przed snem, w różnych intencjach. Jednak ilu z nas potrafi się zdobyć na odmawianie czterech czy nawet trzech części Różańca w ciągu dnia, i to przez 54 dni pod rząd? A tak robią ci, którzy podejmują Nowennę Pompejańską. I mówią, że to wcale nie jest trudne, a warto, bo owoce wielkie daje. Nazywana jest nowenną nie do odparcia.

CZYTAJ DALEJ

W Maluszynie na chwałę Bożą

2022-08-14 18:43

Marian Florek

W parafii św. Mikołaja w Maluszynie 14 sierpnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski dokonał poświęcenia odnowionego głównego ołtarza, udzielił sakramentu bierzmowania 24 młodym ludziom, oraz ochrzcił nowo narodzoną parafiankę.

Akcje liturgiczne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję