Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Otwarta droga do beatyfikacji

Watykańska Kongregacja ds. Kanonizacyjnych wydała zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka.

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2022, str. I

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

Archiwum

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

Tym samym otwarta jest droga do podjęcia kolejnych starań dla wyniesienia do chwały ołtarzy wieloletniego duszpasterza z Łodygowic. Postulator procesu ks. Stanisław Mieszczak SCJ poinformował, że dokument podpisany przez kard. Marcello Semeraro używa w stosunku do ks. Jana Marszałka tytułu sługa Boży. Wychowanek ks. Marszałka przypomniał, że do podjęcia starań o zajęcie się postacią zachęcał Jan Paweł II, mówiąc, że ten kapłan odznaczał się „głębią życia wewnętrznego i dobrocią pociągał ku sobie ludzi i ukazywał Boga”.

Zgoda Stolicy Apostolskiej na rozpoczęcie procesu jest zwieńczeniem działań, które początki swoje mają w latach 90. Ks. Mieszczak wskazuje na trzy filary pielęgnowania pamięci o łodygowickim proboszczu. Pierwszym promotorem zbierania informacji był ks. Józef Niedźwiedzki, następca ks. Marszałka, świadek jego śmierci. Drugi filar stanowiła wspólnota Akcji Katolickiej, podtrzymująca żywą pamięć o ks. Marszałku. Trzecim była grupa księży pochodzących z Łodygowic. – Zaczęliśmy się gromadzić wokół tej postaci, początkowo nieregularnie, np. w rocznice śmierci przypadające 16 maja. Dość szybko dojrzała idea, by zacząć się modlić o rozeznanie woli Boga w stosunku do niego – przypomina ks. Mieszczak i podkreśla, że jako teolog widzi ten okres jako czas wzrostu dojrzałości w rozpoznawaniu osoby ks. Jana właśnie jako świętego.

Ks. prał. Jan Marszałek zmarł w 1989 r., w wieku 82 lat, jako emerytowany proboszcz w Łodygowicach k. Żywca. Jest pochowany w grobowcu kapłanów na łodygowickim cmentarzu parafialnym. Do Łodygowic posłał go w 1951 r. kard. Adam Stefan Sapieha. – Mamy nadzieję, że prace związane z procesem pójdą sprawnie i będziemy się niedługo cieszyć jego wyniesieniem na ołtarze. Potrzeba wspólnej i intensywnej modlitwy rodziny ks. Jana, kapłanów pochodzących z Łodygowic, parafian z Łodygowic i z Bachowic oraz całego Kościoła na Podbeskidziu, by chwała Boża mogła się objawić również w tej sprawie – zaapelował ks. Mieszczak. /pb

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sprawie Henryka II Pobożnego

Niedziela legnicka 46/2021, str. II

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

Henryk II Pobożny

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Inauguracja diecezjalnego etapu procesu odbyła się w czerwcu

Inauguracja diecezjalnego etapu procesu odbyła się w czerwcu

Odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji Historycznej, która została zaprzysiężona 5 czerwca 2021 r., w dzień otwarcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego.

Posiedzenie, które zostało zorganizowane w budynku parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, rozpoczął postulator procesu ks. dr hab. Bogusław Drożdż. Po przywitaniu komisji, poinformował jej członków o zdaniach i roli komisji w toku procesu. Następnie promotor sprawiedliwości ks. mgr-lic. Tomasz Kwiecień przypomniał członkom komisji o jej kompetencjach oraz podstawie prawnej funkcjonowania komisji historycznej, w procesie beatyfikacyjnym na szczeblu diecezjalnym. Przewodniczący komisji ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk rozdzielił zadania i obowiązki poszczególnym członkom. Na funkcję sekretarza komisji powołano ks. dr Adama Szpotańskiego. Przewodniczący komisji poinformował również jej członków o możliwości powołania biegłych, niezbędnych przy rozstrzyganiu szczególnie wątpliwych zagadnień, które z pewnością się pojawią w czasie prowadzenia prac badawczych. Podczas posiedzenia przyjęto ramowy terminarz dotyczący następnych spotkań. Przyjęto, że komisja będzie się spotykała przynajmniej raz na kwartał. W posiedzeniu, poza podanymi wyżej osobami, uczestniczyli: historyk dr Anna Sutowicz oraz mec. Stanisław Andrzej Potycz. Spotkanie rozpoczęto i zakończono modlitwą.

CZYTAJ DALEJ

Wrocław: Wszystko o pielgrzymce i z pielgrzymki [Aktualizacja 11.08.2022]

2022-08-11 11:23

Michalina Stopka

Podczas tegorocznej pielgrzymki chcemy przygotować dla was bardzo wiele materiałów. Aby umożliwić łatwy dostęp do nich, będziemy zbierać wszystkie w jednym artykule.

Wystarczy kliknąć i choć na chwilę wrócić na pielgrzymkowy szlak: 

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2022-08-11 17:57

[ TEMATY ]

odpust

Kalwaria Pacławska

PAP/Darek Delmanowicz

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, nazywanej „Jasną górą Podkarpacia”, rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa, w programie znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku obchodzone będą dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.

- Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z Mszy świętych odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech abp Ludwig Schick, który ma wielki kult św. Maksymiliana i który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci Świętego w byłym niemieckim obozie Auschwitz – przekazał rzecznik franciszkanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję