Reklama

Niedziela Rzeszowska

Po górach i dolinach…

Lourdes – to miejsce, które umiłowali szczególnie ludzie chorzy z całego świata, garnący się do tej, którą wzywamy jako Uzdrowienie Chorych.

Niedziela rzeszowska 6/2022, str. I

[ TEMATY ]

Grota z Lourdes

Arkadiusz Bednarczyk

Replika groty z Lourdes w Borku Starym koło Rzeszowa

Replika groty z Lourdes w Borku Starym koło Rzeszowa

We Francji u stóp majestatycznych Pirenejów leży niewielka miejscowość Lourdes.

U podnóża gór

W 1858 r., 11 lutego, Bernadetta Soubirous czternastoletnia, delikatna i chorowita dziewczynka modliła się żarliwie na różańcu. Była to jej ulubiona modlitwa. W pobliskiej grocie ujrzała światło silniejsze niż słońce i kobietę w bieli z różami u stóp. Przepasana błękitną szarfą trzymała w dłoniach różaniec. Pani milczała i patrzyła pełnią miłości i słodyczy. W pewnym momencie poleciła wykopać źródełko, choć w tym miejscu brak było wody... I ludzie ujrzeli cudowny zdrój, a woda przyniosła uzdrowienie wielu chorym. Na uparcie stawiane pytania kim jest, Pani odpowiedziała: „Jestem Niepokalane Poczęcie” – było to 25 marca 1858 r.

Miejsce objawień wielokrotnie profanowane, obrzucane błotem, choćby przez pisarza Emila Zolę, przetrwało. Biskup miejsca 18 stycznia 1862 r. ogłosił w liście pasterskim, że „zjawienie się Niepokalanej Dziewicy w Lourdes jest prawdziwe, cześć Najświętszej Panny z groty w Lourdes «jest pozwoloną», a nad tą grotą ma być sanktuarium”. Tak też się stało, a sanktuarium lurdzkie jest miejscem modlitwy i cudownych uzdrowień do dziś.

Z Pirenejów na Podkarpacie

Reklama

Ziemia Podkarpacka pełna jest miejsc kultu i czci dla Matki Bożej z Lourdes. Kapliczki i figury Niepokalanej znajdują się przy drogach, w przydomowych ogródkach, na wielu cmentarzach. W Rzeszowie przy ul. Prymasa Tysiąclecia jest kościół i parafia pod wezwaniem Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes. Co roku 11 lutego odbywa się tutaj uroczysty odpust. Mieszkańcy Rzeszowa i okolic umiłowali sobie szczególnie Borek Stary. To tutaj nieopodal klasztoru Ojców Dominikanów znajduje się cudowne źródełko i replika groty, w której w końcu XIX stulecia ustawiono figurę Matki Bożej z Lourdes.

Wielkim powodzeniem u wiernych naszej diecezji cieszyły się pielgrzymki do sanktuarium u stóp Pirenejów. Wśród nich niezapomniane, organizowane co roku pielgrzymki czytelników Niedzieli Rzeszowskiej, a szczególnie ta w 2017 r., w której wzięło udział ok. 500 pielgrzymów.

Uzdrowienie Chorych, módl się za nami

13 maja 1992 r. papież Jan Paweł II ustanowił 11 lutego Światowym Dniem Chorego. Tego dnia we wszystkich kościołach naszej diecezji odbędą się nabożeństwa dla chorych połączone z tzw. błogosławieństwem lurdzkim. Centralne uroczystości z udziałem księdza biskupa, jak co roku, odbędą się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja w Lourdes prosi o różaniec

[ TEMATY ]

różaniec

Lourdes

Grota z Lourdes

#NiezbędnikRóżańcowy

Adobe.stock.pl

Przed kilkoma dniami rozpoczęliśmy wędrówkę do miejsc objawień Maryi. Rozważamy słowa Matki Bożej, która prosi, abyśmy odmawiali różaniec. Dziś udamy się do znanego nam wszystkim miejsca, do francuskiego Lourdes, gdzie w 1858 r. czternastoletnia Bernardetta Soubirous, nagle ujrzała w lesie „piękną, niezwykle piękną Panią”.

Kiedy Pani uśmiechnęła się do niej, Bernardetta wzięła do ręki różaniec, upadła na kolana i zaczęła się modlić. Dziewczynka miała bowiem zwyczaj odmawiać różaniec, nosiła go ze sobą i żyła nim. Może dlatego Maryja wybrała właśnie ją jako wizjonerkę ? Może dlatego Lourdes i różaniec są ze sobą tak ściśle powiązane...?

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: DOBRY PASTERZ – „lustro” tegorocznych rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej

2022-09-26 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Już po raz szósty - w dniach od 26 – 28 września br. o godz. 20:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki - odbędą się trzy wieczory ze Słowem Bożym – Rekolekcje Kapłańskie 2022, które poprowadzi ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję