Reklama

Niedziela Rzeszowska

Po górach i dolinach…

Lourdes – to miejsce, które umiłowali szczególnie ludzie chorzy z całego świata, garnący się do tej, którą wzywamy jako Uzdrowienie Chorych.

Niedziela rzeszowska 6/2022, str. I

[ TEMATY ]

Grota z Lourdes

Arkadiusz Bednarczyk

Replika groty z Lourdes w Borku Starym koło Rzeszowa

Replika groty z Lourdes w Borku Starym koło Rzeszowa

We Francji u stóp majestatycznych Pirenejów leży niewielka miejscowość Lourdes.

U podnóża gór

W 1858 r., 11 lutego, Bernadetta Soubirous czternastoletnia, delikatna i chorowita dziewczynka modliła się żarliwie na różańcu. Była to jej ulubiona modlitwa. W pobliskiej grocie ujrzała światło silniejsze niż słońce i kobietę w bieli z różami u stóp. Przepasana błękitną szarfą trzymała w dłoniach różaniec. Pani milczała i patrzyła pełnią miłości i słodyczy. W pewnym momencie poleciła wykopać źródełko, choć w tym miejscu brak było wody... I ludzie ujrzeli cudowny zdrój, a woda przyniosła uzdrowienie wielu chorym. Na uparcie stawiane pytania kim jest, Pani odpowiedziała: „Jestem Niepokalane Poczęcie” – było to 25 marca 1858 r.

Miejsce objawień wielokrotnie profanowane, obrzucane błotem, choćby przez pisarza Emila Zolę, przetrwało. Biskup miejsca 18 stycznia 1862 r. ogłosił w liście pasterskim, że „zjawienie się Niepokalanej Dziewicy w Lourdes jest prawdziwe, cześć Najświętszej Panny z groty w Lourdes «jest pozwoloną», a nad tą grotą ma być sanktuarium”. Tak też się stało, a sanktuarium lurdzkie jest miejscem modlitwy i cudownych uzdrowień do dziś.

Z Pirenejów na Podkarpacie

Reklama

Ziemia Podkarpacka pełna jest miejsc kultu i czci dla Matki Bożej z Lourdes. Kapliczki i figury Niepokalanej znajdują się przy drogach, w przydomowych ogródkach, na wielu cmentarzach. W Rzeszowie przy ul. Prymasa Tysiąclecia jest kościół i parafia pod wezwaniem Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes. Co roku 11 lutego odbywa się tutaj uroczysty odpust. Mieszkańcy Rzeszowa i okolic umiłowali sobie szczególnie Borek Stary. To tutaj nieopodal klasztoru Ojców Dominikanów znajduje się cudowne źródełko i replika groty, w której w końcu XIX stulecia ustawiono figurę Matki Bożej z Lourdes.

Wielkim powodzeniem u wiernych naszej diecezji cieszyły się pielgrzymki do sanktuarium u stóp Pirenejów. Wśród nich niezapomniane, organizowane co roku pielgrzymki czytelników Niedzieli Rzeszowskiej, a szczególnie ta w 2017 r., w której wzięło udział ok. 500 pielgrzymów.

Uzdrowienie Chorych, módl się za nami

13 maja 1992 r. papież Jan Paweł II ustanowił 11 lutego Światowym Dniem Chorego. Tego dnia we wszystkich kościołach naszej diecezji odbędą się nabożeństwa dla chorych połączone z tzw. błogosławieństwem lurdzkim. Centralne uroczystości z udziałem księdza biskupa, jak co roku, odbędą się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ribadeau-Dumas o ponownym otwarciu Groty Objawień w Lourdes

[ TEMATY ]

Lourdes

pielgrzymi

Grota z Lourdes

Adobe Stock

W Lourdes wiara wyraża się w gestach pobożności ludowej, w prostych znakach światła, wody i skały. Dlatego tak ważne jest, że po dwuletniej przerwie pielgrzymi ponownie będą mogli wejść do Groty Objawień i dotknąć skały. Wskazuje na to rektor tego sanktuarium. Przypomina, że wszystkie te gesty pobożności ludowej są podyktowane wskazaniami Matki Bożej. Wierny, który dotyka skały daje w ten sposób wyraz swemu zaufaniu. Jest ona dla niego symbolem niezawodnej opieki Maryi.

Ks. Olivier Ribadeau-Dumas przyznaje, że podyktowany przez pandemiczne obostrzenia dwuletni zakaz wstępu do groty był dla pielgrzymów bolesnym ciosem. Od jutra zostanie on zniesiony. Na razie nie zostaną jeszcze wznowione kąpiele w basenach. Przed pandemią korzystało z nich 350 tys. pielgrzymów rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza też już dotarła do celu

2022-08-14 17:12

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Przyszli po śladach przodków, niosąc modlitwę za „teraz” i przyszłość Polaków, o pokój dla Ukrainy i świata oraz przesłanie, że jest możliwa wierność w czasach niewierności. Prowadzona przez paulinów 311.Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę. Przyszło w niej 4 tys. pątników.

Wejście pielgrzymki warszawskiej, która nieprzerwanie przybywa tu od 1711 r., uznawane jest za ukoronowanie pielgrzymkowego szczytu na Wniebowzięcie. Ta pielgrzymka to dziedzictwo nie tylko Kościoła, ale też Polski i wielka troska paulinów, którzy ją organizują i prowadzą.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: żółta wstążka – symbolem partyzantki anrtyrosyjskiej

2022-08-14 16:05

[ TEMATY ]

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

W wielu miastach i miejscach Ukrainy zaczęły się pojawiać żółte wstążeczki złączone końcówkami – symbole stosunkowo młodego, ale szybko rozszerzającego się i coraz lepiej zrganizowanego ruchu oporu przeciw okupantom rosyjskim. Szczególnie często można je zobaczyć na południu i wschodzie kraju między Chersoniem a Mariupolem i chociaż mają żółty kolor, są dobrze widoczne na przystankach autobusowych, na szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej, na drzewach w parkach, a nawet na murach koszar.

„Są one symbolem naszej nadziei na wyzwolenie, szczególnie w Chersonie. Wieszają je zwolennicy i sympatycy partyzantki, zwłaszcza na tych urzędach, które mają zorganizować to znienawidzone referendum rosyjskie w sprawie zagarnięcia [tego miasta], którego nikt nie chce” – powiedziała z przejęciem 42-letnia Anastasja Polakowa w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera”, który zamieścił obszerny reportaż o tym stosunkowo nowym zjawisku w wojnie Rosji przeciw Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję