Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Religijne i patriotyczne

O tegorocznym świętowaniu 30-lecia istnienia diecezji sosnowieckiej – z ks. Przemysławem Lechem, dyrektorem Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Niedziela sosnowiecka 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

30‑lecie

Archiwum

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym – podkreśla ks. Lech

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym – podkreśla ks. Lech

Ks. Tomasz Zmarzły: Diecezja sosnowiecka świętuje w tym roku 30 lat swojego istnienia. Jak będzie wyglądał ten rok?

Ks. Przemysław Lech: Rok 2022 będzie przeżywany jako diecezjalny jubileusz i czas dziękczynienia za wszelkie dobro duchowe i materialne, które stało się udziałem sosnowieckiego Kościoła partykularnego. Świętowanie jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej będzie w sobie łączyć wymiar religijny i patriotyczny. Hasłem jubileuszowych obchodów będą słowa „W Krzyżu – miłości nauka”, zaczerpnięte z dobrze znanej pieśni pasyjnej „W Krzyżu cierpienie”. Najważniejszym wydarzeniem łączącym modlitewnie wszystkie parafie stanie się Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego. Każda wspólnota parafialna w diecezji będzie gościła w swym kościele krucyfiks, który w swoich dłoniach trzymał św. Jan Paweł II podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Miała ona miejsce 25 marca 2005 r., czyli dokładnie w 13. rocznicę ustanowienia diecezji sosnowieckiej.

Wielkopiątkowy Krzyż Papieski to szczególna relikwia związana ze św. Janem Pawłem II. Od kiedy zacznie nawiedzać nasze wspólnoty parafialne i zakonne?

Peregrynacja krzyża, przy którym modlił się św. Jan Paweł II podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum 25 marca 2005 r. i jego relikwii rozpocznie się 2 marca i potrwa do 31 października 2022 r. Centralnym wydarzeniem peregrynacji będzie nawiedzenie bazyliki katedralnej w Sosnowcu w dniu 25 marca 2022 r., w 30. rocznicę erygowania diecezji sosnowieckiej. Obecność w naszych wspólnotach krzyża i relikwii to wymowny znak miłości Boga do każdego z nas. Święty Jan Paweł II ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w tamtej Drodze Krzyżowej osobiście. Jednoczył się jednak z wiernym za pośrednictwem telewizji oraz przytulając i całując krzyż. Właśnie ten krucyfiks będziemy mogli uczcić osobiście, dziękując Bogu za jego nieskończoną miłość, która nie cofnęła się nawet przed cierpieniem i oddaniem za nas życia.

Reklama

Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak wydał instrukcję dotyczącą przebiegu peregrynacji. Co jest celem tego wyjątkowego przedsięwzięcia?

Jak napisał w instrukcji bp Grzegorz Kaszak „celem peregrynacji jest odnowa duchowa życia modlitwy i życia sakramentalnego we wspólnotach parafialnych oraz w życiu osobistym każdego członka Ludu Bożego, a także prośba i dziękczynienie za ustanie pandemii”. Obecność krzyża i relikwii św. Jana Pawła II w parafii ma być narzędziem nawrócenia i pogłębienia relacji z Bogiem. Czas peregrynacji i adoracji winien stać się szkołą odkrywania owoców i znaczenia w życiu osobistym sakramentu chrztu św. i bierzmowania. Będzie sposobnością do pogłębionego spojrzenia na sakrament pojednania, do ożywienia praktyki duchowego kierownictwa oraz do dziękczynienia Panu Bogu za tajemnicę odkupienia”.

Na czas peregrynacji przygotowane zostały materiały duszpasterskie. Także w parafiach podjęte będą stosowne przygotowana i odmawiana będzie specjalna modlitwa…

W trakcie trwania peregrynacji, od 2 marca do 31 października 2022 r., we wszystkich parafiach diecezji sosnowieckiej odmawiana będzie specjalna modlitwa o owoce peregrynacji krzyża i relikwii św. Jana Pawła II. Jak napisał w instrukcji bp Grzegorz Kaszak, przygotowaniem do peregrynacji winny być misje parafialne lub rekolekcje o Krzyżu Świętym. Misjonarze i rekolekcjoniści w głoszonym słowie powinni odwoływać się szczególnie do nauczania św. Jana Pawła II, między innymi do encyklik Dives in misericordia i Redemptor hominis. Szczególne znaczenie, zarówno w czasie przygotowania, jak i peregrynacji, powinno mieć sprawowanie sakramentu pokuty. Pasterz diecezji sosnowieckiej zachęca też wiernych do dobrowolnych aktów umartwienia i pokuty w intencji Kościoła, Ojca Świętego i Ojczyzny, obrony życia, nawrócenia grzeszników czy złożenia osobistego wotum.

Reklama

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym. Jakie wydarzenia będą temu towarzyszyć?

Rok 2022 to także 100. rocznica ponownego przyłączenia Górnego Śląska do Polski, które było zwieńczeniem trzech powstań śląskich (1919-1921). Chcemy w tym roku przypomnieć o roli Zagłębia i jego mieszkańców w dziele przyłączenia Śląska do Macierzy. Dzięki materiałom edukacyjnym i wydarzeniom odbywającym się pod hasłem „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali” będziemy wspólnie odkrywać ważne, choć czasem zapomniane karty śląsko-zagłębiowskiej historii. Mamy nadzieję, że przeżywanie jubileuszu odnowi w nas miłość do Boga i do naszej Ojczyzny.

Także Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przygotował specjalnie na tę okazję konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych…

Z racji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski nasz Wydział Katechetyczny przygotował specjalne diecezjalne konkursy, m.in. na projekt znaczka pocztowego, którego adresatami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ponadto planowane są konkursy plastyczne, m.in. na replikę pomnika Powstańców Górnego Śląska w Sosnowcu, na Zagłębiowski plakat plebiscytowy. Dla młodzieży i dorosłych przewidziany jest konkurs wiedzy dla uczniów szkół ponadpodstawowych w hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali oraz konkurs na esej popularnonaukowy.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To już 30 lat

Niedziela sosnowiecka 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

30‑lecie

Archiwum

Wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu była najważniejszym wydarzeniem w historii diecezji

Wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu była najważniejszym wydarzeniem w historii diecezji

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego minęła 30. rocznica powołania do istnienia przez Jana Pawła II diecezji sosnowieckiej.

W specjalnym liście do diecezjan bp Grzegorz Kaszak napisał: „Mimo że czasy są trudne i niespokojne, to dostrzegamy istniejące dobro i nie przestajemy Bogu Wszechmogącemu za nie dziękować. Dlatego nie rezygnujemy z uroczystych obchodów przypadającej w tym roku 30. rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, pragnąc w ten sposób podziękować Panu Bogu za dar naszej diecezji. Jubileuszowe uroczystości pod hasłem: „W krzyżu – miłości nauka” odbywać się będą w ciągu całego roku we wszystkich kościołach diecezji. Wypełni je przede wszystkim modlitwa, ale nie zabraknie także wydarzeń o charakterze kulturalnym czy naukowym. Podziękujemy w ten sposób Panu Bogu za wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem, i uczcimy tę ważną dla Kościoła sosnowieckiego i dla lokalnej społeczności decyzję papieża Polaka”.

CZYTAJ DALEJ

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych; są w ciężkim stanie i walczą o życie

2022-08-08 14:57

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

- Dwie siostry z Kalisza jechały autobusem, który uległ wypadkowi w Chorwacji. Siostry znajdują się w szpitalu. Są w ciężkim stanie i walczą o życie – mówi ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że wśród ofiar śmiertelnych jest matka jednej z sióstr nazaretanek z Kalisza.

CZYTAJ DALEJ

Wrocław: Wszystko o pielgrzymce i z pielgrzymki [Aktualizacja 08.08.2022]

2022-08-08 23:10

Michalina Stopka

Podczas tegorocznej pielgrzymki chcemy przygotować dla was bardzo wiele materiałów. Aby umożliwić łatwy dostęp do nich, będziemy zbierać wszystkie w jednym artykule.

Wystarczy kliknąć i choć na chwilę wrócić na pielgrzymkowy szlak: 

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję