Reklama

Niedziela Świdnicka

Eucharystyczny styl życia

Z początkiem lutego w naszej diecezji mamy możliwość zapoznania się z międzynarodową wystawą o cudach eucharystycznych wg projektu bł. Carla Acutisa.

Niedziela świdnicka 6/2022, str. I

[ TEMATY ]

wystawa

krolowejpolskigluszyca.pl

Pantomima o życiu bł. Carla Acutisa w wykonaniu dzieci z Głuszycy

Pantomima o życiu bł. Carla Acutisa w wykonaniu dzieci z Głuszycy

Carlo to włoski nastolatek, beatyfikowany 10 października 2020 r. przez papieża Franciszka. Carlo stawiał na pierwszym miejscu sakrament Eucharystii, którą nazywał „swoją autostradą do nieba”.

Z fascynacji Mszą św. i adoracją stworzył wystawę o cudach eucharystycznych na świecie. Ekspozycja prezentowana była na 5 kontynentach. W samych Stanach Zjednoczonych wystawa gościła w tysiącach parafii i na ponad 100 uniwersytetach, a ponadto była promowana na kilku konferencjach episkopatów, m.in. Filipin, Argentyny i Wietnamu. Pokazywana była również w Chinach i Indonezji.

Wystawa w twojej parafii

Dzięki zaangażowaniu ks. Arkadiusza Raczyńskiego z Międzylesia i ks. Roberta Krupy z Lądka-Zdroju przygotowano ponad 100 plansz prezentujących wybrane cuda Eucharystyczne wg pomysłu bł. Carla Acutisa. – Wystawa przedstawiająca opis cudów, które wydarzyły się na przełomie wieków w różnych zakątkach świata, ma na celu uwydatnić potrzebę kształtowania eucharystycznego stylu naszego życia – mówi ks. Paweł Kilimnik, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Obecnie część ekspozycji można oglądać w świdnickiej Kurii Biskupiej. Istnieje możliwość zaprezentowania wystawy w poszczególnych parafiach, szkołach, instytucjach (w ciągu tygodnia – od środy do środy). Wystawa prezentowana jest na 29 sztalugach. W celu ustalenia poszczególnych terminów wystawy należy kontaktować się z organizatorami pod nr tel. 602 285 129 lub 531 609 255.

Patron zimowiska

Błogosławiony Carlo Acutis został wybrany na patrona zimowego wyjazdu dzieci i młodzieży, organizowanego przez ks. Marcina Zawadę z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Głuszycy. „Zaprogramuj się na świętość!” – tak brzmi hasło tegorocznego zimowiska, które zachęcało młodych ludzi do połączenia światów: codziennego, wirtualnego i duchowego w jedną „autostradę do nieba”.

– To nasze programowanie zaczęliśmy od zaproszenia patrona zimowiska bł. Carla do naszej wspólnoty, a następnie na wyjazd do Małego Cichego k./Zakopanego – relacjonuje ks. Zawada, który 23 stycznia uroczyście wprowadził relikwie błogosławionego nastolatka, które przywiózł z krakowskiego Centrum św. Jana Pawła II.

Reklama

– Tego dnia dzieci przygotowały wzruszającą pantomimę, która przybliżyła życiorys Carla, jego pasje, działalność dobroczynną i zamiłowanie do ewangelizacji za pośrednictwem internetu – opowiada Beata Tarasiuk. – Carlo, przyjacielu, prowadź nas do celu Eucharystii drogą, prowadź nas do Boga. Carlo, nasz patronie, miej nas w obronie, oręduj za nami u niebieskiej Mamy – śpiewał hymn zimowiska podczas Mszy św. – Piotr Kwiecień.

Wraz z dziećmi z Głuszycy w feryjnym wyjeździe udział wzięli także uczniowie ze Szczawna-Zdroju, Ludwikowic Kłodzkich, Nowej Rudy i Polanicy-Zdroju. Relikwie błogosławionego piętnastolatka, towarzyszyły dzieciom cały czas podczas zimowego wyjazdu.

2022-02-01 12:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pojednanie przez ikonę

Niedziela warszawska 4/2017, str. 5

[ TEMATY ]

wystawa

ikona

Artur Stelmasiak

Wystawę pt. „Szukamy, o Panie, Twego Oblicza. Ikona, a dialog polsko-ukraiński” można oglądać do 12 lutego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1

Wystawę pt. „Szukamy, o Panie, Twego Oblicza. Ikona, a dialog polsko-ukraiński” można oglądać do 12 lutego w Muzeum Archidiecezji
Warszawskiej, ul. Dziekania 1

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można podziwiać wyjątkową wystawę ikon, które powstały na ekumenicznych plenerach malarskich

Pomysł na zorganizowanie wystawy zrodził się z okazji 25. rocznicy uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. Eksponowana kolekcja jest bowiem efektem międzynarodowych obozów ikonograficznych organizowanych zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

2022-06-29 06:16

Niedziela łódzka 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

wakacje

savoir vivre

Karol Porwich/Niedziela

Szlachetność i elegancja to punkt wyjścia dobrego wychowania. O ładnym stroju, który nie zawsze jest elegancki, o tym jak ubrać się w upalny dzień na Mszę św. i jak reagować na płacz dziecka podczas liturgii, z ks. dr. Jackiem Kacprzakiem rozmawia Julia Saganiak.

Julia Saganiak: Dlaczego savoir vivre jest obowiązkiem każdego katolika?

Ks. dr Jacek Kacprzak: Uczeń Jezusa Chrystusa przede wszystkim pragnie żyć z Nim w przyjaźni, dlatego słucha Jego słowa, czyni z niego praktykę swojego życia, chce naśladować swojego Mistrza. Drugim najważniejszym przykazaniem w nauczaniu Jezusa jest – zaraz po miłości Boga – miłość bliźniego. To właśnie z miłości bliźniego wypływa pragnienie, a zarazem obowiązek okazywania mu szacunku. Każda społeczność wypracowuje formy, poprzez które człowiek okazuje cześć. W różnych obszarach kulturowych mogą się one między sobą różnić, lecz ich istota pozostaje niezmienna. Stąd trudno uznać za słuszne stanowisko, że formy kulturalnego współżycia międzyludzkiego są strukturą ograniczającą indywidualność i wolność. Najczęściej też z biegiem czasu same formy ulegają modyfikacjom, np. to, co było uznawane jeszcze kilkanaście lat temu za nietaktowne, dzisiaj nikogo nie bulwersuje. Byłoby jednak wielką stratą dla życia społecznego, gdyby porzucić wszelkie formy w imię spontanicznego wyrażania siebie. Ustalone formy służą przede wszystkim temu człowiekowi, któremu chcę okazać szacunek.

CZYTAJ DALEJ

Komentarz Jadwigi Wiśniewskiej- Gaz i atom uwzględnione w taksonomii

2022-07-06 16:56

[ TEMATY ]

gaz

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Europosłowie zagłosowali za włączeniem energii jądrowej oraz gazu do uzupełniającego aktu delegowanego KE, czyli do taksonomii. Oznacza to tym samym, że PE nie sprzeciwił się inwestycjom w gaz i atom.

Głosowanie pokazało, że Parlament jest podzielony w tej kwestii, ale na szczęście wynik głosowania jest satysfakcjonujący dla Polski, bowiem nasza transformacja energetyczna będzie opierać się częściowo na gazie jako paliwie przejściowym, a w dłuższej perspektywie Polska planuje także budowę elektrowni jądrowych. Te stabilne i dyspozycyjne źródła energii są konieczne do bilansowania i integracji w systemie zależnych od pogody odnawialnych źródeł energii. Zagwarantowanie tym inwestycjom miejsca w taksonomii ułatwi pozyskiwanie finansowania na ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję