Reklama

Niedziela Świdnicka

Droga do jedności to droga miłości

Z takim przesłaniem przedstawiciele podzielonego Kościoła spotkali się w świdnickiej katedrze, a następnie w Kościele Pokoju.

Niedziela świdnicka 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Modlitwa ekumeniczna

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Duchowni trzech wyznań chrześcijańskich

Duchowni trzech wyznań chrześcijańskich

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan odprawiono Msze św. w kilkunastu kościołach diecezji, odbyły się wspólne spotkania w cerkwi, witoszowskiej świątyni czy na turnieju gry w kręgle, a następnie przyszedł czas na wspólne wołanie do Boga w świdnickiej katedrze. Ekumenicznej modlitwie przewodniczył w niedzielę 23 stycznia biskup senior Ignacy Dec.

Cisza pełna skruchy

– Kiedy przyjrzymy się moralnej i gospodarczej sytuacji na świecie, to zobaczymy, że hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest aktualne. Chcemy jako mieszkańcy Świdnicy włączyć się w oddawanie pokłonu Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi. Każdy, kto się kłania Bogu, otrzymuje pokój. Pamiętamy kolędę odśpiewaną przez aniołów Chwała na wysokości Bogu, w której słyszymy, że pokój został przyniesiony na ziemię – zauważył rozpoczynając spotkanie bp Ignacy Dec.

Przy ołtarzu obok niego stanęli: bp Waldemar Pytel z Kościoła ewangelicko–augsburskiego, ks. Piotr Nikolski z Kościoła prawosławnego, bp Adam Bałabuch i przedstawiciele świdnickiego seminarium. Pierwszy z nich przygotował z tej okazji rozważania związane z tematyką ekumenicznej modlitwy.

– Może zamiast wołania do Boga o pojednanie, powinniśmy w ciszy pełnej skruchy wyznać, że to nasza wina i prosić Boga o siłę do budowania jedności. Gorąco wierzę, że Pan Bóg nas do tego inspiruje. Pragniemy przecież zbliżenia się do sacrum. Śledzimy kroki trzech mędrców, którzy w kulminacyjnym momencie swojej podróży kłaniają się Chrystusowi. Chcemy zginać nasze kolana wraz z nimi i nigdy nie zatracić bliskości Emmanuela – przekonywał duchowny luterański.

Głos zabrał też ks. Nikolski, podkreślając, że to zbliżenie jest możliwe tylko dzięki wierności Bogu. – Im bliżej jesteśmy środka, tym bliżej jesteśmy siebie, bo ten środek jest wspólny. Wypełnianie woli Bożej, powstrzymywanie się przed pokusami czy innymi niebezpieczeństwami pomoże nam przetrwać przy Chrystusie – dodał.

Reklama

Nie tylko akceptacja

Dwa dni później wymienieni duchowni już po raz ostatni w tegorocznym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan spotkali się w Kościele Pokoju, gdzie wzięli udział w przygotowanym przez ewangelików nabożeństwie Słowa Bożego.

Fragmenty Pisma Świętego i modlitwy odczytane przez przedstawicieli trzech denominacji przeplatane były kolędami w wykonaniu Macieja Batora, miejscowego kantora. Kazanie wygłosił bp Adam Bałabuch.

– Wpatrując się w obraz Ojca odkrywamy, że wspólna droga prowadząca do jedności, to droga miłości. Miłości Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. Ale jest to także droga miłości wzajemnej, która jest owocem wiary. Nie wystarcza już bowiem wzajemna akceptacja. Jezus Chrystus, który jest i który przychodzi, oczekuje od nas czytelnego znaku jedności, oczekuje wspólnego świadectwa – zaznaczył biskup pomocniczy.

Na spotkanie do Kościoła Pokoju wraz z nim z Kościoła rzymskokatolickiego przybyli: bp Ignacy Dec, ks. Jarosław Lipniak, ks. Krzysztof Ora oraz delegacja świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedność imieniem Boga

[ TEMATY ]

Sandomierz

Modlitwa ekumeniczna

ks. Wojciech Kania

W bazylice katedralnej w Sandomierzu odbyło się spotkanie ekumeniczne wieńczące Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W tym niezwykłym wydarzeniu ekumenicznym uczestniczyli między innymi: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Cyryla i Metodego w Sandomierzu, ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Radomiu i Kielcach, ks. Paweł Walczyński, proboszcz parafii polskokatolickiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Hucisku i Okole oraz ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, Kierownik Katedry Teologii Protestanckiej oraz Kierownik Sekcji Ekumenizmu w Instytucie Nauk Teologicznych KUL. Katedrę wypełnili księża i klerycy, siostry zakonne, młodzież oraz mieszkańcy Sandomierza.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: kard. J.Bozanić przesłał kondolencje w związku z wypadkiem polskiego autokaru

2022-08-10 15:03

[ TEMATY ]

wypadek

©MaverickRose – stock.adobe.com

W imieniu archidiecezji zagrzebskiej pragnę wyrazić wobec Kościoła w Polsce oraz rodzin ofiar nasze najszczersze kondolencje oraz naszą bliskość wobec tych, którzy niepokoją się o los swoich bliskich oraz tych, którzy są wstrząśnięci tym wypadkiem – napisał kard. Josip Bozanić, arcybiskup Zagrzebia, w kondolencjach skierowanych na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, po wypadku polskiego autokaru wiozącego pielgrzymów do Medziugorie.

„Modlimy się w intencji tych, którzy tak tragicznie odeszli, polecamy dusze zmarłych dobrotliwemu miłosierdziu naszego Ojca Niebieskiego i prosimy, aby obfite błogosławieństwa siły i pokoju spłynęło na tych, którzy pogrążeni są w żałobie i na tych, którzy zostali dotknięci przez tę katastrofę” – napisał kard. Bozanić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję