Reklama

Niedziela Świdnicka

Nowa wystawa w Krzyżowej

Ponad 300 zdjęć i filmów pokazujących adaptację do nowych warunków życia w powojennej Polsce można oglądać na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Niedziela świdnicka 6/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

multimedialna wystawa

Krzyżowa

Fundacja Krzyżowa

Na wystawie jest ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii

Na wystawie jest ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji
świadków historii

Przesunięcie w 1945 r. granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę.

Ziemie odzyskane

Ekspozycja Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek ukazuje wybrane aspekty pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski. Wynikające z tego faktu konsekwencje, takie jak wymiana ludności, konieczność odbudowy wojennych zniszczeń i rozerwanych więzi społecznych, a przede wszystkim budowy nowej tożsamości oraz specyficzne działania władzy komunistycznej względem tych terenów, stanowią o wspólnym, wyjątkowym doświadczeniu historycznym Ziem Zachodnich i Północnych i zamieszkującej je ludności.

Jak w labiryncie

Wystawa zajmuje powierzchnię 200 metrów kw. i osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Ma formę przestrzennej instalacji, a zwiedzający wchodzi niejako do labiryntu. Na wystawie można zobaczyć ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Jest wyposażona w system oświetlenia, co pozwala na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znajdują się elementy interaktywne.

Wystawa Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w skład zespołu autorskiego wchodzili m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ekspozycja dostępna jest w językach polskim oraz niemieckim i jest bezpłatna. Wystawa ma charakter czasowy i będzie dostępna do marca. Krzyżowa znajduje się ok. 10 km od Świdnicy w kierunku Dzierżoniowa. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 74 85 00 200.

Reklama

Karta historii

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej pałac w Krzyżowej był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy „Kręgu z Krzyżowej”, założonej m.in. przez właściciela – hrabiego Helmutha Jamesa von Moltkego. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu, jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Helmuthem von Moltkem zostali straceni.

12 listopada 1989 r. na podwórzu dzisiejszego Ośrodka Spotkań w Krzyżowej odbyła się Msza św., w której udział wzięli premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz RFN Helmut Kohl. Podczas pamiętnej Mszy św. ówcześni szefowie rządów Niemiec i Polski przekazali sobie symboliczny znak pokoju. /opr. xmb

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka dla Europy

Niedziela świdnicka 37/2020, str. IV

[ TEMATY ]

festiwal

muzyka

Krzyżowa

FB Krzyżowa-Music

Muzycy uczestniczący w projekcie Krzyżowa Music

Muzycy uczestniczący w projekcie Krzyżowa Music

W Krzyżowej w pobliżu Świdnicy już po raz szósty odbył się festiwal, podczas którego można było zanurzyć się w świecie muzyki kameralnej.

Krzyżowa-Music to nazwa festiwalu organizowanego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Tegoroczna edycja trwała od 18 do 30 sierpnia, a koncerty odbywały się w czterech lokalizacjach. W większości z nich można było uczestniczyć na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Krzyżowej. Muzycy zawitali także do świdnickiego Kościoła Pokoju, Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju oraz do kościoła pw. św. Anny w Grodziszczu. W sumie odbyło się dwanaście koncertów, podczas których wykonano utwory takich kompozytorów jak: Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Johannes Brahms czy Adolf Busch. Nie zabrakło też kompozycji polskich mistrzów – Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz oraz Karola Szymanowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

2022-06-28 16:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Od trzech dni jestem w stanie chodzić” - powiedział Ojciec Święty przyjmując 27 czerwca grupę biskupów z Brazylii, przybyłych z wizytą „Ad limina Apostolorum”. Watykan opublikował nagranie, na którym papież z laką przemierzał bibliotekę Pałacu Apostolskiego.

Wózek inwalidzki papieża można było zobaczyć z tyłu sali, gdy witał się z brazylijskimi biskupami. Od prawie dwóch miesięcy papież używa go podczas wielu swoich spotkań publicznych. Franciszek powiedział, że w pierwszym tygodniu maja rozpoczął leczenie kontuzji kolana. Ze względu na swój stan zdrowia przełożył na później dwie podróże międzynarodowe do Libanu i Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rowerowa pielgrzymka z Bydgoszczy dotarła do celu

2022-07-01 18:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bydgoszcz

Pielgrzymka Rowerowa

BPJG

Ponad 360 km w upale, deszczu i pod wiatr pokonali cykliści z diecezji bydgoskiej. W drodze na Jasna Górę pielgrzymi rozważali „Jasnogórskie Śluby Narodu” napisane przez bł. Prymasa Wyszyńskiego. Jutro odnowią je przed obliczem Matki Bożej. Pięciodniowej wyprawie towarzyszyło hasło „Posłani przez Pana”.

- Serce się raduje, że dojechaliśmy. Jestem tutaj z żoną i teściem. Do takiej wyprawy trzeba się przygotować - minimum, to 20 km dziennie, bo takie są dystanse pomiędzy postojami na pielgrzymce - opowiadał pan Sebastian. Jego żona Judyta podkreśliła, że dla nich ta pielgrzymka ma szczególne znaczenie i mimo wielu przeciwności na trasie, było warto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję