Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezja

Zaprojektuj znaczek

Wydział Katechetyczny organizuje konkurs plastyczny w roku 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Jest to konkurs na projekt znaczka pocztowego upamiętniającego wkład Zagłębia Dąbrowskiego w powstania śląskie. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje bp Grzegorz Kaszak.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu diecezji sosnowieckiej. – Chodzi nam o uświadomienie, że Zagłębie Dąbrowskie było jednym z pierwszych ośrodków państwa polskiego, które udzieliło wsparcia Górnoślązakom, walczącym wówczas o włączenie swej ziemi do odrodzonej niecały rok wcześniej Rzeczypospolitej. Konkurs ma przyczynić się do przypomnienia najpiękniejszych kart wspólnej historii Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Oczywiście zależy nam na tym, by przy okazji pobudzić wyobraźnię i kreatywność plastyczną uczniów kształtując postawę religijno-patriotyczną. Mam nadzieję, że uczestnicy konkursu wykorzystają różnorodne techniki artystyczne dzieląc się własnymi talentami – wyjaśnia ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Konkurs ma charakter jednoetapowy. Prace będą oceniane w 3 kategoriach: uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej, uczniowie klas V-VIII oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Zgłoszeni do konkursu mają wykonać pracę plastyczną dowolną techniką np. rysunek, obraz, kolaż bez używania materiałów nietrwałych, przedstawiającą projekt znaczka pocztowego upamiętniającego wkład Zagłębia Dąbrowskiego w powstania śląskie. Pracę należy wykonać na kartce z bloku technicznego w formacie A4. Nie będą oceniane prace zbiorowe. Po wykonaniu pracy należy ją dostarczyć na adres: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ul. Gospodarcza 14a do 12 marca br. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 19 marca r. na stronie www.katecheza.sosnowiec.pl . Ekspozycja wybranych prac konkursowych zostanie zorganizowana w siedzibie Wydziału Katechetycznego przy ul. Gospodarczej 14 a w Sosnowcu. Dla autorów najlepszych prac plastycznych przewidziane są cenne nagrody rzeczowe.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: trzecie powstanie śląskie przyczyniło się do rozwoju Polski

[ TEMATY ]

prezydent

Powstanie Śląskie

PAP/Krzysztof Świderski

Ziemie, które udało się Polsce odzyskać po trzecim powstaniu śląskim były wielkim skarbem, który w znacznym stopniu pozwolił na dynamiczny rozwój kraju- mówił w niedzielę na Górze św. Anny (woj. opolskie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda wziął w niedzielę udział w uroczystościach na Górze św. Anny z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego oraz Dnia Flagi RP.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Premiera filmu o dzieciach z Przemysłowej

2022-12-07 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich

- Po latach niepamięci, dziś, oddajemy im głos. Dziś przemawiają dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej – powiedział Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i producent projektu filmowego o niemieckim obozie koncentracyjnym.    

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję