Reklama

Niedziela Świdnicka

Miłość przynosi owoce

Świadectwo miłości najlepiej dawać każdego dnia. Jednak są dni, gdy ma ono szczególne znaczenie. Jednym z nich są popularne walentynki, obchodzone we wspomnienie patrona zakochanych.

Żyjący w III wieku św. Walenty jest postacią dość nieoczywistą. Istnieje kilka legend dotyczących życia świętego. Jedna z nich głosi, iż jako biskup Terni pod Rzymem potajemnie udzielał ślubów młodym parom. Nie mógł działać jawnie, gdyż panujący wówczas cesarz Klaudiusz II Gocki wydał edykt zakazujący zawierania małżeństw. Jednak sekret się wydał i święty został pojmany, a następnie stracony. Według innych podań św. Walenty uzdrowił z padaczki syna jednego z rzymskich filozofów – to tłumaczy, dlaczego patronuje także chorym na epilepsję.

Wychować w miłości

Doświadczenie miłości najlepiej widać w rodzinie. Magdalena i Łukasz są małżeństwem od 10 lat, poznali się w trakcie pracy w jednej ze świdnickich szkół. Przyznają, że choć domowe obowiązki potrafią nieraz odwrócić uwagę od drugiej osoby, to małżonkowie mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. W ważnych życiowych momentach pomaga im też wstawiennictwo świętych.

– Żona zwraca się z prośbami do Matki Bożej, ja oprócz niej szukam oparcia w swoim patronie, św. Łukaszu oraz Janie Pawle II – mówi Łukasz. Małżonkowie zgodnie podkreślają, że starają się wychowywać swoje dzieci, Stefana i Mariannę, w miłości.

– Kiedy coś nie wychodzi, pojawia się problem, uczymy, żeby sobie przebaczać i starać się rozmawiać. Miłość to nie tylko radosne chwile, ale też przeszkody do pokonania. Nie można się poddawać i trzeba wytrwale iść razem – podkreśla Magdalena.

Warto wybaczać

Fragmentem z „Hymnu o miłości” św. Pawła, który najlepiej opisuje relację Małgorzaty i Wojciecha, są słowa „miłość cierpliwa jest, nie pamięta złego”. Obydwoje podkreślają, że choć nie zawsze jest kolorowo, warto sobie wzajemnie wybaczać i nie wracać do tych gorszych momentów.

– Myślimy, że trudy, z którymi przychodzi się mierzyć pewnie każdemu małżeństwu, powinny zbliżać, a nie oddalać. Z różnymi sytuacjami już przychodziło nam się mierzyć. Czasami było bardzo ciężko, ale chyba to nas zawsze zbliżało. Mój mąż, który na szczęście jest mniej uparty ode mnie, cierpliwie czeka i zazwyczaj to on wyciąga rękę do rozmowy, by od razu wyjaśniać wszystkie nieporozumienia. A czasami po prostu przyjdzie i mnie przytuli, a to wystarczy, żeby inaczej spojrzeć na wszystko – opisuje Małgorzata.

Reklama

Przykład wiary

Małżonkowie w swoim życiu mocno odczuwają obecność Matki Bożej i do niej zwracają się o pomoc w trudnych chwilach. Przykład żywej wiary starają się także przekazywać swoim córkom, Oliwii i Indze.

– Często się razem modlimy i myślimy, że jest to bardzo ważne. My pochodzimy z wierzących rodzin, ale ze swoich domów nie znamy wspólnej modlitwy. Jako rodzice tego pilnujemy i to później procentuje – mówi Wojciech.

– Kiedyś mieliśmy taką zabawną sytuację, gdy naszej młodszej córce ktoś zaproponował kebaba w piątek. Ona wówczas powiedziała, że my nie jemy mięsa w piątek, bo my jesteśmy „Bożą Rodziną” – wspomina z uśmiechem Małgorzata. – Byliśmy dumni, że nasze 8-letnie dziecko potrafi tak odpowiedzieć zupełnie obcej osobie. W takich chwilach widzimy, że nasza szczera miłość i przekazywanie dobrych wartości przynoszą piękne owoce – podsumowuje.

2022-02-08 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Walenty czeka!

Niedziela małopolska 6/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

św. Walenty

Jan Krzysztofek

W odnowionym kościele odbędzie się triduum ku czci św. Walentego

W odnowionym kościele odbędzie się triduum ku czci św. Walentego

W Krempachach, niewielkiej parafii na Spiszu, po wielu latach odradza się kult czczonego tam w sposób szczególny, świętego Walentego

Na środku parafialnego cmentarza w Krempachach stoi zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Walentego. Przy okazji odpustu do świątyni od dawna przybywali licznie nie tylko parafianie, ale także mieszkańcy okolicznych wiosek. Dziś tradycja odradza się, a parafia wychodzi z ciekawymi propozycjami uczczenia tego wyjątkowego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Przyborek - biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej

2022-07-06 12:05

[ TEMATY ]

biskup

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – ogłosiła dziś w południe (6 lipca 2022 r.) Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 roku w Gdańsku.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Cisło: Bądźmy dumni z Kościoła, który ociera łzy prześladowanym

2022-07-06 14:24

[ TEMATY ]

prześladowania

Karol Porwich/Niedziela

„Bądźmy dumni z Kościoła, który jak Szymon z Cyreny towarzyszy prześladowanym na ich drodze krzyżowej. Bądźmy dumni z Kościoła, który ociera łzy Boga w naszych siostrach i braciach z Ukrainy, Syrii, Nigerii czy Sudanu Południowego” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, do wiernych w Lublinie.

W homilii wygłoszonej w Parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie ks. prof. Waldemar Cisło porównywał dwa współczesne obrazy Kościoła. Wskazał na silną sekularyzację w Europie. Wymienił Francję, gdzie co 10 dni są otwierane dwa nowe meczety, a zamykany, palony, sprzedawany jeden kościół. Wskazał na Niemcy, gdzie do 2050 roku zamknięta zostanie połowa kościołów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję