Reklama

Niedziela Świdnicka

Kolejką gondolową na Wielką Sowę?

To pomysł, który od wielu lat nie może doczekać się realizacji. Za temat wzięli się samorządowcy. Czy inwestycja dojdzie do skutku?

Niedziela świdnicka 7/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

turystyka

Wielka Sowa

snezkalanovka.cz

W naszym regionie od strony czeskiej kolejką gondolową wjedziemy na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę

W naszym regionie od strony czeskiej kolejką gondolową wjedziemy na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę

Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia na północnym zboczu najwyższego szczytu Gór Sowich powstała stacja narciarska, na której wybudowano wyciąg orczykowy.

Historia

– Pomimo, iż lokalna prasa zachwalała go jako jeden z największych w kraju (1411 metrów długości i ok. 300 metrów różnicy wzniesień), przy dwukilometrowej trasie zjazdowej, to obiekt ten nie miał szczęścia. Głównymi powodami było tu wprowadzenie stanu wojennego, brak dojazdu masową komunikacją czy kłopoty z pokrywą śnieżną. Wyciąg także po 1990 r. nie trafił na dobrych gospodarzy, a ostatecznie zamknięty został w 2011 r. – relacjonuje Tomasz Śnieżek, przewodnik sudecki. Tuż przed tym czasem promowana była idea budowy wyciągu gondolowego na Wielką Sowę. Zapowiedzi pozostały jedynie hasłami. Od lipca 2014 r. dzierżawcą terenu została firma z siedzibą w Legnicy, roztaczająca ambitne plany. W opracowanej dokumentacji technicznej prywatny inwestor przewidział budowę 2 km wyciągu kanapowego. W 2018 r., kiedy planowano ruszyć z budową wyciągu, w wyniku napotkanych problemów formalno-prawnych, okazało się, że całą procedurę trzeba zacząć od nowa. Po kolejnych dwóch latach inwestor się wycofał, a plany odkupiła gmina Pieszyce, która chce, aby projekt stał się wizytówką gminy i regionu.

Środki są zapisane

Pod koniec stycznia w Pieszyckim Centrum Kultury odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich. Jednym z głównych tematów posiedzenia była dyskusja na temat wybudowania gondoli na Wielką Sowę, która może stać się główną atrakcją i magnesem przyciągającym turystów. – Gondola turystyczna funkcjonowałaby przez cały rok. Dawałaby ona możliwość nie tylko turystom, ale i mieszkańcom wjechania na Wielką Sowę oraz podziwiania górskich krajobrazów – powiedziała burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enözel, dodając, że najprawdopodobniej do końca tego roku uda się uzyskać pozwolenie na budowę.

Reklama

Fundusze na budowę kolejki będą pochodziły m.in. z budżetu państwa. Na ten cel aktualnie zapisane są środki w wysokości 40 mln zł, o czym zapewnił panią burmistrz minister Michał Dworczyk na spotkaniu samorządowców w Warszawie.

– Gmina Pieszyce otwarta jest na współpracę i szuka dalej środków, zachęcając wójtów, burmistrzów innych gmin powiatu dzierżoniowskiego czy Gór Sowich, aby wspólnymi siłami tworzyć infrastrukturę niezbędną do tego rozwoju, ponieważ budowa gondoli na Wielką Sowę to nie tylko rozwój miasta i gminy Pieszyce, ale to jest również rozwój i promocja całego regionu – zapewniała pani burmistrz.

Razem

Do stowarzyszenia Turystycznego Gór Sowich przystąpiła również gmina Nowa Ruda. – Chcemy łączyć potencjały, które są po jednej i po drugiej stronie gór, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty dla wszystkich członków stowarzyszenia i mieszkańców Gór Sowich – podkreślił w rozmowie z lokalnymi mediami burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński.

Miejmy nadzieję, że tym razem inwestycja na Wielkiej Sowie wreszcie się powiedzie, a gondola stanie się jedną z atrakcji turystycznych nie tylko dla mieszkańców Dolnego Śląska. /xmb

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urok Lazurowego Wybrzeża

Niedziela Ogólnopolska 29/2014, str. 50-51

[ TEMATY ]

podróże

turystyka

WITOLD DUDZIŃSKI

Widok z ogrodu w Eze na Lazurowe Wybrzeże

Widok z ogrodu w Eze na Lazurowe Wybrzeże

Kto szuka spokoju, powinien w sezonie omijać Lazurowe Wybrzeże szerokim łukiem ze względu na tłumy turystów i upały. Jednak ten piękny rejon jest nadal świetnym miejscem na letni aktywny wypoczynek

Lazurowe Wybrzeże, gdzie przez 300 dni w roku gwarantowana jest słoneczna pogoda, tętni życiem przez jego większą część, ale największe tłumy ściągają tu w lipcu i sierpniu. Dla setek tysięcy turystów zwiedzanie Cannes, Nicei czy Saint-Tropez właśnie wtedy to jedna z podróży marzeń. Przyciągają: legenda tych miejsc i moda, wspaniałe widoki i plaże, skaliste w wielu miejscach wybrzeże, słońce i jasnoniebieskie morze.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Problemy polskich dzieci nie mają wakacji. Trwają prace Ministerstwa Edukacji i Nauki nad projektem „edukacji włączającej”

2022-07-06 14:29

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe.Stock

Choć dla wszystkich uczniów w Polsce kilka dni temu skończył się rok szkolny, nie każdy z lekką głową może pozwolić sobie na wakacje. Wielu z nich przez cały rok boryka z problemami wychowawczo – edukacyjnymi.

W roku szkolnym 2021/2022, z uwagi na niepełnosprawność 4% uczniów zostało objętych kształceniem specjalnym. Co trzecie dziecko korzystało z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a u co dziesiątego ucznia zdiagnozowano zaburzenia psychiczne. Prace Ministerstwa Edukacji i Nauki nad projektem edukacji włączającej rozumianej jako edukacji wysokiej jakości dla wszystkich uczących się nie ustają. Ich celem jest przede wszystkim szybkie diagnozowanie i możliwość reagowania na problemy, tak by każdy polski uczeń mógł korzystać z narzędzi niezbędnych dla jego indywidualnych potrzeb, a w konsekwencji by był lepiej przygotowany do samodzielnego i satysfakcjonującego życia w dorosłości. - Nie możemy być obojętni na przekazywane nam alarmujące dane, dlatego jesteśmy w procesie zmian, które mają na celu sprostanie wyzwaniom nowoczesnej, polskiej szkoły. Od wielu lat pracujemy nad rozwiązaniami, które będą realną pomocą dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Edukacja włączająca do ewolucja, nie rewolucja. – mówi Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję