Reklama

Niedziela Świdnicka

To sanktuarium musimy omodlić

Z kustoszem Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce o. dr. Zdzisławem Świniarskim rozmawia Marek Zygmunt.

Niedziela świdnicka 8/2022, str. IV

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

O. Zdzisław Świniarski z bp. Markiem Mendykiem

O. Zdzisław Świniarski z bp. Markiem Mendykiem

Marek Zygmunt: Dlaczego powinniśmy nieustannie promować objawienia fatimskie?

O. dr Zdzisław Świniarski: Trzeba je stale przypominać, tym bardziej, że po 100-letniej rocznicy ich objawień zostały one jakby zapomniane, a przecież są one bardzo ważne. Potwierdzają to słowa papieża Benedykta XVI z 7 maja 2017 r.: „Łudzi się ten, kto sądzi, że prorocka misja Fatimy się zakończyła”. W mojej opinii są to jedne z takich bardziej zasadniczych objawień, bo jest w nich szeroki wachlarz przesłania nieba. Ja zawsze mówię, że Matka Boża nie objawia się sama z siebie, tylko przychodzi i jest posłana przez Trójcę Przenajświętszą. Tam mamy prośbę o codzienną modlitwę różańcową, o której Maryja mówi, że poprzez tę modlitwę wypraszamy pokój. Mamy też wezwanie do nawrócenia ludzi, abyśmy nie obrażali Pana Boga. Niezwykle istotne są również wszelkiego rodzaju nabożeństwa związane z różańcem.

W maju 2022 r. minie 5 lat od ustanowienia Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy. W jaki sposób w sanktuarium pielęgnuje się przesłanie objawień fatimskich?

Uważam, że cała Fatima to jest jedno wielkie wołanie o modlitwę, pokutę i nawrócenie. Czynimy to przede wszystkim poprzez pierwsze soboty miesiąca. Realizujemy w ten sposób nie tylko prośbę Maryi, ale zobowiązują nas do tego również słowa w dekrecie ustanawiającym nasze sanktuarium przez bp. Ignacego Deca, pierwszego biskupa świdnickiego, który nieustannie nam o tym przypomina, sprawując osobiście w Polanicy nabożeństwo pierwszych sobót.

Jakie przesłanie dla nas wynika dzisiaj z objawień fatimskich?

Nawet jeśli w naszym życiu jest cierpienie, to powinniśmy je przyjmować i ofiarować Panu Bogu. Mówiła o tym pięknie mała Hiacynta, moja ulubiona święta, która leżąc w szpitalu stwierdziła, że na świecie jest tyle cierpienia, ale jest ono często zmarnowane, bo ludzie cierpiąc złorzeczą na Pana Boga i tylko twardnieją ich serca. A gdyby ofiarowali to cierpienie Panu Bogu, to ich życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Reklama

To jest młode sanktuarium i dlatego musimy je najpierw omodlić. Czynimy to poprzez pierwszosobotnie Polanickie Noce Fatimskie. One mają szczególny charakter, bo Matka Boża mówi wyraźnie, że Jezus prosi, aby wyrywać kolce z Niepokalanego Serca Matki. Jest to nie tylko modlitwa za nas, ale Maryja nas zaprasza, abyśmy wynagradzali Bogu za grzechy ludzi.

My jako Sercanie Biali zapraszamy do polanickiego sanktuarium w imieniu Matki Bożej, ale ona chce, żebyśmy przychodzili i ją pocieszali, czyli wyrywali kolce grzechów. I jest to też dokładny schemat podany przez niebo, czyli spowiedź święta wynagradzająca, oczyszczenie swojego serca, Komunia święta wynagradzająca, 15-minutowa medytacja nad wybraną tajemnicą różańcową i różaniec wynagradzający.

Objawienia fatimskie promujemy także podczas majowego i październikowego Jerycha Różańcowego połączonego z Ekstremalną Nocą Fatimską, czyli różaniec w pielgrzymiej drodze, który zaczyna się o godz. 20. Mszą św. w sanktuarium i później około 30-kilometrowa, nocna pielgrzymka z figurą, podczas której modlimy się na różańcu.

Ustanowienie polanickiego sanktuarium poprzedziła w latach 2014-17 peregrynacja figury Fatimskiej Pani w całej diecezji. Czy ma to wpływ na funkcjonowanie sanktuarium?

Mamy w naszym sanktuarium dwie figury Matki Bożej Fatimskiej pochodzące z Fatimy, ale ta, która jest omodlona przez całą diecezję jest dla nas szczególna, bo niejako w jej sercu ludzie składają swoje potrzeby, troski, bóle, a ona je wszystkie zna. I tutaj na krańcu diecezji jakby spogląda na nas i mówi: „Przychodźcie tutaj do mnie, a ja was będę pocieszać”. Pielgrzymi mówią mi często, że tu jest taka cisza, spokój, tutaj człowiek może usłyszeć głos Pana Boga. Nasza kaplica jest cały czas otwarta.

Reklama

Fatima, a szczególnie maryjne objawienia są bardzo ściśle związane z charyzmatem zgromadzenia ojców sercanów.

Tak, wiele elementów z objawień fatimskich jest w charyzmacie naszego zgromadzenia. Już w zjawieniu Anioła Pokoju mamy wezwanie: „Tak macie się modlić! Serce Jezusa i Maryi słuchają z uwagą waszych próśb”. I w drugim jego zjawieniu: „Co robicie! Módlcie się! Módlcie się dużo! Serce Jezusa i Maryi chcą przez was okazać światu wiele miłosierdzia”. I trzecie zjawienie Anioła z kielichem i Hostią i prośba: „Przez niezmierzone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi proszę was o nawrócenie biednych grzeszników”. I tu warto przypomnieć całą nazwę naszego zgromadzenia – Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza. Nasza adoracja ma również charakter wynagradzający za grzechy ludzi, zatem widzimy, że wiele elementów z fatimskiego objawienia jest naszym codziennym zadaniem. Tym bardziej cieszymy się, że możemy je realizować przy boku Matki w sanktuarium.

W tym roku będziemy obchodzić nie tylko wspomnianą już 5. rocznicę ustanowienia sanktuarium, ale również 105-lecie objawień fatimskich oraz 75-lecie przybycia do Polanicy polskiego Zgromadzenia Ojców Sercanów Białych i erygowania parafii Chrystusa Króla. Jak będą przebiegały rocznicowe obchody?

Program obchodów jest obecnie przygotowywany. Będzie on obejmował jubileuszowe Eucharystie, nabożeństwa, rekolekcje, spotkania czy wystawy. Za wcześnie jeszcze na jego szczegóły, ale już dzisiaj proszę czytelników Niedzieli Świdnickiej o modlitwę w tych jubileuszowych intencjach i nieustannie zapraszam do naszego sanktuarium, szczególnie w pierwsze soboty miesiąca – początek godz. 18., a młodzież, która lubi wyzwania na Ekstremalne Noce Fatimskie. Najbliższa rozpocznie się w piątek 6 maja o godz. 20. i będzie początkiem świętowania naszych jubileuszy.

2022-02-15 13:17

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie pożegnano ks. Mariana Burniaka

2022-09-28 14:25

[ TEMATY ]

Włochy

Archiwum Ambasady w Rzymie

Ks. Burniak wraca do kraju! „Polski” Rzym i Włochy bez niego będą już inne. Przez ponad 50 lat był punktem odniesienia dla kilku pokoleń Polaków w Italii, był duszpasterzem, organizatorem Polonii, którą scalał i mobilizował do działań – od 1995 r. był sekretarzem generalnym Związku Polaków we Włoszech a następnie, aż po dziś, prezesem honorowym; zawsze dostępny, życzliwy, gotowy do pomocy.

Archiwum parafii św. Stanisława

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa różańcowa murem obronnym - rozpoczęły się rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

2022-09-29 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

różaniec

BPJG

O tym, że modlitwa różańcowa wiążąca ludzkie serca staje się „murem obronnym” rodziny, Kościoła i Ojczyzny pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej przypomniał za bł. kard. Stefana Wyszyńskim - o. Piotr Stanikowski. Przeor klasztoru i Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin prowadzi rekolekcje dla członków i sympatyków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Czterodniowe spotkanie odbywa się pod hasłem „Matka mojego Pana przychodzi do mnie”.

- To wielki przywilej przeżywać ten czas z Jasnogórską Rodziną Różańcową, która wpisuje się w misyjność Kościoła - powiedział o. Stanikowski i zauważył, że czas rekolekcji jest też okazją, uczyć się od Maryi, jak być posłańcem Bożej miłości do ludzi. Podkreślił, że takie spotkania pozwalają przyjrzeć się Maryi, by zobaczyć w jaki sposób Ona przychodzi do każdego człowieka, aby potem Ją naśladować w codzienności, odkrywać swoje własne powołanie we wspólnotach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję