Reklama

Niedziela Świdnicka

Pamiętajcie, nie jesteście sami

Tymi, pełnymi otuchy, słowami bp Marek Mendyk zachęcał w czasie rekolekcji katechetów do modlitwy i gorliwej pracy nauczycielskiej.

Niedziela świdnicka 9/2022, str. VII

Krystyna Smerd

Katecheci

Katecheci

Trzydniowe rekolekcje w strzegomskim klasztorze Sióstr Elżbietanek dla grupy katechetów diecezji świdnickiej poprowadził redemptorysta o. Mirosław Grakowicz, proboszcz i kustosz maryjnego sanktuarium w Bardzie Śląskim.

Z pokorą i zrozumieniem

– Katecheci i katechetki to szczególna elita, która jest dzisiaj na pierwszej linii ewangelizacji w diecezji. Ich rola wymaga tego, by dbali nie tylko o innych, ale też o swoje życie wewnętrzne, a zwłaszcza rozwijali w sobie świadomość, że zostali zaproszeni przez Boga do głoszenia Chrystusowej nauki – podkreślił rekolekcjonista.

Program rekolekcji uwzględniał zarówno czas na modlitwę, jak i na wspólną wymianę doświadczeń zawodowych. Ważnym punktem było spotkanie z dyrektorem Wydziału Katechetycznego ks. prał. Markiem Korgulem. – Takie rekolekcje jak dzisiaj odbywają się od początku istnienia diecezji. Podczas tych spotkań mamy okazję spokojnie uświadomić sobie i omówić specyfikę czasów, w których przyszło nam pracować w szkole – powiedział ks. Korgul, dziękując katechetom za ich gorliwość i za szybkie przygotowanie się do prowadzenia także zajęć zdalnych, co nie było proste.

Reklama

Ksiądz dyrektor wskazał na przemiany, które dokonują się w świecie i naszej ojczyźnie, a które są bardzo dynamiczne. – Chodzi o przemiany społeczne, obyczajowe, kulturowe, które obserwujemy. Wiemy, że każdy katecheta musi się do nich odnieść. Prowadzić zajęcia w szkole tak, żeby uczniowie w nich chętnie uczestniczyli, żeby nie odchodzili z katechezy, co stało się w pewnych miejscach modą, zwłaszcza wśród młodych ludzi. I to jest dużym wyzwaniem dla katechetów – podkreślił, zachęcając katechetów do rozmów we własnym gronie oraz do uporządkowania problemów i korzystania z rozwiązań innych kolegów i koleżanek. Ks. Korgul poprosił z dużą pokorą i zrozumieniem, aby katecheci przykładali się do jakości prowadzonych zajęć i swojej roli, aby jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wspomagali rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dzieci.

Bóg jest dawcą katechezy

Rekolekcje zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, który w homilii przypomniał katechetom o ich posłannictwie: – Waszą misją jest siać słowo Boże, które prowadzi ludzi do pełni życia, do wieczności, wolności i zbawienia. Pamiętajcie, że to nie wy, ale Bóg jest dawcą katechezy. Od Niego też zależy skuteczność tego, co będziecie robić, dlatego musicie się modlić o owoce swojej pracy. My mamy robić tylko to, do czego On nas powołał i to możliwie jak najlepiej. A zatem nie ustawajcie w swoich obowiązkach – podkreślił bp Mendyk, zachęcając do otwartości na każdą ludzką biedę: moralną, duchową, ale też materialną. – Pan Bóg dał wam charyzmat wielkiego ducha, ducha pokoju i radości. Zanoście go teraz do tego coraz smutniejszego i pogrążonego w ciemności świata. Nieście słowo Boże z miłością. Nie narzucajcie i nie wymuszajcie, ale róbcie wszystko z tą miłością – konsekwentnie. Służcie innym – zachęcał biskup.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakie czasy, tacy księża?

2022-06-21 13:48

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

księża

Karol Porwich/Niedziela

Kapłaństwo się nie starzeje

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Przyborek - biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej

2022-07-06 12:05

[ TEMATY ]

biskup

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – ogłosiła dziś w południe (6 lipca 2022 r.) Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 roku w Gdańsku.

CZYTAJ DALEJ

Premier: państwo polskie przeznacza na zdrowie psychiczne naszych dzieci ok. 650 mln zł

2022-07-06 11:52

[ TEMATY ]

dzieci

Adobe.Stock

Państwo polskie przeznacza dziś na zdrowie psychiczne naszych dzieci, na pomoc psychologiczną, na ośrodki terapii uzależnieniowej i psychologicznej ok. 650 mln zł, a niedługo to będzie 700 mln zł. – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier przebywa w środę z wizytą w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Tarczynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję