Reklama

Niedziela Świdnicka

Łączą nas góry – nowa inicjatywa

Już od trzech lat wspólnie zdobywają górskie szczyty i pokonują własne bariery. Teraz nadszedł czas, aby wspiąć się jeszcze wyżej.

Niedziela świdnicka 9/2022, str. VIII

Hubert Gościmski

Pod hasłem „Łączą nas góry” kryją się wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich organizowane w okresie letnim przez Fundację Ładne Historie. Nowa inicjatywa – „(Po)łączą nas góry” – stanowi rozwinięcie projektu realizowanego od 2019 r. Głównym celem jest pomoc rodzinom osób z niepełnosprawnościami w organizacji czasu wolnego. Organizatorzy wyjaśniają, że to ważny krok w udostępnianiu turystyki górskiej dla osób z niepełnosprawnościami, na który uczestnicy są już gotowi.

– Kilka rodzin, które regularnie biorą udział w naszych wycieczkach, wspólnie zorganizowało poza sezonem wyprawę na Ślężę. W tym przedsięwzięciu wsparli ich zaprzyjaźnieni wolontariusze. My zostaliśmy zaproszeni na tę wycieczkę jako uczestnicy i było to dla nas budujące doświadczenie. Ten przykład pokazał, że rodziny są w stanie samodzielnie zorganizować wyprawy w góry i właśnie do tego chcemy zachęcić innych za pośrednictwem nowego projektu – tłumaczy Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie.

Cenne wskazówki

Do pomocy przy projekcie mogły zgłaszać się osoby z niepełnosprawnościami, które będą pomagać w wybieraniu i sprawdzaniu górskich szlaków. Jednak zanim przystąpią do działania, muszą przejść odpowiednie szkolenia, które pomogą im w trakcie pracy przy projekcie.

– Będziemy ćwiczyć przede wszystkim miękkie kompetencje, które później przydadzą się także w różnych sytuacjach życiowych. Pochylimy się też nad pracą w grupie, komunikacją interpersonalną czy wystąpieniami publicznymi – wyjaśnia Sylwia Świerczyńska. Przewidziano także szkolenia z turystki górskiej, podczas których uczestnicy dowiedzą się, na co zwracać uwagę w czasie organizacji wycieczek.

Zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w praktyce wiosną i latem, gdy osoby z niepełnosprawnościami wraz z wolontariuszami i Danielem Gerusem, wyruszą na górskie szlaki w celu ich zinwentaryzowania.

Reklama

– Chcemy włączyć osoby z niepełnosprawnościami do tworzenia tego projektu już od samego początku, ponieważ ich wrażenia i uwagi dotyczące danej trasy będą dla nas cenną wskazówką – mówi pomysłodawca projektu.

Wymiana doświadczeń

Zebrane w ten sposób dane pomogą w opracowaniu specjalnej strony internetowej. Będzie to przestrzeń dla rodzin osób z niepełnosprawnościami, w której znajdą wszystkie informacje niezbędne przy organizacji górskich wypraw we własnym zakresie.

– Na początku szczegółowo opiszemy 15 tras. Do każdej z nich zostanie przygotowana specjalna mapka, przystępny opis wraz z krótką charakterystyką geograficzną i przyrodniczą. Umieścimy też dane dotyczące liczby kilometrów, średni czas wejścia i powrotu, profil wysokościowy czy nawierzchnię szlaku – wymienia Daniel.

Za pośrednictwem strony internetowej będzie można się zapoznać także z innymi organizacjami zajmującymi się turystyką społeczną. Pomoże to w wyszukiwaniu wydarzeń i planowaniu czasu w gronie przyjaciół, będzie to również dobra okazja do wymiany doświadczeń.

2022-02-22 11:34

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież dementuje pogłoski o swojej rezygnacji w sierpniu, ale nie wyklucza jej w przyszłości

2022-07-04 10:52

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa zdementował medialne pogłoski, jakoby miał podać się do dymisji w sierpniu. Jak zapewnił, nigdy nie przyszło mu to do głowy. Nie wykluczył natomiast rezygnacji w przyszłości z powodu choroby.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie papież zauważył, że jego plany wizyty w mieście L'Aquila, gdzie pochowany jest Celestyn V, który zrezygnował z papiestwa w XIII wieku, oraz zapowiedź narady z kardynałami wywołały plotki o rychłej dymisji.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas biczowania

2022-07-04 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Biczowanie powoduje trzecie przelanie Krwi Jezusa. Biczowanie ma miejsce podczas procesu przed Poncjuszem Piłatem, który ulega presji przywódców Izraela. Jezus jawi się jako cichy, cierpiący Sługa Jahwe, którego zapowiadał prorok Izajasz.

Z Ewangelii św. Marka

Piłat ponownie ich zapytał: «Cóż więc mam uczynić z tym, którego nazywacie Królem żydowskim?» Odpowiedzieli mu krzykiem: «Ukrzyżuj Go!» Piłat odparł: «A cóż złego uczynił?» Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: «Ukrzyżuj Go!» Wtedy Piłat, chcąc zadowolić tłum, uwolnił im Barabasza, Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie. (Mk 15, 12-15)

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze: apostolstwo chorych jest najcenniejszym w Kościele

2022-07-06 15:04

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

BP Jasnej Góry

Mszy św. za chorych i z udziałem chorych w ramach trwającej na Jasnej Górze 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przewodniczył abp Adrian Galbas z Katowic. W kazaniu podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. - To apostolstwo, wobec którego milkną wszystkie słowa, a pozostaje tylko jedno „dziękuję”. I to słowo tutaj przynosimy i z tym słowem powierzamy was Maryi Uzdrowicielce Chorych - mówił.

Zauważył, że łatwo jest kochać życie, wyznawać wiarę i mówić, że Jezus jest naszym Panem, gdy wszystko idzie dobrze, gdy życie jest beztroskie i łatwe, ale nie wtedy, gdy „nie można zejść z łóżka, trzeba doczołgać się do łazienki, gdy nie można przełknąć kawałka chleba, gdy tępo patrzy się w sufit i każda minuta to wieczność, gdy nie ma się włosów tylko perukę, gdy nic nie boli, a boli tylko życie i nic się nie chce”. Jak podkreślał kaznodzieja właśnie wtedy, „gdy masz swój Ogrójec, a nie Górę Błogosławieństw, zimny, ciemny i straszny, staraj się nie zwrócić Bogu biletu, staraj się powiedzieć - Jezu ufam Tobie! Tylko Tyś jest Panem i choć nie znam odpowiedzi na pytania dlaczego …, ale ofiaruję Tobie to razem z krzyżem, ofiarowuję to, jak perłę, Ty wykorzystaj to jak trzeba”. Powierzył chorych Maryi, która do końca wytrwała pod krzyżem: „Jej was powierzamy z waszym wieloimiennym cierpieniem, z doświadczeniem własnej bezradności i bezwolności, z bólem fizycznym, psychicznym i duchowym, z pustką i poczuciem wymykającego się i kończącego życia, z doświadczeniem straty, opuszczenia, samotności, lęku, beznadziei, bycia nie u siebie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję