Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jest w nich potencjał

Kluby seniora realizowane przez powiat biłgorajski przy współpracy z gminą Tereszpol rozpoczęły swoją działalność.

Projekt „Seniorzy na Start – Powiat Biłgorajski” jest realizowany w oparciu o nawiązane partnerstwo powiatu biłgorajskiego, będącego liderem projektu, a gminą Tereszpol, jego partnerem. Realizacja zadania została zaplanowana do 30 czerwca 2023 r. Chcemy, by seniorzy, którzy dołączyli do naszych klubów, mieli szeroką ofertę zajęć i dobrze zagospodarowany czas – tłumaczył Jarosław Bury, kierownik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Informatyki w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.

Być we wspólnocie

O szczegółach funkcjonowania klubu seniora w Biłgoraju informował opiekun placówki, Tomasz Bryła. – Zakres tematyczny realizowanych zajęć obejmuje zajęcia artystyczne, komputerowe, kulinarne, muzyko i filmoterapii czy terapii manualnej. Klub seniora zapewnia więc wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków, przerwę kawową z przekąskami, elastyczny harmonogram zajęć dostosowany do czasu i możliwości seniorów, aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu w gronie osób w podobnym wieku, możliwość pogłębiania obecnych i rozwoju nowych zainteresowań, nowoczesne sale i wyposażenie dostosowane dla potrzeb klubu seniora, wspólne wyjazdy celem budowania grup wsparcia dla seniorów, organizację wyjść do kina, teatru, imprezy okolicznościowe, zajęcia rozwijające pasje oraz pozwalające nabyć nowe umiejętności. Dodatkowo 2 osoby będą miały możliwość skorzystania z usług asystenckich wspierających osoby z niepełnosprawnościami w ich codziennym funkcjonowaniu świadczone w miejscu zamieszkania – powiedział.

– Wszystkie zajęcia zarówno kulinarne, artystyczne oraz komputerowe prowadzone będą od podstaw. Nie trzeba mieć wiedzy czy umiejętności specjalnych, by w nich uczestniczyć. Chcemy, by każdy uczestnik mógł się odnaleźć i zajmować się tym, co lubi, co sprawia mu przyjemność. Nasi uczestnicy nie muszą się martwić o materiały czy sprzęt. Wszystko zapewniamy bezpłatnie w ramach projektu – mówiła Monika Myszak, która będzie prowadzić zajęcia manualne.

Reklama

Codzienna pomoc

O swojej pracy w klubie seniora opowiedziała również Anna Sajewska, pełniąca funkcję asystenta osób niepełnosprawnych. – Chcemy także, by nasi podopieczni mieli zapewnioną pomoc codzienną. Stąd będę pomagać im w czynnościach domowych, tj.: sprzątanie, gotowanie, pomoc w zakupach czy dbaniu o czystość. Jeśli będzie taka potrzeba, umówię i zawiozę do lekarza, kupię leki. Osoby starsze, niepełnosprawne potrzebują wsparcia, ale także, by ktoś z nimi porozmawiał i pomógł – zaznaczała.

– Trzeba być aktywnym i wychodzić do ludzi, wtedy człowiek nie skupia się wyłącznie na dolegliwościach czy nudzie. To powoduje, że czujemy się młodsi, mamy siły do nowych aktywności. Lubię prace ręczne, szydełkowanie, szycie. Wiem, że w tym klubie odnajdę się na zajęciach i będę miała zapełniony czas w ciągu dnia – podkreślała Anna Czerw, uczestniczka zajęć.

Wsparcie dla osób po 60. roku współfinansowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-20. Kluby substytuowane zostały w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju (zajęcia prowadzone są niezależnie od działalności DPS-u) oraz w remizie w Szozdach (gmina Tereszpol). Seniorzy ze wsparcia i przygotowanych zajęć mogą korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Więcej informacji uzyskać można także pod nr tel.: 84 688 20 70.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję