Reklama

Niedziela Podlaska

Wielki Post – zaproszenie do wewnętrznych reform

Słowo biskupa drohiczyńskiego na Wielki Post.

Chrześcijańska tradycja podejmowania duchowych przygotowań do obchodów Paschy Pana zaczęła się kształtować bardzo dawno. Starożytni pisarze, Tertulian i św. Ireneusz piszą, że pod koniec II w. istniał zwyczaj odbywania 40-godzinnego postu w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Było to nawiązanie do postu Jezusa, o którym wspomina Ewangelia. Jednak już w następnym wieku post został wydłużony do tygodnia, a w kolejnym wieku, do 40 dni. Wspomina o tym w liście pasterskim św. Atanazy z Aleksandrii. Warto zauważyć, że z 40-dniowego postu wyłączano niedziele. W efekcie post nieco się skracał, a tego nie chciano. W VII wieku dodano więc brakujące dni i wskazano na Środę Popielcową, jako na początek Wielkiego Postu. Święty papież Grzegorz Wielki – kierując się względami ascetycznymi – jeszcze bardziej ten okres wydłużył, dodając kolejne trzy tygodnie, jako tzw. „przedpoście”.

W liturgii wielkopostnej zaczęto używać szat koloru fioletowego, a w modlitwach i śpiewach pomijać radosne Alleluja. Obowiązywał także zakaz przyozdabiania ołtarzy kwiatami, instrumenty muzyczne mogły zaś być używane jedynie dla podtrzymania śpiewu. W poszczególnych diecezjach biskupi nauczali też w Wielkim Poście dorosłych kandydatów do przyjęcia sakramentu chrztu świętego, by na koniec w Wigilię Paschalną tego sakramentu im udzielić.

Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia. Już na progu tego okresu, przy obrzędzie posypania głów popiołem, słyszymy wezwanie do nawrócenia i umocnienia wiary w Ewangelię. Temu mają służyć między innymi rekolekcje wielkopostne. Chrześcijanin cały ten okres winien wypełnić bardziej intensywną modlitwą, ofiarowaniem Bogu większej uwagi i większej ilości czasu, pracą nad opanowaniem grzesznych pożądliwości, rezygnacją z zabaw i praktykowaniem czynów miłości wobec potrzebujących braci.

Reklama

Obecny rok duszpasterski przebiega pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. To posłanie trzeba nam rozumieć w powiązaniu z Eucharystią, ponieważ przyjmując Chrystusa w sakramentalnej postaci, przyjmujemy zarazem zadanie, aby Nim żyć i aby Nim się dzielić, przyczyniając się do zaprowadzania Chrystusowego pokoju. Nie wystarczy poświęcić jedną godzinę na niedzielną Mszę św. Trzeba stać się swego rodzaju pasem transmisyjnym, przenoszącym w międzyludzkie relacje bliskość Chrystusa, Jego miłość i łaskę. Pierwszym „obszarem” dawania świadectwa o Chrystusie są nasze rodziny. Mają one stawać się szkołami miłości. Słyszymy o tym od wielu miesięcy, bo ciągle trwa przecież Rok Rodziny Amoris laetitia. Ojciec Święty Franciszek przypomniał przed rokiem, że „w rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga”.

Kochani, przeżyjmy dobrze tegoroczny Wielki Post zwracając się ku Chrystusowi i ku bliźnim, włączając się – w miarę możliwości – w prace diecezjalnego etapu Synodu Biskupów i zanosząc ufne modlitwy o pokój na Ukrainie i w Europie. Z serca Wam błogosławię!

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kazanie wielkopostne bez papieża

[ TEMATY ]

kazanie

Wielki Post

Biuro prasowe kapucynów

„Radość Ewangelii napełnia serce i życie”. Te słowa, rozpoczynające adhortację apostolską „Evangelii gaudium”, były tematem pierwszego tegorocznego kazania wielkopostnego, które w watykańskiej kaplicy Redemptoris Mater wygłosił o. Raniero Cantalamessa OFM Cap. Do ubiegłego roku w piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu takiego kazania nie było ze względu na odbywające się wtedy, zresztą w tym samym miejscu, papieskie rekolekcje.

Jednak odkąd Ojciec Święty uczestniczy w nich poza Watykanem, kaznodzieja Domu Papieskiego wygłasza pierwsze wielkopostne rozważanie dla tych pracowników Kurii Rzymskiej, którzy nie wzięli udziału w rekolekcjach w Aricci.

CZYTAJ DALEJ

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

[ TEMATY ]

muzyka

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję