Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przestrzeń dla wszystkich

We Frampolu przy ul. Zamojskiej 13 zostało oficjalnie otwarte Centrum Integracji Społecznej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2022, str. IV

[ TEMATY ]

otwarcie

Joanna Ferens

Nowe miejsce będzie służyło integracji mieszkańców

Nowe miejsce będzie służyło integracji mieszkańców

Placówka znalazła swoje miejsce w odrestaurowanej, rozbudowanej i zmodernizowanej byłej przychodni zdrowia, a głównym inicjatorem działań był ówczesny burmistrz Tadeusz Niedźwiedzki. Prace budowlane rozpoczęto w listopadzie 2019 r., a zakończono 22 grudnia 2021 r. Wykonane roboty budowlane obejmowały: rozbudowę budynku, niezbędne instalacje, termomodernizację i wyposażenie, utwardzenie terenu wokół budynku, nasadzenie zieleni, zbudowanie placu zabaw, siłowni zewnętrznej, oświetlenie i przygotowanie miejsc parkingowych. W budynku znajdują się m.in. sala audiowizualna, sale konferencyjno-szkoleniowe, pomieszczenia biurowe, pokój zabaw dla dzieci, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, klubów seniora, sala spotkań dla młodzieży, sala fitness, pracownia taneczna i pracownie tematyczne. Powierzchnia użytkowa zmodernizowanego miejsca wynosi 1340,52 m2. Budynek posiada 37 pomieszczeń, zaplecza sanitarne, windę i ciągi komunikacyjne. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 5475473,32 zł, z czego 85% to środki unijne. W budynku swoją siedzibę znajdzie również Referat Budownictwa i Inwestycji Urzędu Miejskiego.

Na chwałę Bożą

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego poświecenia budynku, którego dokonał ks. Paweł Zubrzycki, wikariusz parafii we Frampolu. – Naród wybrany, gdy uciekał do Egiptu, krwią baranka paschalnego naznaczał drzwi swoich mieszkań. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa dom i rodzina stanowiły podstawę ciszy, spokoju, oddania jeden dla drugiego, dobra i miłości. Poświęcimy ten budynek, aby pokój w tych murach pozostał. Dzięki staraniom naszych władz, mamy się czym cieszyć. Talenty, pasje, rozrywka, religia, kultura – tu się wszystko zmieści i za to też trzeba umieć Panu Bogu podziękować. Dlatego poświęcamy ten budynek na chwałę Bożą i pożytek ludzki – tłumaczył.

Budować lokalną tożsamość

Głos zabrał również burmistrz Frampola Józef Rudy, który w swoim wystąpieniu przybliżył szczegóły dotyczące powyższej inwestycji. – Oddajemy dziś do użytku piękny obiekt. Wierzę, że będzie to miejsce budujące lokalną tożsamość i poczucie solidarności, więzi mieszkańców, miejsce aktywnego spędzania czasu wolnego, zabawy i rekreacji. Obiekt, który będzie umożliwiał prowadzenie zajęć i warsztatów edukacyjnych, kulturalnych, artystycznych, terapeutycznych i rekreacyjnych. Niechaj będzie miejscem do samorealizacji oraz integracji obecnego i przyszłych pokoleń mieszkańców Frampola i gminy. Realizacja tego projektu to było ogromne wyzwanie, któremu udało się sprostać tylko dzięki pracy wielu ludzi, którym dziś pragnę gorąco podziękować. Dla mnie jest to wyjątkowy dzień i wielka satysfakcja, iż mimo wielu trudności i niesprzyjającej sytuacji spowodowanej pandemią, możemy oddać społeczeństwu obiekt na miarę XXI wieku – powiedział.

Reklama

Miejsce integracji

Swoją radość z powstania tego miejsca wyraziła poseł Beata Strzałka. – Patrząc dzisiaj na ten budynek zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz myślę, że wszystkim nam towarzyszy podziw dla tej inwestycji. Panuje tu dziś ogromna radość, nie tylko ze strony burmistrza czy władz, ale i mieszkańców, tych grup społecznych, które będą bezpośrednimi użytkownikami pomieszczeń. Szczególnie cieszy mnie integracja społeczna w każdym wymiarze, gdyż tu zarówno dzieci, młodzież, jak i starsi będą mieli swoje miejsce do rozwijania pasji i zainteresowań, w którym będą mogli się łączyć i jednoczyć. Mam też nadzieję, że to miejsce stanie również kuźnią wielu nowych talentów – zaznaczyła.

By rozwijać pasje

Okolicznościowy list gratulacyjny wystosowali marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Michał Mulawa. „Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej niezmiernie ważnej dla społeczności lokalnej inwestycji przekazuję najszczersze wyrazy uznania i gratulacje. Cieszę się, że to przedsięwzięcie ma swój szczęśliwy finał i jestem przekonany, że nowo otwarty obiekt będzie przyjaznym miejscem, w którym zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy Frampola znajdą komfortową przestrzeń do rozwijania swoich pasji i podejmowania różnorodnych inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych czy społecznych. Wierzę, że będzie to miejsce tętniące życiem, w którym podejmuje się ciekawe działania autorskie, ale przede wszystkim doświadcza się autentycznej radości ze wspólnych spotkań z drugim człowiekiem” – skierowane słowa odczytała Ewa Płocica-Poślednik, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Reklama

Centrum życia i aktywności

Wyrazy uznania i gratulacje złożył również władzom i mieszkańcom Frampola starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Serdecznie gratuluję tego budynku władzom i mieszkańcom całej społeczności miasta i gminy Frampol, gdyż to, jak sama nazwa wskazuje, jest Centrum Integracji Społecznej, a przez to jest budowana wspólnota. Uważam, że dla takich niewielkich społeczności lokalnych wspólnota, budowanie tożsamości, wzajemnego szacunku, relacji międzyludzkich, ale również rozwijanie pasji i talentów najmłodszych mieszkańców czy zagospodarowanie czasu i przestrzeni seniorom, jest niezwykle istotne dla rozwoju i tożsamości lokalnej i budowania małych ojczyzn. Człowiek od zawsze był i jest istotą społeczną. Socjalizacja i potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem są niezwykle istotne w naszym życiu. Przez to możemy realizować samych siebie, funkcjonować w dobrym zdrowiu i dbać o higienę zdrowia psychicznego. Dlatego takie miejsce, które dzisiaj oddajemy we Frampolu, jest bardzo ważne dla funkcjonowania społeczności lokalnej. Raz jeszcze gratuluję i życzę, aby stało się ono centrum życia i aktywności społeczeństwa lokalnego – podkreślił starosta.

– Cieszymy się, że powstało takie miejsce. Będą tu działać m.in. Młodzieżowa Grupa Wolontariuszy „Czemu”, członkowie chóru gminnego, klubu seniora „Kwiaty Jesieni”, klubu tanecznego, wędkarskiego, grupy nieformalne, samorząd Frampola, a także regionalni artyści, którzy zechcą się podzielić swoimi zbiorami czy talentami i zaprezentować je w tym budynku. Już od pierwszego tygodnia ferii ruszają nowe projekty dla dzieci i młodzieży m.in. warsztaty robienia fryzur, taneczne, malarskie, fotograficzne, a także wieczór z filmem i grami planszowymi – wyjaśniła Anna Oleszczak-Karp, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu.

Na wydarzenie złożyły się m.in. wystąpienia zaproszonych gości, część artystyczna w wykonaniu dzieci, młodzieży i seniorów działających przy MGOK we Frampolu, a także zwiedzanie budynku i poczęstunek.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyciągnij rękę

Niedziela przemyska 4/2020, str. VII

[ TEMATY ]

szpital

uroczystość

otwarcie

Archiwum szpitala

W Przemyślu otwarto Oddział Dzienny WPSP w Żurawicy

W Przemyślu otwarto Oddział Dzienny WPSP w Żurawicy

Powołany został Oddział Dzienny Psychiatryczny oraz Oddział Dzienny dla Osób z Autyzmem Dziecięcym

W restauracji Perła przemyskiej Caritas 13 stycznia odbył się opłatek zorganizowany przez dyrekcję Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy. Po wcześniejszej Eucharystii i uroczystości otwarcia nowego oddziału zebrani na świątecznej agapie dzielili radość z udanego dzieła.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję