Reklama

Niedziela Legnicka

Wsparcie i pomoc dla Ukrainy

We wszystkich kościołach diecezji legnickiej został odczytany list bp. Andrzeja Siemieniewskiego, w którym apeluje o modlitwę i post w intencji pokoju na Ukrainie.

Niedziela legnicka 11/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Ks. Waldemar Wesołowski

Fundacja dysponuje już na co dzień zapleczem kuchennym

Fundacja dysponuje już na co dzień zapleczem kuchennym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup zachęca także do otwierania kościołów i umożliwienia wiernym adoracji Najświętszego Sakramentu, tak aby wierni mogli zanosić modlitwy w intencji zakończenia wojny. Zachęca też duszpasterzy do częstszej posługi w konfesjonałach i o otwarcie na przyjęcie uchodźców wojennych.

Caritas

Akcję pomocową uruchomiła już legnicka Caritas, w porozumieniu z Caritas Polska. Jak mówi jej dyrektor ks. Robert Serafin, został uruchomiony specjalny adres e-mailowy: ukraina@caritaslegnica.pl. Od poniedziałku do piątku przyjmowane są zgłoszenia dotyczące chęci pomocy poszkodowanym w wojnie na Ukrainie. – Czekamy na informacje o miejscach, osobach czy instytucjach, które byłyby w stanie przyjąć do siebie uchodźców – mówi dyrektor. – Przypuszczamy, że w większości będą to kobiety i dzieci. Chcemy zebrać i usystematyzować te informacje, by móc pomóc rzeczowo, finansowo i modlitewnie mieszkańcom Ukrainy, tam gdzie toczy się wojna, ale także tym, którzy przebywać będą już u nas w najbliższym czasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przykładowo siostry Magdalenki są gotowe przyjąć osiem rodzin w swoich domach zakonnych w Lubaniu i Jeleniej Górze. Caritas jest również gotowa przyjąć kilkadziesiąt osób. Również w legnickich parafiach przygotowano miejsca dla rodzin, które już w najbliższym czasie będą mogły tam zamieszkać. W zorganizowanie tych miejsc włączyły się także władze lokalne.

Reklama

Legnicka Caritas uruchomiła także specjalne konto, na które można wpłacać ofiary pieniężne: Caritas Diecezji Legnickiej BNP Paribas S.A. 04 1600 1156 1847 4540 1000 0001 z dopiskiem Ukraina.

Fundacja z pomocą

Fundacja św. Krzysztofa działająca przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim gotowa jest na przyjęcie stu osób z Ukrainy. Dysponują dwoma budynkami, w których są pokoje z łazienkami. Fundacja posiada także kuchnię, która przygotowuje posiłki. Na przyjęcie tak dużej ilości uchodźców, trzeba jednak wielu środków, zarówno w postaci rzeczowej, jak i finansowej. Prezes fundacji ks. Krzysztof Kiełbowicz apeluje o wsparcie rzeczowe i finansowe, aby przez dłuższy czas można było zatroszczyć się o uchodźców. Do parafii i siedziby fundacji można przynosić: środki higieniczne, nowe komplety pościeli, koce, ręczniki, poduszki. Potrzebne także będą leki przeciwbólowe, materiały opatrunkowe, żywność długoterminowa oraz żywność dla małych dzieci. Ponadto można dokonywać wpłat pieniężnych na specjalnie utworzone na ten cel konto – szczegóły na stronie: www.parafia.lwowek.pl.

Jak podkreśla ks. Kiełbowicz fundacja prowadzi przy parafii punkt gastronomiczny „Komandoria”, znajdujący się przy ul. Kościelnej. – Można tutaj zamówić dobry obiad, wypić dobrą kawę, zjeść domowe ciasto. Dochód z działalności tego punktu będzie w całości przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy – podkreśla ks. Kiełbowicz. Uruchomiono także telefony kontaktowe dla ofiarodawców i osób chcących pomagać: 697 482 288; 608 658 937; oraz w języku ukraińskim: 722 197 542.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja świdnicka pomaga uchodźcom

[ TEMATY ]

Świdnica

Ukraina

diecezja świdnicka

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

ks. Mirosław Benedyk

Z uchodźcami, przebywającymi w domu prowadzonym przez Caritas Diecezji Świdnickiej w Zagórzu Śląskim spotkał się bp Marek Mendyk

Z uchodźcami, przebywającymi w domu prowadzonym przez Caritas Diecezji Świdnickiej w Zagórzu Śląskim spotkał się bp Marek Mendyk

Przybywający w dalszym ciągu uchodźcy do naszych miast, nie są pozostawieni sami sobie. Mogą liczyć na niesamowitą gościnność ludzi dobrej woli, w tym ludzi Kościoła, duchownych i świeckich.

Od jakiegoś czasu podnoszone są głosy, że Kościół katolicki za mało pomaga uchodźcom, albo, że pomaga w niewystarczającym stopniu. W ten sposób niektórzy chcą zdeprecjonować pomoc Kościoła w tym zakresie. Rzekomą bezczynność zarzuca się także Kościołowi katolickiemu w diecezji świdnickiej. Tym czasem duchowni i wierni, często bez rozgłosu, udzielają pomocy potrzebującym, a przecież Kościół tworzymy my wszyscy, ochrzczeni.
CZYTAJ DALEJ

"Cudowne życie" już w kinach!

2025-07-18 08:41

[ TEMATY ]

film

"Cudowne życie"

mat. prasowy

Paryż, 1963 rok. Najmłodszy z sześciorga rodzeństwa Roland to chłopiec niepodobny do innych. Według lekarzy nigdy nie będzie chodził, ale jego nieugięta matka, Esther, stanowczo odmawia pogodzenia się z tym wyrokiem. Dzięki połączeniu niezachwianej wiary i wyjątkowej zdolności do zaprzeczania rzeczywistości postanawia stawić czoła (pozornie) nieprzezwyciężonym przeciwnościom.

Jej ogromna odwaga i miłość, cięty język oraz zamiłowanie do żartowania i wiara w medycynę alternatywną torują drogę Rolandowi do cudownego życia, które jego matka dla niego wymarzyła.
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję