Reklama

Głos z Torunia

Sport w czasie pandemii

Czas pandemii i związanych z nią ograniczeń sanitarnych utrudnił normalną pracę z dziećmi i młodzieżą. Jednocześnie jest to czas próby wiary i odwagi w działaniu.

Niedziela toruńska 11/2022, str. IV

[ TEMATY ]

sport

pandemia

Ks. Wacław Dokurno

Uczestnicy zawodów piłkarskich

Uczestnicy zawodów piłkarskich

Patronem naszego klubu sportowego jest ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Już 20 lutego w ramach obchodów ku jego czci Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie przewodniczył bp Józef Szamocki.

Razem z ks. Wickiem

Na zakończenie Eucharystii rozdawane były puchary, dyplomy i medale dla zawodników z 24 drużyn startujących w okresie zimowym w toruńskiej lidze Salos. Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił krzyż morowy ustawiony przy boisku parafialnym. Krzyże takie noszą nazwę karawaka od miejscowości Caravaca w Hiszpanii, gdzie w XIII wieku postawiono krzyż z dwiema poziomymi belkami, aby chronił mieszkańców przed epidemiami. Kolejnym punktem obchodów był turniej w piłce nożnej halowej w pobliskim Brąchnowie pomiędzy drużynami z klubów salezjańskich z Torunia i Przeczna. Na zakończenie obchodów ku czci naszego patrona 23 lutego dzieci uczestniczyły w zabawie w Zamku Bierzgłowskim, którą prowadził zespół Shadow. Jakże więc Bogu i ludziom nie dziękować za taki dar „normalności” w sportowym zaangażowaniu dla naszych dzieci w tym trudnym czasie obostrzeń pandemicznych.

Pod opieką św. Rozalii

W Stowarzyszeniu Lokalnym Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Przecznie udało się maksymalnie wykorzystać różne okazje do kontynuowania zajęć sportowych, zawsze w uzgodnieniu z sanepidem, gdy nie była jasna interpretacja aktualnych przepisów sanitarnych. Gdy tylko w maju 2020 r. po lockdownie otworzyła się możliwość prowadzenia zajęć w małych grupach, mając w parafii do dyspozycji dwa boiska piłkarskie oraz dwóch trenerów, od razu wznowiliśmy treningi w dwóch 6-osobowych zespołach. Natomiast latem w miejsce tygodniowego obozu sportowego, z powodu niejasnej interpretacji przepisów sanitarnych, zorganizowaliśmy dwa spływy kajakowe, które odtąd na stałe zawitały w kalendarzu pracy rocznej. W 2021 r. udało się już przeprowadzić normalny tygodniowy obóz w Ostrzycach na Kaszubach. Organizowane w hali sportowej w szkole w Brąchnowie zawody w futsalu przebiegały bez udziału publiczności. Również w tym czasie aż trzykrotnie braliśmy udział w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Suwałkach, Krakowie i Ełku. Poza czasem lockdownu w normalnym rytmie tygodniowym odbywały się treningi piłkarskie i pływackie.

Reklama

W tym miejscu pragnę podziękować głównym organizatorom zajęć – małżeństwu Joannie i Tomaszowi Gałkom za odwagę i czas poświęcony dzieciom. Za pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych i prowadzeniu księgowości, koniecznej dla funkcjonowania organizacji pożytku publicznego dziękuję Barbarze Lewandowskiej. W organizacji wspólnych zawodów wspiera nas zaprzyjaźnione z nami Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Toruniu. Osobne podziękowania kieruję do naszych sponsorów: Ministerstwa Sportu, powiatu toruńskiego, gminy Łubianka, zakładów pracy w Przecznie (Rymoplast i Crystal) oraz rodziców.

Nie do przecenienia jest jednak wymiar modlitewny. Od 25 lat na rozpoczęcie roku szkolnego 4 września wypożyczamy z katedry relikwie św. Rozalii i pielgrzymujemy z różańcem z kościoła do pobliskiej kapliczki świętej – patronki od wszelkiej zarazy.

2022-03-08 13:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MRiPS: Ponad 231,6 mln zł otrzymały w czasie pandemii domy pomocy społecznej

Ponad 231,6 mln zł przeznaczył do tej pory rząd na wsparcie domów pomocy społecznej w walce z pandemią. Konsekwentnie wspieramy samorządy w prowadzeniu takich placówek – wskazuje wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w środowym komunikacie poinformowało, że dodatkowe 231,6 mln zł pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i z rezerw celowych budżetu państwa. W latach 2020-2021 pieniądze te zostały rozdysponowane do domów pomocy społecznej. Większość tej kwoty – 137,6 mln zł – do placówek trafiło już w ubiegłym roku.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

MRiPS przedstawia założenia nowej edycji programu "Maluch plus"

2022-11-30 10:54

Ministerstwo Rodziny

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję