Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamięć w cieniu wojny

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się Mszą św. w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Justyna Przeszło

Dziękowano za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej

Dziękowano za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej

Pierwszy dzień marca jest upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych i wspomnieniem tego, co wydarzyło się w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Tamtego dnia miała miejsce zbrodnia dokonana przez komunistyczną bezpiekę na żołnierzach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Część patriotyczna odbyła się obok zamojskiej katedry przy budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie polscy patrioci byli mordowani i męczeni przez komunistyczny aparat represji.

Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość podkreślał, że czas w jakim żyli żołnierze niezłomni poniekąd przypomina obecną rzeczywistość. – Dzisiejsza uroczystość, która się odbywa w cieniu okrutnej wojny na Wschodzie, uzmysławia Polakom, jak ciężka była walka o Polskę w tamtym czasie, który też był okrutny, wojenny, pełen trudności i śmierci. Myślę, że z szacunku dla tych, którzy za Polskę walczyli, ginęli, dziś się za nich modliliśmy. Dzięki ich poświęceniu jesteśmy w stanie przypomnieć sobie wrodzone, narodowe cechy, gdzie dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” dawała nam siły do przetrwania najtrudniejszych chwil, które trwały w naszych dziejach – podkreślił.

O obowiązku przekazywania młodemu pokoleniu, kim byli Żołnierze Wyklęci, mówił por. Andrzej Jaroszyński, wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość. – Żołnierze Wyklęci byli twardzi, walczyli do końca z systemem komunistycznym, nie poddali się, oddali życie za wolność. Musimy przekazać młodzieży, by kontynuowała chrześcijańskie i patriotyczne wartości – wskazał.

Reklama

W zamojskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięła udział również Renata Król, córka jednego z Żołnierzy Niezłomnych, działających w grupie Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. – Tata był raczej skromny i skryty. Dopiero później, po stanie wojennym, jak już Polska była wolna, coraz częściej mówiono o Żołnierzach Wyklętych. Ojciec zawsze opowiadał, że chciał być w wojsku. Z racji tego wstąpił do oddziału „Zapory” i tu, na tym terenie, w II Inspektoracie zaczął działać. Do tej pory nie zdawałyśmy sobie z mamą sprawy, kogo mieliśmy w rodzinie – wspominała p. Renata.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zamościu zostały zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, parafię Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu, Zamojski Batalion Zmechanizowany, Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu, LO Centrum Szkół Mundurowych im. Powstania Zamojskiego w Zamościu oraz Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce dla Inki

Niedziela toruńska 10/2019, str. I, VIII

[ TEMATY ]

akcja

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Aleksandra Wojdyło

Dziewiąte „Serce dla Inki” zostało umieszczone w grudziądzkiej bazylice

Dziewiąte „Serce dla Inki” zostało umieszczone w grudziądzkiej bazylice

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 24 lutego w bazylice kolegiackiej pw. św. Mikołaja w Grudziądzu odsłonięto „Serce dla Inki”. W ciągu półtora roku funkcjonowania tej ogólnopolskiej inicjatywy to już dziewiąte serce w Polsce upamiętniające w ten sposób Danutę Siedzikównę ps. Inka. W jej osobie zostają upamiętnieni bohaterowie, którzy w okresie II konspiracji upominali się wytrwale o niepodległą i suwerenną Polskę

Pomysłodawcą akcji „Serce dla Inki” jest ks. dr Jarosław Wąsowicz, salezjanin, historyk, autor książki „Danuta Siedzikówna ps. Inka (1928-46). Pamięć i tożsamość”. W grupie bohaterów, jakimi są żołnierze drugiej konspiracji, tzw. Żołnierze Wyklęci, szczególne miejsce zajmuje właśnie ona – niespełna 18-letnia sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję