Reklama

Niedziela Podlaska

Młodzież o Bożym Miłosierdziu

Uczniowie ze szkół średnich mierzyli swoje siły podczas diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbył się 9 marca w Drohiczynie.

Niedziela podlaska 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

olimpiada teologii katolickiej

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Spotkanie konkursowe zwieńczyło pamiątkowe zdjęcie

Spotkanie konkursowe zwieńczyło pamiątkowe zdjęcie

Dwie laureatki Julia Jurczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim oraz Milena Krzymowska z Zespołu Oświatowego Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim będą reprezentowały diecezję drohiczyńską na ogólnopolskim etapie konkursu, który w tym roku odbędzie się w Płocku. Trzecie miejsce zajął Mateusz Ufnal z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Katechetami przygotowującymi byli odpowiednio: s. Zofia Błońska, ks. Błażej Samociuk oraz Krzysztof Janiuk.

Temat tegorocznej olimpiady związany jest z Bożym Miłosierdziem i brzmi Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła. Uczestnicy rozwiązując test, musieli wykazać się znajomością tekstów biblijnych, treści dokumentów Kościoła oraz szczegółów z życia takich świętych, jak chociażby św. Faustyna Kowalska.

Spośród 14 uczestników reprezentujących siedem szkół leżących na terenie diecezji drohiczyńskiej wyłoniono trzy pierwsze miejsca. Oprócz wspomnianych laureatów wraz z opiekunami przybyli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce, Zespołu Szkół w Kosowie Lackim oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Do etapu szkolnego przystąpiło 65 uczniów.

Reklama

Witając przybyłych gości rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, ks. prał. Tadeusz Syczewski wyraził radość, że młodzi ludzie chętnie angażują się w zgłębianie treści teologicznych. Podziękował przybyłym katechetom zarówno duchownym, jak i świeckim za włożony trud w przygotowanie młodzieży do konkursu.

Koordynator diecezjalnego etapu olimpiady ks. kan. Krzysztof Mielnicki podkreślił, że w konkursie nie ma przegranych. Osoby, które nie stanęły na podium, bez wyjątku zajęły czwarte miejsce.

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Laureaci zostali nagrodzeni talonami na zakupy w sklepie sportowym.

Olimpiada Teologii Katolickiej została zorganizowana po raz trzydziesty drugi. Kontynuuje ona tradycje dotychczasowej Olimpiady Wiedzy Religijnej, organizowanej przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz poprzednich edycji Olimpiady Teologii Katolickiej organizowanych przez Warszawskie Towarzystwo Teologiczne im. bł. ks. Romana Archutowskiego. Jej celem jest zainteresowanie uczniów wiedzą religijną, rozszerzanie współdziałania nauczycieli religii w kształceniu młodzieży uzdolnionej, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy religijnej oraz stworzenie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom – warunków twórczej pracy z młodzieżą.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepsza teolożka z I LO

Niedziela świdnicka 11/2020, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

teologia

olimpiada teologii katolickiej

laureaci

Archiwum prywatne

Laureaci Olimpiady wraz z opiekunami i ks. prał. Markiem Korgulem

Laureaci Olimpiady wraz z opiekunami i ks. prał. Markiem Korgulem

W Świdnickiej Kurii Biskupiej 5 marca najlepsi uczniowie wyłonieni z etapów szkolnych stanęli do zmagań w XXX Olimpiadzie Teologii Katolickiej.

Czterdziestu jeden finalistów diecezjalnych zostało wyłonionych spośród 405 uczestników z 24 szkół, którzy wzięli udział w etapie szkolnym olimpiady. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: Dumni z Ewangelii i z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję