Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Siła w mediach

Ksiądz dr Krzysztof Łuszczek, odpowiedzialny za media w naszej archidiecezji poinformował, że na ukończeniu są starania, aby telewizja ewangelizacyjna mogła również docierać do naszych wiernych.

Media niosą ze sobą niezwykłą siłę oddziaływania na ludzkie wnętrze, jego przeżycia, uczucia i podejmowane decyzje. Ogromną rolę w tym dziele spełniają media katolickie, które ewangelizują i tworzą wspólnotę serc i dusz wielbiących Boga.

Przestrzeń ewangelizacyjna

Minione dekady przyniosły duży postęp pod tym względem w krajobrazie naszej Ojczyzny, a niedługo jest szansa, że zostanie on wzbogacony w wymiarze także naszej archidiecezji. Wszyscy znamy Radio Maryja, TV Trwam, katolickie programy w telewizji publicznej, jak chociażby szczecińska Arka, liczne diecezjalne rozgłośnie radiowe, w tym nasze Radio Plus, oraz oczywiście prasę katolicką, w tym nasz Tygodnik Niedziela. Od niedawna w przestrzeni ewangelizacyjnej funkcjonuje również telewizja EWTN, która jeśli wszystkie procedury przebiegną pomyślnie, będzie również odbierana z przekaźnika w Szczecinie.

Rodzina EWTN na świecie i telewizje stowarzyszone są z EWTN Global Catholic Network. EWTN to skrót od Eternal Word Television Network czyli Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa. Dziś stacje zrzeszone docierają do 150 krajów i ponad 300 mln gospodarstw domowych na świecie. Założycielką telewizji była zakonnica, klaryska od Wiecznej Adoracji Matka Angelica, która zaczęła swoją działalność niemal w tym samym czasie, co św. Jan Paweł II. Zaczynała od prowizorycznego studia, zbudowanego naprędce w przyklasztornym garażu. W ciągu 20 lat stworzyła największą telewizję katolicką na świecie, która za pomocą satelity dociera do wszystkich zakątków świata.

Urodziła się w etnicznym getcie, gdzie sklepikarze sąsiadowali z mordercami, a śmierć w porachunkach mafijnych była chlebem powszednim. Trudne dzieciństwo zbudowało w niej mocny charakter i przygotowało do roli odpowiedzialnej za największą na świecie telewizję katolicką. Bezkompromisowa, z poczuciem humoru i umiejętnością łączenia życiowego realizmu z realizmem wiary, zachwycała publiczność.

Reklama

Założenia programowe

W założeniach programowych twórcy mówią: „Łączy nas Jezus. Chrystus w każdym sercu”. Bo życie bez Chrystusa jest życiem pozbawionym sensu. W marcu 2018 r. Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia podpisała umowę o współpracy z EWTN i zapowiedziała uruchomienie do końca tego roku polskiej wersji stacji EWTN Polska. Stacja wystartowała 20 października 2018 r. Zgodnie z koncesją, EWTN Polska ma nadawać programy nie krócej niż przez 12 godz. na dobę. Treści zawarte w programie mają być zgodne z nauką społeczną Kościoła katolickiego, Konferencją Episkopatu Polski i Stolicą Apostolską, promować będą modlitwę, wiarę, dobro, zgodę i pokój. Program ma uczyć moralnego postępowania oraz kształtować cnoty.

Nadawca we wniosku koncesyjnym zapowiedział, że w ofercie stacji znajdą się liczne transmisje na żywo. Między innymi z adoracji Najświętszego Sakramentu z kaplicy w Niepokalanowie, Mszy św., modlitw i okazjonalnych uroczystości z najważniejszych sanktuariów w Polsce m.in. z Jasnej Góry, sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik k. Krakowa, sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, bazyliki św. Jadwigi w Trzebicy, kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie, transmisje na żywo z najważniejszych ośrodków katolickich na świecie m.in. Watykanu, Fatimy, Ziemi Świętej, Medjugorie.

Ponadto będzie można oglądać produkcje własne nadawcy oraz zamawiane o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i edukacyjnym, filmy, wywiady i reportaże o charakterze religijnym, społecznym i edukacyjnym, muzykę o charakterze religijnym, programy dla dzieci, rodzin i poradnikowe, kulinarne, pielgrzymkowe. EWTN zapowiada też obsługę najważniejszych wydarzeń religijnych w kraju i na świecie np. Spotkania Młodzieży w Lednicy, Spotkanie Młodych Taize, Światowe Dni Młodzieży czy Kongres Eucharystyczny. Polski zespół tworzą osoby świeckie i duszpasterze, pracownicy i wolontariusze. W większości wraz z rodzinami należą do katolickich wspólnot. Wśród nich są informatycy, dziennikarze, teologowie, kapłani, a nawet dyrygent orkiestry symfonicznej.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Media katolickie – niedoceniany skarb

Niedziela częstochowska 38/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

media

społeczeństwo

Bożena Sztajner/Niedziela

Czy katolicy interesują się mediami? Czy czytają książki i prasę katolicką, czy słuchają katolickich rozgłośni radiowych i oglądają programy katolickie w telewizji? Z autopsji wiem, jak trudna jest praca w katolickich środkach społecznego przekazu i jak bardzo trudno jest tym mediom utrzymać się na współczesnym rynku medialnym, by być pewnego rodzaju przeciwwagą dla nowych, bezbożnych trendów, które sączą się poprzez media świeckie. Trzeba też wiedzieć, że pismo katolickie nie może zbytnio bazować na przynoszącej konkretne dochody reklamie, bo jest ograniczone pewnymi niezmiennymi zasadami moralnymi, które nie zawsze są respektowane przez tytuły świeckie.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję