Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Bratnia modlitwa o pokój

Stajemy przy was, jesteśmy z wami, dla was otwieramy nasze serce, bo pokój zaczyna się w sercu każdego z was – powiedział bp Marian Rojek w parafii konkatedralnej w Lubaczowie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Adam Łazar

Ewangelia wybrzmiała w języku polskim i ukraińskim

Ewangelia wybrzmiała w języku polskim i ukraińskim

Podczas Eucharystii 5 marca licznie zgromadzeni kapłani i wierni pod przewodnictwem pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Mariana Rojka, prosili Boga o ustanie wojny, a także o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy bezinteresownie pomagają uchodźcom.

– Gromadzimy się w lubaczowskiej konkatedrze, u stóp naszej Pani Łaskawej na Eucharystii, która ma szczególną intencję – jest to modlitwa o pokój na Ukrainie, w Polsce i na świecie. Gromadzimy się jako ludzie wiary i nadziei. Wiary w Bożą miłość, Bożą moc, że Pan Bóg może to wszystko przemienić i odmienić. By zakończył się ten okrutny czas, który od kilku dni trwa na ukraińskiej ziemi. Ludzie pozostawiają swoje domy, dobytek całego życia, najbliższych, uciekają na polską ziemię, by chronić swoje życie i dzieci. Pozostawiają mężów i synów, by bronili ojczyzny. Toczą walkę z rosyjskim najeźdźcą o wolność. Będziemy się modlić o to, byśmy w tej dobroci i życzliwości oraz w tym niesieniu pomocy nie ustali – powiedział przed rozpoczęciem Eucharystii ks. kan. Andrzej Stopyra. Następnie poprosił pasterza diecezji o przewodnictwo Eucharystii.

Wojna tuż za progiem

Odczytana podczas Eucharystii Ewangelia wybrzmiała po polsku i ukraińsku. W homilii bp Marian Rojek powiedział: – Wydawało się nam, że dobrodziejstwo pokoju na tej ziemi, na której żyjemy od 75 lat jest niczym nie zagrożone. Że wojna jest gdzieś indziej, daleko, ale nie u nas, w pobliżu naszej granicy. Myśleliśmy, że „wsi spokojna”, a okazuje się, że wojna jest za naszym progiem. Ludzie są mordowani, uciekają przed śmiercią, przed najeźdźcą, aby pośród Polaków ratować swoje życie – wskazał. Biskup wiele uwagi poświęcił budowaniu pokoju w naszym życiu. – Nie ma go w niektórych rodzinach, w których panuje przemoc. W sąsiedztwie, miejscach pracy, gdzie tyle ludzi skłóconych, zawistnych, nie rozmawiających ze sobą, gdzie panuje lodowate milczenie, nie ma chęci do przebaczenia – podkreślił.

Reklama

Uczyć się od Maryi

Pasterz diecezji podziękował także za hojność serc i życzył, by wystarczyło jej na długi czas. – Dziękuję naszym rodakom, ludziom naszej diecezji za to, że to, co od Boga otrzymali, tym się dzielą z potrzebującymi, aby uciekającym przed wrogiem dać to, co im najbardziej potrzebne. Myślenie o sobie, niszczy pokój między braćmi. Tak długo nie będzie pokoju, jak długo ludzie zatrzymują dla siebie to, co Bóg przywidział dla wszystkich. Stajemy przy was, jesteśmy z wami, dla was otwieramy nasze serce, bo pokój zaczyna się w sercu każdego z was. Niech Bóg napełnia nasze puste dłonie, abyśmy mieli czym się dzielić. Byśmy mogli dzielić się pokojem, dobrem, miłością i miłosierdziem. Tej umiejętności niech nas uczy Boża Matka, Królowa Pokoju. Niech nas uczy tego Lubaczowska Pani Łaskawa – powiedział biskup na zakończenie homilii.

Pod koniec Mszy św. słowa podziękowania i wdzięczności skierował do biskupa i kapłanów za umocnienie duchowe w tych trudnych czasach oraz do Lubaczowian i ludzi dobrego serca za spontaniczne podjęcia się udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy – starosta lubaczowski Zenon Swatek. Uczynił to także proboszcz greckokatolickiej parafii św. Mikołaja w Lubaczowie ks. Krzysztof Błażejewski, kończąc swoje słowa modlitwą po ukraińsku. Modlitwie po polsku do Matki Bożej Łaskawej i św. Michała Archanioła przewodniczył proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra.

Modlitewne nabożeństwo o pokój na Ukrainie zakończyło się odśpiewaniem Suplikacji i pasterskim błogosławieństwem udzielonym przez pasterza diecezji.

2022-03-15 11:48

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Modlitwa o pokój na Ukrainie

[ TEMATY ]

Zielona Góra

modlitwa o pokój

inwazja na Ukrainę

Karolina Krasowska

Liturgii w Zielonej Górze przewodniczył bp Paweł Socha

Liturgii w Zielonej Górze przewodniczył bp Paweł Socha

Dzisiaj w Gorzowie i Zielonej Górze z udziałem biskupów i duchownych Kościoła greckokatolickiego zostały odprawione Msze św. w intencji pokoju na Ukrainie.

Liturgii w kościele pw. św. Alberta w Zielonej Górze przewodniczył bp Paweł Socha, zaś Kościół greckokatolicki reprezentował ks. mitrat Julian Hojniak, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Opieki Matki Bożej w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-01-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

Grzegorz Gałązka

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję