Reklama

Wiadomości

Sumienie i odwaga

Delegacja premierów Polski, Czech i Słowenii udała się do oblężonej stolicy Ukrainy. Ta wyprawa to nie tylko ważny gest wsparcia dla broniących się Ukraińców i symbol jedności. To także konkretna oferta rozwiązań, które mogą położyć kres wojnie.

Niedziela Ogólnopolska 13/2022, str. 36

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP

Kijów, 15 marca 2022 r. – to spotkanie już przeszło do historii

Kijów, 15 marca 2022 r. – to spotkanie już przeszło do historii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcę tutaj, w Kijowie, powiedzieć kilka słów, które zwrócone są do przywódców państw Unii Europejskiej, państw NATO. Chciałbym odwołać się do ich sumień, ale także do ich konsekwencji. Oni głoszą pewne zasady, a my te zasady podzielamy. Ale jeżeli takie zasady się głosi, to trzeba z nich także wyciągać wnioski – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński, zwracając się do wszystkich przywódców demokratycznego świata.

Wyjaśnił, że cały Zachód powinien podjąć zdecydowane kroki, by przeciwdziałać dalszemu przelewowi krwi i ograniczyć zbrodnicze działania Rosji. Zaproponował, żeby NATO, a być może nawet ONZ utworzyły na Ukrainie misję pokojową, która zapewniłaby bezpieczeństwo mieszkańcom bombardowanych i ostrzeliwanych przez rosyjską armię miast.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie w stanie także się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy – zaznaczył Kaczyński.

Według lidera PiS, misja ta powinna dążyć do zaprowadzenia pokoju oraz zapewnienia ciągłości pomocy humanitarnej. Wicepremier nie miał wątpliwości, że dla jej skuteczności konieczne jest zabezpieczenie jej przez „odpowiednie siły zbrojne”.

Na ustach całego świata

Słowa Kaczyńskiego odbiły się głośnym echem nie tylko w Polsce i na Ukrainie, ale także w całym zachodnim świecie. Jego propozycja była szeroko komentowana m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, we Francji a nawet w Niemczech. Niestety, działanie naszych zachodnich sąsiadów w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę coraz częściej stawia to państwo w pozycji rosyjskiego konia trojańskiego Europy.

Nie dziwi zatem, że kanclerz Niemiec w zdecydowany sposób odrzucił propozycję Jarosława Kaczyńskiego.Jak podkreślił rzecznik niemieckiego rządu, Olaf Scholz „wyraźnie mówił w przeszłości, że żaden członek personelu NATO ani żaden żołnierz NATO nie zostanie wysłany poza NATO lub na Ukrainę. W tej kwestii musi nadal obowiązywać «czerwona linia»”.

Reklama

Ukraina dziękuje za wsparcie

Niemieckie stanowisko zostało skrytykowane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który przemawiając przed Bundestagiem, otwarcie powiedział, że Niemcy powinni zrobić więcej, by przeciwdziałać tej wojnie. Wcześniej Zełenski podziękował Polakom, Czechom i Słoweńcom, że w tym trudnym czasie zdobyli się na tak heroiczny gest, jak przyjazd do Kijowa i zademonstrowanie solidarności z napadniętą Ukrainą.

Na bardziej osobiste wyznanie zdecydował się mer Kijowa Witalij Kliczko, który w rozmowie z TVP World nie krył słów uznania pod adresem polskiego wicepremiera. – Specjalne podziękowania chcę skierować do Jarosława Kaczyńskiego. To była bardzo ryzykowna podróż, tutaj, do Kijowa. Ale była to też bardzo symboliczna podróż, w której chciał pokazać jedność z Ukrainą. Nigdy tego nie zapomnimy. Teraz, w tym trudnym czasie, widzimy, kto jest naszym prawdziwym przyjacielem – powiedział legendarny pięściarz, a obecnie włodarz bombardowanej stolicy.

Pukanie do europejskiego sumienia

Patrząc na gest odwagi, którym była wizyta czterech europejskich przywódców w Kijowie, nie sposób nie docenić duchowego znaczenia tej podróży. Bezkompromisowość Morawieckiego, Kaczyńskiego, Fiali i Janszy na lata będzie wyrzutem sumienia dla innych europejskich przywódców.

– Wzywam liderów krajów europejskich (...), żeby pojechali do Kijowa, spojrzeli w oczy płaczącym matkom, popatrzyli na naród ukraiński z bliska i umocnili ich wolę walki – zaapelował premier Mateusz Morawiecki. To wyzwanie nie tylko polityczne, to żądanie, by jasno pokazali, jakie wartości wyznają i po której stronie tego sporu faktycznie stoją.

2022-03-22 13:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dolan u uchodźców we Lwowie: widzę tu żywą Ewangelię

[ TEMATY ]

kard. Dolan

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

Kardynał Timoty Dolan z Nowego Jorku spotkał się wczoraj z uchodźcami wojennymi we Lwowie. Przed kościołem pw. św. Jana Pawła II został powitany przez dzieci i grupę wolontariuszy. Rozmawiał z lekarzem – muzułmaninem z Francji, posługującym codziennie w parafii, wolontariuszką z Białorusi, opiekującą się liczna grupą Romów z Charkowa, która znalazła schronienie w parafialnym domu.

Metropolita nowojorski serdecznie rozmawiał z o. Pawłem z prawosławnego monasteru Nowoafońskiego, prowadzącego, na zaproszenie parafii, duszpasterską opieką nad uchodźcami. Zwiedził pomieszczenia domu dla uchodźców, modlił się nad chorym, który wskutek szoku doznanego podczas bombardowań miasta na Donbasie stracił mowę.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby nie ta Krew, kim bylibyśmy dzisiaj?

2024-03-01 06:27

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

W dzisiejszym fragmencie Księgi Rodzaju (37, 3-4. 12-13a. 17b-28) poznajemy historię Józefa, którego bracia sprzedają w niewolę. Chcą się pozbyć tego, kto ich denerwuje, mając na uwadze tylko swoją złość, może nienawiść, a ta jest zawsze ślepa. Psalm responsoryjny (105) pokazuje, że i w takiej sytuacji Pan Bóg czuwa nad wszystkim. Dopiero po latach Józef będzie mógł powiedzieć, że to Boża opatrzność nad wszystkim czuwała, choć zanim się to stanie, z ciężkim sercem przeżywa wiele trudnych doświadczeń. Piłat chciał uwolnić Jezusa, a kiedy tłum wołał o śmierć krzyżową dla Niego, umył ręce, mówiąc: „«Nie ponoszę winy za tę krew. To wasza sprawa». A cały lud odparł: «Niech Jego krew spadnie na nas i na nasze dzieci!»” (Mt 27, 24n). I można powiedzieć, że spadła, ale inaczej, niż mogli to sobie wyobrazić. Tu też czuwała Opatrzność. Gdyby nie ta Krew, kim bylibyśmy dzisiaj?

CZYTAJ DALEJ

Sakramenty to nie martwe rytuały. Rekolekcje Służby Zdrowia

2024-03-04 17:30

Marzena Cyfert

W parafii św. Franciszka we Wrocławiu rozpoczęły się Wielkopostne Rekolekcje Służby Zdrowia Archidiecezji Wrocławskiej. Prowadzi je ks. dr hab. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

Do rekolekcyjnych rozważań ks. Froniewski wybrał temat sakramentów. Podkreślił, że współcześnie widzimy wielką tęsknotę za doświadczeniem działania Boga, ale sakramenty często traktujemy jako martwe rytuały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję