Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Z myślą o potrzebujących

W Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbył się koncert Solidarni z Ukrainą. Dochód z występu przeznaczono na pomoc charytatywną.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

koncert charytatywny

Adam Łazar

Koncert Kuby Blokesza w Radrużu

Koncert Kuby Blokesza w Radrużu

Na wieczór z muzyką zaprosiło Muzeum Kresów w Lubaczowie, a przed publicznością wystąpił Kuba Blokesz. Artysta gra na gitarze, śpiewa, komponuje, pisze teksty i tłumaczy. Jest laureatem kilkunastu festiwali piosenki m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowego, Festiwalu Twórczości „Korowód”, Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA. Współpracował z takimi artystami jak: Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski, Piotr Machalica, Joanna Lewandowska, Marcin Pospieszalski. W 2016 r., z inicjatywy Zakonu Karmelitów Bosych, powstało dwupłytowe wydawnictwo: Bóg sam wystarcza – poezje z Karmelu z wierszami św. Teresy z Ávili i innych świętych karmelitów. Kuba Blokesz pełnił w nim rolę producenta i kompozytora, nagrywał również gitary i śpiewał. Aktualnie pracuje nad drugim albumem z tej serii, tym razem z tekstami św. Teresy z Lisieux. Podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży, na lotnisku Muchowiec w Katowicach wystąpił w głównej roli musicalu Jak Ogień, opowiadającym historię proroka Eliasza.

– Napaść, już po raz kolejny na Ukrainę przez Rosję, bez wypowiedzenia wojny, jest napaścią na naszych sąsiadów i na wspólne dziedzictwo dawnej Rzeczypospolitej. Dziedzictwo tak Ukraińców, jak i Polaków. Agresja Rosji na Ukrainę jest również zagrożeniem naszej misji, jako instytucji kultury powiatu lubaczowskiego, która sięga daleko poza wschodnią granicę naszego kraju. Solidaryzujemy się dziś i w kolejnych dniach z naszymi przyjaciółmi, Ukrainkami i Ukraińcami, partnerami, badaczami i pasjonatami wspólnej przeszłości, opiekunami dziedzictwa kulturowego, w tym Światowego Dziedzictwa UNESCO, do którego należą cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat – powiedział Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów.

Jedną z form działalności Muzeum Kresów są organizowane koncerty. Występ w Radrużu był wyrazem solidarności z walczącą Ukrainą oraz ukraińskimi uchodźcami, którzy niosąc ze sobą traumę wojny znaleźli się na ziemi lubaczowskiej. Całkowity dochód z koncertu przeznaczony został na pomoc charytatywną. Wejściówką na koncert była pomoc rzeczowa lub finansowa dla potrzebujących. – Niech koncert będzie dla was w tym trudnym czasie chwilą wytchnienia, w ten sposób również możemy pomóc! – stwierdzają organizatorzy.

– Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotne jest teraz wsparcie dla Ukraińców. Przekazywanie im pieniędzy, rzeczy niezbędnych do przetrwania, zapewnienie dachu nad głową, ale także zwykłe wsparcie czy dobre słowa. Ważne jest także zadbanie o naszą świadomość na temat sąsiadów zza wschodniej granicy, ich historii, sposobu myślenia, poezji i muzyki. Zagrałem przede wszystkim wiersze ukraińskich poetów współczesnych m.in. Jurija Andruchowycza, Hryhorija Czubaja, Marianny Sawki, z własną muzyką, które złożyły się na moją debiutancką płytę Lwów. Szkice miejskie – powiedział artysta. Nie zabrakło także piosenek m.in. Jaromíra Nohavicy, Jacka Kaczmarskiego, Jacka Kleyffa oraz autorów czeskich z nowej płyty Kuby Blokesza pt. Morawska Brama.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tam dzieją się cuda pod dachem. Wsparli ośrodek dla uzależnionych

[ TEMATY ]

koncert charytatywny

San Damiano

Cuda pod dachem

Bartłomiej Ćwiek

Maksymalni zagrali charytatywnie.

Maksymalni zagrali charytatywnie.

Chór Maksymalni z Harmęż wystąpił w koncercie charytatywnym. Wsparli w ten sposób akcję: „Cuda pod dachem” realizowaną na rzecz ośrodka leczenia uzależnień San Damiano w Chęcinach.

Maksymalni, którzy działają pod kierunkiem Moniki Rochowiak przy Centrum św. Maksymiliana, właściwie zagrali dwa koncerty – jeden w kościele św. Urbana w Brzeszczach, gdzie wykonali tradycyjne oraz współczesne polskie i zagraniczne kolędy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Mamy do zaoferowania na synodzie coś bezcennego, czyli wierność nauczaniu Kościoła

2023-09-20 15:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

- Jadę na obrady Synodu Biskupów do Rzymu z nadzieją na duchowe przebudzenie – mówi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim. Tekst ukazał się w specjalnej wkładce do polskich tygodników katolickich datowanej na 17 września br.

Przewodniczący polskiego Episkopatu w odniesieniu do promowanego słowa „ikluzja” tłumaczy, że „Czym innym jest np. miłosierdzie dla człowieka mającego kłopoty ze swoją tożsamością seksualną, a czym innym oczekiwanie akceptacji ze strony Kościoła ruchu i ideologii LGBTQ+. To drugie oznaczałoby nie tylko zakwestionowanie biblijnej antropologii i nauczania o małżeństwie, ale i samej prawdy o stworzeniu człowieka jako mężczyzny i kobiety.”

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej nt. działań komisji ws. zdarzenia w Dąbrowie G.

2023-09-22 13:21

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red.

Przedstawiamy Komunikat Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej nt. działań komisji ws. zdarzenia w Dąbrowie G.

Poniżej treść Komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję