Reklama

W diecezjach

30-lecie polskich diecezji

Bulla Totus Tuus Poloniae populus, wydana 25 marca 1992 r., decyzją Jana Pawła II ustanowiła nowy podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce. Wyłoniła nowe diecezje, a wśród nich: elbląską, ełcką, gliwicką, kaliską, łowicką i radomską. Oto jak w rocznicę swego powstania świętowały wymienione diecezje.

Niedziela Plus 14/2022, str. XII

[ TEMATY ]

archidiecezja

diecezja

PAP/Grzegorz Michałowski

Nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio podczas obchodów 30-lecia utworzenia diecezji łowickiej

Nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio podczas obchodów 30-lecia
utworzenia diecezji łowickiej

Elbląg Msza św. dziękczynna w katedrze św. Mikołaja to główny punkt obchodów jubileuszu powstania diecezji.

Liturgii przewodniczył bp Jacek Jezierski. Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki, kanonik elbląski. Diecezja elbląska terytorialnie wyodrębniona została głównie z diecezji warmińskiej. Dołączono do niej również cztery dekanaty z diecezji gdańskiej oraz parafię Janowo z diecezji chełmińskiej. Na terenie diecezji mieszka ok. 430 tys. osób, w tym ok. 410 tys. katolików. Skupiają się oni w 158 parafiach, gdzie posługę pełni 261 księży diecezjalnych i 73 zakonników. Wspomagają ich diakoni stali (11), szafarze nadzwyczajni Komunii św. (182) i świeccy nauczyciele religii (247).

Ełk Rozpoczęcie świętowania diecezja rozpoczęła Mszą św. w katedrze św. Wojciecha.

Przewodniczył jej biskup ełcki Jerzy Mazur. Jak zauważył, 30 lat życia wspólnoty Kościoła ełckiego to czas odważnego i kreatywnego budowania jego struktur, formowania duchownych i świeckich do podejmowania wyzwań i bieżących zadań. – Świętowaniu jubileuszu pragniemy nadać konkretny wymiar duchowy, dziękczynny, modlitewny oraz wymiar konkretnych czynów miłości miłosiernej – wyjaśnił bp Mazur.

W świętowanie 30-lecia diecezji wpisane są również inne wydarzenia tego roku, m.in. I Kongres Różańcowy Diecezji Ełckiej.

Gliwice Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec w asyście biskupów Jana Wieczorka i Andrzeja Iwaneckiego.

Zgodnie z prośbą Ojca Świętego bp Kopiec przewodniczył nabożeństwu, w czasie którego dokonał Aktu poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Odwołał się do roli biskupa jako posłanego przez papieża do posługi w konkretnej wspólnocie i wskazał na uzasadnienie tej posługi już w Starym Testamencie, a związane z przygotowaniem dzieła zbawienia w narodzie wybranym. Biskup powiedział, że „nie ma Kościoła jako wspólnoty bez apostolskich korzeni i służenia ich następców w osobach biskupów, kanonicznie ustanowionych”.

Reklama

Diecezja gliwicka powstała z parafii wyłączonych z części parafii diecezji katowickiej i opolskiej.

Kalisz Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja.

Naszej diecezji od samego początku towarzyszy św. Józef. Ufamy w jego pomoc i wsparcie w tym wszystkim, co przed nami – powiedział ksiądz biskup. – Dziękujemy dziś za wszystkich, którzy oddali swoje siły, talenty, czas i inne dary, aby nasza diecezja mogła funkcjonować i się rozwijać. Od początku uczyliśmy się, czym jest Kościół i jak razem wypełniać jego misję. Teraz przypominamy sobie ważność Kościoła, naszej wspólnej drogi do zbawienia – powiedział.

W skład diecezji kaliskiej wchodzą tereny należące przed podziałem do trzech archidiecezji: poznańskiej, gnieźnieńskiej i wrocławskiej oraz trzech diecezji: włocławskiej, częstochowskiej i opolskiej.

Łowicz Bazylika katedralna była miejscem rozpoczęcia centralnych uroczystości jubileuszu diecezji.

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski. Uroczystości były połączone z symbolicznym powtórnym pogrzebem ośmiu prymasów Polski i otwarciem krypt pod budynkiem katedry.

W homilii abp Polak odniósł się m.in. do historii prymasowskiego Łowicza: – Historia – także ta, której dzisiaj dotykamy przez ten ponowny pochówek ośmiu z dwunastu prymasów Polski, którzy spoczywają w kryptach grobowych tutejszej katedry – przypomina, że Kościół łowicki wyrósł z wielowiekowej tradycji, której żywą i ważną cząstką była również obecność m.in. w granicach milenijnej archidiecezji gnieźnieńskiej, związanej z prymasostwem.

Radom Biskup Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św. w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Przypomniał o rozpoczynającym się w diecezji radomskiej dziele modlitwy w intencji powołań. Każdego dnia, od uroczystości Zwiastowania Pańskiego do Niedzieli Dobrego Pasterza, jedna ze wspólnot diecezji będzie podejmowała szczególną troskę modlitewną w intencji powołań oraz przewodziła duchowej wspólnocie wszystkich, którzy pragną włączyć się w to dzieło.

Patronem Radomia i diecezji jest św. Kazimierz, królewicz. Diecezja radomska zajmuje obszar 8 tys. km2, liczy ok. 850 tys. wiernych, z czego 836 tys. jest katolikami. W diecezji jest 301 parafii, posługuje w nich ponad 700 księży i ponad 400 osób konsekrowanych.

Serwis informacyjny na s. VI, X-XII przygotowały J.M. i K.M.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Krajewski: jestem biskupem ulicy i cierpienia

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja

abp Konrad Krajewski

Łukasz Głowacki/www.archidiecezja.lodz.pl

"Nie zasłaniajcie sobą Chrystusa. Pamiętajcie, że gdy wyjdziemy z katedry, rozpocznie się msza święta naszego życia"- mówił abp Konrad Krajewski 19 października w Łodzi. Jałmużnik papieski, łodzianin z urodzenia, odprawił w katedrze mszę prymicyjną. Do świątyni przyszły tłumy (nie tylko łodzian).

CZYTAJ DALEJ

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?

2022-08-15 08:57

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wniebowzięcie Matki Bożej

Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.

15 sierpnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; wydarzenie, które upamiętnia koniec ziemskiego życia Matki Jezusa. Jeszcze w VI wieku dzień ten czczono pod nazwą „Zaśnięcia Matki Bożej”. Święto szybko rozprzestrzeniło się na zachodzie Europy i w VIII wieku stało się jedną z najważniejszych uroczystości, tuż po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. W Polsce wiąże się ono ze zwyczajem święcenia kwiatów i ziół, które zgodnie z tradycją mają zapewnić ochronę przed chorobami oraz błogosławieństwo. Nie wszystkie fakty i legendy związane z tym świętem są powszechnie znane.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Lato w mieście

2022-08-18 12:33

[ TEMATY ]

Świdnica

Lato na Podwórku

Kalina Żaczek

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Wakacje, a więc okres wolny od obowiązków szkolnych, powinien być dla dzieci czasem radosnym, beztroskim, wypełnionym dobrą zabawą i młodzieńczą energią.

Temu przesłaniu hołdują animatorki, wolontariusze i wolontariuszki z Fundacji Ładne Historie, która już po raz siódmy realizuje w trakcie wakacji projekt Lato na podwórku. Inicjatywa odbywa się w czterech lokalizacjach na terenie Świnicy - na Osiedlu Zarzecze, Osiedlu Zawiszów, Osiedlu Młodych oraz w parku przy ul. Gdyńskiej i skierowana jest nie tylko do samych dzieci, ale również ich rodziców, dziadków i sąsiadów. Jak podkreślają organizatorzy, „Lato na podwórku” to przestrzeń, w której każdy jest mile widziany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję