Reklama

Niedziela Legnicka

Nagrodzeni absolwenci

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski nagrodził dwóch tegorocznych absolwentów kierunku Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii na Politechnice Wrocławskiej w Legnicy.

Niedziela legnicka 14/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

ochrona środowiska

Archiwum prywatne

Pamiątkowe zdjęcie ze spotkania u biskupa legnickiego

Pamiątkowe zdjęcie ze spotkania u biskupa legnickiego

Obaj absolwenci są autorami prac inżynierskich powstałych we współpracy z diecezją legnicką.

Wit Grosicki

Inżynier Wit Grosicki dokonał analizy ekonomicznej i technicznej ogrzewania budynków sakralnych. W trakcie realizacji swojej pracy inżynierskiej odwiedził kościoły rzymskokatolickie w Legnicy i w Jaworze oraz ewangelicko-augsburski w Cieplicach. Ponadto poddał weryfikacji źródła ogrzewania możliwe do zastosowania w budynkach sakralnych, niestosowane w odwiedzonych przez siebie kościołach. Jednym z wniosków było stwierdzenie, że ogrzewanie całej kubatury kościoła, np. metodą nadmuchową, jest ekonomicznie uzasadnione tylko w parafiach, w których sprawuje się relatywnie dużą liczbę Mszy św. i nabożeństw przy jednoczesnej dużej frekwencji. Poza tym w przypadku miast, w których występuje kilka bądź kilkanaście parafii, stosowanie ogrzewania kościoła, które znacząco podwyższa komfort cieplny przebywających tam wiernych w okresie zimowym, w sposób znaczący dochodzi do zjawiska tzw. churchingu. Polega ono na uczęszczaniu do takiego kościoła większej ilości wiernych także z innych parafii. Wydaje się, że w czasie obniżonych temperatur, komfort cieplny ma tu decydujące znaczenie. Biorąc pod uwagę system finansowania Kościoła, zjawisko to ma też wpływ na stabilność finansową parafii, z których wierni przechodzą do innych kościołów.

Według analizy inż. Wita Grosickiego optymalnym systemem grzewczym w budynkach sakralnych są promienniki, których wpływ na komfort cieplny wiernych jest wystarczający, energochłonność akceptowalna. Umożliwia też precyzyjnie dostosowanie ogrzewanej strefy, do bieżącej potrzeby wynikającej z liczby wiernych. Autor poddał analizie również maty grzewcze, instalowane na ławkach. Rozwiązanie wydaje się równie atrakcyjne, jak strefowe stosowanie promienników, gdyż dany element maty załącza się wtedy, kiedy wierny na niej usiądzie. Tym samym powierzchnia grzewcza w sposób automatyczny dostosowuje się do liczby wiernych. Jednakże wedle wielu publikacji medycznych, nie zaleca się tego systemu grzewczego.

Reklama

Krzysztof Jarosz

Inżynier Krzysztof Jarosz wykonał projekt modernizacji ogrzewania w sanktuarium św. Jacka w Legnicy, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Jego koncepcja bazuje na powietrznej pompie ciepła, której zasada działania przypomina zasadę działania lodówki, z tym że celem pompy ciepła jest wyciągnięcie ciepła z zewnątrz do wewnątrz, czyli odwrotnie jak w przypadku chłodziarki. Pompa ciepła potrafi pracować nawet przy temperaturach znacznie poniżej zera, ale jej efektywność zmniejsza się, a pobór energii elektrycznej wzrasta. Z tego powodu projekt zakłada również instalację fotowoltaiczną, która skompensuje pobór energii elektrycznej potrzebnej do działania pompy ciepła. Takie rozwiązanie systemu ogrzewania jest niezwykle wygodne, ze względu na brak obowiązku zakupu, gromadzenia i dostarczania paliwa oraz usuwania popiołu.

Tradycję nagradzania absolwentów Politechniki Wrocławskiej, którzy podejmowali prace dyplomowe we współpracy z diecezją legnicką, zapoczątkował biskup senior prof. Zbigniew Kiernikowski, a pierwszym promotorem pomocniczym ze strony diecezji był ks. dr Marek Kluwak.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znaki obecności Stwórcy

Niedziela Ogólnopolska 26/2019, str. 14-15

[ TEMATY ]

ochrona środowiska

kwanchaift/stock.adobe.com

Pan Bóg pozostawił człowiekowi znaki swej obecności w pięknie i mądrości przyrody. Zgadzają się z tym nie tylko ludzie wierzący, ale również, na swój sposób, ludzie nauki

Istnieje dziedzina wiedzy nazywana bioniką, w której zakresie bada się budowę i zasady działania organizmów oraz ich adaptowanie w technice. W przygotowywanych przez siebie patentach naukowcy wykorzystują rozwiązania występujące w naturze. Dzięki bionice powstają roboty wzorowane na zwierzętach, kadłuby łodzi imitujące grubą skórę delfinów, sonar, radar, w medycynie natomiast – np. ultradźwięki imitujące głos nietoperzy. W Harare, stolicy Zimbabwe, w południowej Afryce, stworzono kompleks budynków, w którym system darmowej wentylacji i chłodzenia wzorowano na kanałach w kopcach termitów.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję