Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki uroczyście wprowadził relikwie Papieża do pięciu wspólnot naszej diecezji.

Niedziela sosnowiecka 14/2022, str. V

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas wprowadzenia relikwii w parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu

Podczas wprowadzenia relikwii w parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu

W dniu 19 marca relikwie zostały wprowadzone do Domu „Szilo” w Czeladzi, Domu św. Józefa w Będzinie i parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce, a 20 marca do parafii św. Wojciecha w Czeladzi i Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. W Będzinie, Czeladzi i Sosnowcu Eucharystię rozpoczęła procesja z relikwiami. – Jako osobisty sekretarz Papieża, a obecnie metropolita lwowski, w obecności zgromadzonych tu kapłanów i całego ludu Bożego pragnę uroczyście przekazać cząstkę świętych relikwii św. Jana Pawła II – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki. – Niech ich stała obecność stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego zgromadzonego wokół Następcy św. Piotra oraz jedność w modlitwie – podkreślił.

W homilii podzielił się wspomnieniami z posługi w Watykanie i podkreślił wyjątkowość osoby Papieża. – W przedziwny sposób promieniował i oddziaływał na innych. Tę wyjątkowość Papież czerpał od Boga poprzez modlitwę. Jego myśli ciągle zwracały się ku Bogu. To była nieustanna modlitwa. W życiu modlitwy Jana Pawła II uderzająca była ewangeliczna prostota. Codziennie oprócz innych modlitw odmawiał katechizmowy pacierz, który nauczyli go rodzice. Często do ludzi mówił: „modlę się za Ciebie”, „będę pamiętał”. Kiedyś zwierzył się, że zawsze modli się w intencji tych, z którymi ma się spotkać i po spotkaniu z nimi – wspominał Arcybiskup.

Podkreślił też wyjątkową wagę, jaką Jan Paweł II przywiązywał do Eucharystii. – Msza św. była dla niego sprawą najważniejszą i najświętszą. Stanowiła centrum jego życia i centrum każdego dnia. Jako kapłan nigdy nie opuścił sprawowania Najświętszej Ofiary, którą zawsze odprawiał we wspólnocie. Pobożność eucharystyczna w życiu Jana Pawła II niejako organicznie związała się z miłością do Jezusa ukrzyżowanego. Święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Każdy, kto spotkał osobiście św. Jana Pawła II, czuł swoiste „zbliżenie do Pana Boga” – podkreślił Kaznodzieja.

Wskazał również, że Papież nie wstydził się tzw. pobożności ludowej. – On, człowiek wielkiego umysłu i o duszy artysty, nie wstydził się nosić szkaplerza i prostych form pobożności. Odmawiał Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, chętnie śpiewał pieśni ludowe – zaznaczył Metropolita Lwowski. Zdaniem Metropolity to głębokie życie wiary, potrzeba nieustannej modlitwy nie przesłoniła Papieżowi drugiego człowieka, nawet tego najbardziej biednego. – Nasz Rodak ciągle myślał o drugim człowieku i ciągle był o niego zatroskany. Stąd jego nauczanie o obronie życia, o prawie do pracy, do wolności, do solidarności. Szczególną troską otaczał dzieci i młodzież, osoby starsze, cierpiące. Zawsze uważnie i cierpliwie każdego wysłuchał. Nigdy nie sprawiał wrażenia, że się spieszy, że ma ważniejsze sprawy do załatwienia. Nigdy nikogo nie krytykował, nie wydawał opinii o innej osobie w towarzystwie innych. Był wyrozumiały, życzliwy i każdego darzył najgłębszym szacunkiem – powiedział Arcybiskup. Podziękował także wiernym za pomoc, jaką świadczą dla przybywających do Polski rodzin ukraińskich. – Wojna niesie zniszczenie materialne i psychiczne. Nikt nie spodziewał się, że w XXI wieku ponownie wydarzy się tragedia wojny. Widzimy, że ta wojna jest niepotrzebna, niesłuszna. Każdy miał miejsce do życia, każdy miał swój dom, nikomu nie brakowało żywności, a jednak wybuchła ta wojna, która odbiera człowiekowi prawo do niezależności, do wolności, odbiera terytorium, odbiera życie. Dlatego proszę o kontynuowanie pomocy humanitarnej dla osób nią dotkniętych – zaapelował abp Mieczysław Mokrzycki.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron już z nami!

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

św. Wojciech

wprowadzenie relikwii

J. Andrzejewski

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

We wspólnocie parafialnej w Barlinku przeżywaliśmy historyczne wydarzenie.

Podczas uroczystej Mszy św. odpustowej 24 kwietnia, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga, wprowadziliśmy i zainstalowaliśmy na stałe w świątyni relikwie naszego Świętego Patrona – św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Przed rozpoczęciem Mszy św. arcybiskup poświęcił nowy relikwiarz i miejsce stałego przechowywania cząstki relikwii – relikwiarium.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Już niedługo Ferie z Tatą

2023-02-01 10:22

[ TEMATY ]

ferie

Zielona Góra

Ojcostwo Powołaniem

Ferie z Tatą

materiały organizatora

Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem zaprasza 11 lutego do parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze na Ferie z Tatą.

– Zależy nam na tym, żeby pokazać, że zima to nie tylko sanki, ale że można się bawić na wiele różnych ciekawych sposobów – mówi Lesław Barczyński. – Chodzi nam też o to, żeby rodzice, a zwłaszcza ojcowie spędzili ten dzień ze swoimi pociechami. Dlatego też nie będzie animatorów zajmujących się dziećmi. To rodzice będą tego dnia opiekunami i towarzyszami zabaw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję