Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pomoc płynąca z serca

Trwa wojna na Ukrainie. W różny sposób diecezja sosnowiecka włącza się w pomoc dla kraju umęczonego działaniami zbrojnymi oraz uchodźcom wojennym.

Niedziela sosnowiecka 14/2022, str. VII

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Ks. Tomasz Zmarzły/Niedziela

Dzieci z Charkowa w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

Dzieci z Charkowa w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej przebywa grupa młodzieży niewidomej i słabowidzącej z Charkowskiego Specjalnego Szkoleniowo-Wychowawczego Kompleksu im. W.G. Korolenki. Podczas niedzielnej Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej wychowankowie i podopieczni dali koncert pieśni ukraińskich. Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

– Uczniowie i nauczyciele zostali zakwaterowani w internacie naszego ośrodka. Aktualnie przebywa 10 uczniów liceum i szkoły podstawowej oraz 4 absolwentów, studentów wyższych uczelni. Razem z uczniami dotarli nauczyciele z rodzinami, dyrektor szkoły Aleksander Biełołusow. Aby zniwelować stres wywołany wydarzeniami na terenie Ukrainy, młodzież została ciepło i serdecznie przyjęta przez naszych nauczycieli, którzy w większości są specjalistami tyflopedagogami. Został opracowany harmonogram pomocy psychologicznej i zajęć dostosowanych do niepełnosprawności wzrokowej naszych gości. Przewidzieliśmy więc spotkania relaksacyjno-integracyjne z elementami nauki języka polskiego oraz języka angielskiego, zajęcia sportowe, szachowe, muzyczne, kulinarne, plastyczne i wiele innych ciekawych aktywności – opowiada pracująca w ośrodku Elżbieta Konieczna.

Wielowymiarowa pomoc diecezji sosnowieckiej dla Ukrainy została zaprezentowana podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Domu „Szilo” w Czeladzi. Obecny na niej był metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oraz bp Grzegorz Kaszak. Koordynacją wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów zajmuje się Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Nie brakuje też inicjatyw lokalnych czy prywatnych. W porozumieniu z bp. Grzegorzem Kaszakiem, wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał transport leków dla archidiecezji lwowskiej o wartości 130 tys. zł. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki mówił o tym w czasie konferencji prasowej w Domu „Szilo” w Czeladzi. – Wczoraj, gdy przekraczałem granicę, zwrócił się do nas dyrektor szpitala straży granicznej we Lwowie, z którym wcześniej także mieliśmy kontakty. Prosił o pomoc medyczną, o pomoc w organizowaniu materiałów opatrunkowych, lekarstw i środków czyszczących rany. W drodze zadzwoniłem do bp. Grzegorza Kaszaka, który zwrócił się do swoich przyjaciół i znajomych – mówił metropolita lwowski.

Reklama

Także księża diecezji sosnowieckiej przekazali dar serca dla Ukrainy. – Postanowiliśmy, że z okazji 30-lecia diecezji, księża diecezji sosnowieckiej przekażą 30 tys. euro na rzecz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Jest to dar duchowieństwa diecezji sosnowieckiej dla diecezji, która jest bardzo w tych dniach doświadczana – mówił bp Grzegorz Kaszak.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej podjęła działania, aby wyremontować dom, który ma w posiadaniu. Będzie tam 12 mieszkań i będzie można przyjąć ok. 50 uchodźców. We Wspólnocie „Betlejem” w Jaworznie trwają prace remontowe w „Domu Gaudiego”, który ma docelowo posłużyć dla uchodźców z Ukrainy.

V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej przy wsparciu Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza, Centrum Sportu i Rekreacji oraz Dąbrowskich Wodociągów zorganizowało „Bieg dla Ukrainy”. Wzięło w nim udział 750 uczestników, którzy pokonali 4 725 km. Przy tej okazji zebrano 6 tys. zł dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Dąbrowie Górniczej.

Nadal można przywozić dary, takie jak: materace, koce, pampersy dla dorosłych, i składać je w Magazynie Caritas w Będzinie przy Al. H. Kołłątaja 83B. Ze zbiórki, którą zorganizowano w parafii św. Barbary w Sosnowcu, przekazano także dary do punktu dla uchodźców wojennych.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"New York Times": wolontariusze opisują swoją działalność w Polsce z uchodźcami ukraińskimi

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Na łamach kilku dzienników amerykańskich, m.in. „New York Timesa”, ukazały się ostatnio artykuły wolontariuszy, którzy zajmowali się uchodźcami ukraińskimi w Polsce. W duchu amerykańskiej tradycji pomagania potrzebującym w kraju i za granicą, sięgającej czasów Williama Penna (1644-1718), założyciela kwakrów, autorzy zamieścili swego rodzaju „Przewodniki dla wolontariuszy”, zachęcające rodaków do przyjazdu do naszego kraju.

11 maja „New York Times” opublikował materiał „Szukasz sposobu, jak pomóc uchodźcom z Ukrainy? Przewodnik dla wolontariatu” (A voluntourism` Guide) Davida Farleya – niezależnego dziennikarza, specjalizującego się m.in. w sprawach wyżywienia ludzkości, a także historii, kultury i turystyki. Wraz ze znajomą fotografką z Hiszpanii Ivaną Larossa postanowił on spędzić dwa tygodnie jako wolontariusz w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję