Reklama

Niedziela Rzeszowska

Droga na ołtarze rozpoczęta

W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się 25 marca 2022 r. sesja otwarcia procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Jacka Krawczyka.

Niedziela rzeszowska 15/2022, str. I

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

Jacek Krawczyk

Ks. Tomasz Nowak

Zaprzysiężenie bp. Jana Wątroby, z prawej ks. Paweł Matuszewski – delegat biskupa

Zaprzysiężenie bp. Jana Wątroby, z prawej ks. Paweł Matuszewski – delegat biskupa

Przed sesją uczestnicy i goście odśpiewali w kaplicy Instytutu Teologiczno-Pastoralnego hymn do Ducha Świętego i odmówili część Liturgii Godzin – modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba.

Sesja odbyła się w auli instytutu. Wśród gości byli: abp Edward Nowak, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, a także Tadeusz i Anna Krawczykowie, rodzice Jacka oraz Ewa Kołodziej, wdowa po Jacku. W sesji uczestniczył również ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wraz z pracownikami Wydziału Teologicznego KUL, gdzie studiował Jacek, a także Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Andrzej Szymanek, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie – Jacek Krawczyk był absolwentem II LO i sanitariuszem w Stacji Pogotowia.

W pierwszej części sesji ks. dr Mateusz Rachwalski, postulator procesu, przedstawił krótką biografię Jacka Krawczyka. Następnie o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, autor książki o Jacku pt. Człowiek na maksa, zaprezentował wykład pt. Dlaczego Jacek Krawczyk jest kandydatem na ołtarze? – Szczególna atrakcyjność postaci kandydata na ołtarze z Palikówki polega na tym, że jako młody, świecki katolik miał ogromny zapał apostolski płynący z żywej wiary i gorącej miłości do Chrystusa. Jego radość i zapał, połączone z pokorą i pracowitością, przyniosły wspaniały owoc w postaci troski o chorych oraz ubogich i wykluczonych – powiedział o. Derdziuk.

Reklama

Następnie ks. dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, odczytał nihil obstat w sprawie procesu Stolicy Apostolskiej oraz dekrety nominujące członków Trybunału, który tworzą: ks. dr Paweł Matuszewski, delegat biskupa ds. procesu, ks. dr Paweł Koleśnikowicz, promotor sprawiedliwości i ks. Rafał Przędzik, notariusz. W dalszej części biskup rzeszowski, członkowie Trybunału i postulator procesu zostali zaprzysiężeni, a po przekazaniu listy świadków i pytań do przesłuchania podpisano protokół pierwszej sesji.

Sesję podsumował bp Jan Wątroba. Hierarcha zwrócił uwagę, że to drugi proces w 30-letniej historii diecezji rzeszowskiej, po procesie bł. ks. Władysława Findysza. Biskup podziękował wielu osobom, szczególnie rodzinie Jacka, a także środowisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które, jak stwierdził, zachowało żywą pamięć o Jacku. – To środowisko, samo przekonane o jego świętości, zadbało, aby idea rozpoczęcia procesu coraz bardziej dojrzewała – podkreślił bp Wątroba.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Depesza KAI o wypowiedzi ks. Chrostowskiego z 25 maja 2018 r. – polemika

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

proces beatyfikacyjny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prof. Chrostowski podczas sesji Kongresu Ruchu "Europa Christi"

Ks. prof. Chrostowski podczas sesji Kongresu Ruchu

„W serwisie KAI 25 maja po ogólnopolskiej konferencji naukowej „Prymas Wyszyński a Niepodległa. Naród-patriotyzm-państwo w myśli i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia” , zorganizowanej przez UKSW i IPN, ukazała się depesza pt. „Ks. prof. Chrostowski: poprzez kanały rządowe i kościelne uniemożliwia się beatyfikację kard. Wyszyńskiego”. Informacja została skonstruowana w sposób przeczący zasadom dziennikarskiej rzetelności i odpowiedzialności. Autor depeszy przytoczył tylko wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, który jako słuchacz, zabrał głos w dyskusji po pierwszej sesji konferencji. Nie przytoczył natomiast ani jednej wypowiedzi z czterech niżej podpisanych osób, prostujących wypowiedzi Księdza Profesora.

Każdy z nas wielokrotnie mówił i pisał na ten temat, a Roman Graczyk w czasie piątkowej konferencji referował krytykę ówczesnego środowiska „Znak”, w tym „Tygodnika Powszechnego”, na prymasa Wyszyńskiego, co znajduje potwierdzenie w wielu źródłach kościelnych jak i tajnej policji politycznej PRL. Jednocześnie zwróciliśmy uwagę, że nie prawdą jest, o czym mówił ks. Chrostowski jakoby w kolportowaniu w Watykanie w 1963 r., spreparowanego przez SB memoriału o niektórych aspektach kultu maryjnego uczestniczyło środowisko „Tygodnika Powszechnego”, a jego udział „w tym procederze był, mówiąc delikatnie, niemały”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

2022-11-30 15:32

[ TEMATY ]

gaz

Adobe.Stock.pl

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Jak wyjaśniono, Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję